تاریخ انتشار: ۱۴ شهر ۱۳۹۴
اختصاصی

همه طرفداران فوتبال باید خوب یادشان باشد. آن شبی که تا صبح همه نخوابیدند تا بلکه حکم علا عبدالزهرا بازیکن دوپینگی تیم ملی عراق اعلام شود و تیم ملی بازی باخته مقابل عراق را سه بر صفر ببرد و به مرحله نیمه نهایی برود اما این اتفاق نیفتاد و او چشم در چشم تیم ملی و فدراسیون فوتبال ایران تبرئه شد تا این عراق باشد که به جمع ۴ تیم برتر آسیا می رود.

به گزارش “گذار” در حالی که دیروز عبدالزهرا در گفتگویی با خبرگزاری فارس اعلام کرده بود ثابت شده او موادی مصرف نکرده و دوپینگی نبوده است اما رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در گفتگو یی اعلام کرد که دوپینگ این بازیکن بالاخره محرز شده است.

دیروز عبدالزهرا در گفتگویش اعلام کرد: ” فدراسیون فوتبال ایران ادعا کرده که من در تیم تراکتورسازی دوپینگ کرده ام اما واقعیت این بود که من مواد نیروزا استفاده نکرده بودم و در نتیجه اتفاقی نیفتاد و چیزی هم ثابت نشد.” اما ظاهرا ماجرا چیز دیگری است.

پس از آنکه تیم مذاکره فدراسیون فوتبال ایران یعنی مهدی محمد نبی دبیرکل و سرپرست وقت تیم و هوشنگ مقدس سرپرست وقت کاروان ایران نیم ساعتی دیر به محل مذاکره رسیدند و کاری هم از پیش نبردند و حکمی به ضرر عراق صادر نشد، همه این سوال را پرسیدند که چرا بازیکن و یا فدراسیون عراق جریمه نشد؟ اصلا برای دلخوشی ما ایرانی ها، محرومیت چند ماهه ای و یا حتی جریمه نقدی برای عراقی ها درنظر گرفته نشد؟نبی و مقدس هر دو برکنار شدند اما رسانه ها نگذاشتند ماجرا به بوته فراموشی سپرده شود.

از لحظه آغاز پرونده علا عبدالزهرا پیگیر این ماجرا بودیم و در جریان روند پیگیری پرونده پس از شکست تیم ملی ایران مقابل عراق در جام ملتهای آسیا هم قرار داشت، ما حتی گاف هایی که ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در این باره داده بود را منتشر کردیم .

در هر صورت آن زمان فیفا و AFC  راضی نشدند تا حکم به نفع ایران داده شود و به همین دلیل فدراسیون فوتبال برای همین دلخوشی ما، دست به کار شد و پیگیری پرونده را در فیفا و ای اف سی انجام داد و البته فیفا هم همه چیز را به ایران سپرد تا بررسی های لازم را انجام دهد.

حکم هم اعلام شده است اما هنوز رسانه ای نشده است. با اسماعیل حسن زاده در این باره گفت و گو کرده ایم و او خبر از توبیخ کتبی عبدالزهرایی داد که دیروز در تهران می خندید و می گفت که دوپینگش اثبات نشده است. دوپینگ او اتفاقا اثبات شده و حسن زاده می گوید که حالا فیفا می داند که این بازیکن عراقی پرونده دارد و کافی است یک بار دیگر دوپینگ کند.

اسماعیل حسن زاده رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در گفتگو یی اعلام کرد محرومیت دوپینگ عبدالزهرا ثابت شده است و با توجه به جمیع جهات پرونده و نظر کمیسیون بدوی دوپینگ ایران وی با تخفیف به کمترین مجازات یعنی توبیخ کتبی درج در پرونده محکوم شد. اینکه چرا تخفیف داده شده را حسن زاده گفت شرایط ویژه ای بر پرونده حاکم بوده و البته در حدی هم نبوده که بخواهند حکم سنگینی برای عبدالزهرا بدهند.

حسن زاده درباره اینکه آیا این رای یعنی توبیخ کتبی به ضرر عبدالزهرا هست یا نه گفت: مسلما به ضرر اوست چرا که دوپینگ یکی از چهار موردی است که فیفا به همه کشورهای جهان اعلام می کند و اگر این بازیکن دوباره مرتکب چنین تخلفی شود بین ۴ تا ۸ سال محروم می شود. او حالا درباره دوپینگ پرونده دارد چرا که این رای به فیفا اعلام شده است.

وی در خصوص اینکه چرا در زمانی تیم ملی از عراق شکست خورد این مورد اثبات نشد گفت: شرایط آن زمان فرق می کرد و این یک مسئله بین ستاد مبارزه با دوپینگ و فدراسیون فوتبال بود و چون فرصت کافی نبود و بازی نیمه نهایی دو روز بعد انجام می شد و مدارک هم ظاهرا کافی نبودند afc  حکم به ادامه کار این بازیکن در تیم ملی عراق داد و تیم ملی به تهران برگشت.

حسن زاده در باره اینکه چرا این حکم رسانه ای نشده است گفت: بچه های کمیته بین الملل فدراسیون سرشان برای ترجمه رای شلوغ بوده و به همین دلیل این ماجرا کمی زمان برد. حکم انشا شده است و در صورت لزوم جزییات کامل در این خصوص را روز شنبه اعلام می کنیم.»

این شد پایان کار پرونده ای که دو روز ذهن مردم ایران را به خودش مشغول کرده بود و یک شب تا صبح هیچ کس نخوابید و در نهایت همه چیز به یک توبیخ کتبی ختم شد.

ما می مانیم و چند سوال، اینکه چرا بازیکنی در باشگاه تراکتورسازی متیل هگزامین مصرف کرده بود و مرداد ۹۳ دوپینگش صادر شده بود، توسط ستاد ملی مبارزه با دوپینگ حکمش به فدراسیون فوتبال ایران و یا فیفا ارسال نمی شود؟

چرا اسفند به یاد فدراسیون فوتبال می افتد که عبدالزهرا دوپینگی است و این در حالی است که از مرداد تا اسفند بیش از سه ماه گذشته و آیا نمونه بی هم وجود داشته است و تکلیف آن چه می شود؟ البته به نظر می رسد نمونه بی وجود داشته که چنین حکمی را صادر کرده اند.

چرا فدراسیون فوتبال و کمیته پزشکی در این باره شفاف سازی نمی کند؟

این پرونده پیچیده چه سودی به حال فوتبال ملی ما داشت؟

چرا حالا که پرونده علاعبدالزهرا هم دست خودمان بوده، خودمان با وی دایه مهربان تر از مادر شده ایم و فقط توبیخش می کنیم؟

البته وقتی علی کفاشیان می گوید که فدراسیون فوتبال ایران می تواند در همه زمینه ها به فدراسیون فوتبال عراق کمک کند، شما انتظار دارید برای عبدالزهرا حکمی غیر از توبیخ کتبی صادر شود!؟ عبدالزهرا قول داده دیگر دوپینگ نکند!

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس