تاریخ انتشار: ۰۳ بهم ۱۳۹۴

اعتیاد والدین به مواد مخدر سبب افزایش احتمال ایجاد بیماری‌های مادرزادی و سرطان در نوزادان می‌شود.

به گزارش “گذارنیوز”  جمله من معتاد نیستم و تنها برای تفنن مصرف می کنم جمله ای است که بارها و بارها از زبان بسیاری از افراد شنیده ایم و در این میان مادران بارداری که مصرف کننده مواد مخدر هستند از این امر مستثنی نیستند و به نوعی خود را پاکیزه و فرزند در راهشان را مصون از تبعات و مشکلات احتمالی ناشئ از مواد مخدر می دانند.

نوزادانی که مادران آنها به گروه آمفتامین ها معتاد هستند، آسیب زیادی می بینند.

یک روان پزشک در این خصوص می گوید:اعتیاد به مواد مخدر سبب عوارض بسیاری برای مادر و جنین می شود.

وی افزود:زایمان زودرس، شیوع سقط ،عقب ماندگی رشد داخل رحمی جنین، افزایش سزارین و ناهنجاری‌های مادرزادی در بین نوزادان متولد شده از جمله عوارض اعتیاد مادران است.

**شروع زندگی با درمان اعتیاد

بر أساس آمار به دست آمده متاسفانه روز به روز به آمار معتادان اضافه می شود و در این میان نوزادان بیشتری نیز در خطر ابتلا به آن قرار می گیرند.

مادران معتاد ناخواسته پاره ای از وجود خود را به این عارضه مرگ آور مبتلا می کنند و این افراد بی دفاع را درگیر مواد افیونی می کنند و این کودکان از همه جا بی خبر از ابتدای زندگی خود را گرفتار اعتیادی می شوند که از طریق مادرانشان به آن ها إرث رسیده است.

وارد شدن به دنیایی که مجبورند هر لحظه طعم نامطلوب اعتیاد و نئشگی را تحمل کنند.این یعنی فاجعه ای باور نکردنی و دلخراش که باید زندگی خود را با درمان اعتیاد آغاز کنند و نوزادان همراه با شیر مادر باید موادی را نیز به همراه آن و به منظور دفع مواد مخدر استفاده کنند.

امان الله قرائی مقدم آسیب شناس، درباره نوزادان مبتلا به اعتیاد می گوید: در بسیاری از موارد به نوزاد معتاد، جهت خوابیدن و ساکت شدن ، موادمخدر خورانیده می شود.

وی افزود:به طور کلی یک گروه از نوزدان از مادر معتاد به دنیا می آیند و گرفتار در اعتیاد هستند اما گروه دوم موقع تولد، سالم اند و به برخی متکدیان برای تکدی گری ، کرایه داده می شوند به همین علت به آن ها مواد، خورانده می شود تا طی روز بیدار نشوند.

قرایی مقدم بیان کر:در زمان حاضر این گونه مادران با اطلاع از اعتیاد خود باردار می شوند که باید در این زمینه نیز برای جلوگیری از بارداری آنان قبل از درمان، غربالگری و اقدامات پیشگیرانه به اجرا درآید.

وی در ادامه می گوید: نوزادان معتاد، هنگام رشد و در کودکی و نوجوانی هم معتاد هستند و این گونه کودکان در ردیف اطفال غایب از مدرسه و در گروه کودکان کار یا خیابان قرار به شمار می آیند.

**جور مادرم را من می کشم!

در سال های اخیر به دلیل تغییر در الگوی مصرف مواد اعتیاد آور و ترکیبات جدید و متنوع که هر روز به بازار ساقیان افزوده می شود متأسفانه استعمال این مواد توسط برخی از زنان باردار صورت می گیرد که شاید از آثار و عوارض سوء آن بر جنین بی اطلاع باشند.

محبوبه ١۴ ساله یکی از مصرف کنندگان مواد مخدر است که شب ها در خیابان های شهر پرسه می زند و سطل های زباله را می گردد تا شاید بتواند پلاستیک ها را جمع کند و صبح از پول آن ها مواد خود را تهیه کند.

محبوبه درباره معتاد شدنش در این سن و سال می گوید: این ارثیه ای است که مادرم برای من به جای گذاشته چرا که من طعم تلخ اعتیاد را از بدو تولد تاکنون با خود به همراه دارم و اکنون که ١۴ سال از آن روزها می گذرد نمی توانم مواد را کنار بگذارم.

اعتیاد والدین به مواد مخدر سبب افزایش احتمال ایجاد بیماری‌های مادرزادی و سرطان در نوزادان می‌شود و در سال های اخیر به یک مشکل بزرگ در جامعه زنان تبدیل شده است.

پریدخت نخستین داوری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید : نوزادانی که مادران آنها به مواد مخدر معتاد هستند، آسیب زیادی برایشان ایجاد می‌شود. به طور مثال نارس به دنیا می آیند، یا وزن و قدشان کمتر از حالت معمول است و به طور کلی احتمال ایجاد بیماری‌های مادرزادی زیادی همچون مشکلات قلبی و سرطان در نوزادانی که مادران معتاد داشته‌اند، وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه آمارهای دقیقی در کشور در مورد بیماری‌های مادرزادی و یا اعتیاد مادران باردار وجود ندارد، افزود: براساس تحقیقات جهانی حتی نوزادانی که والدین آنها استعمال سیگار دارند با مشکلات مادرزادی بیشتری نسبت به سایر نوزادان همراه می‌شوند بنابراین می‌توان گفت، میان اعتیاد مادر و سلامتی نوزاد و جنین ارتباط مستقیم وجود دارد بنابراین باید والدین نسبت به این مسائل آگاهی داشته و توصیه‌های لازم برای ترک هرچه سریعتر مواد مخدر و بهبودی کامل رعایت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: از طرفی اعتیاد مادر موجب عدم انجام وظایف مادری می‌شود و فرزندان یک مادر معتاد از ابراز احساسات و عواطف مادری محروم بوده و به فکر رفع نیازهای عاطفی و روانی خود در بیرون خانواده می شوند.

وی ادامه داد:همچنین به جهت ارتباط مستمر مادر با فرزندان، میزان اثرگذاری او بر افکار، اخلاق و رفتار فرزندان بیش از پدر بوده و تأثیرات منفی اعتیاد مادر بر فرزندان مضاعف است.

داوری اعتیاد را یک مسئله چند وجهی دانست و اظهار داشت: بی شک علل و عوامل بسیاری در سلامت یک خانواده مؤثر هستند و اعتیاد یکی از مخرب ترین عوامل فروپاشی خانواده‌ها محسوب می‌شود بنابراین باید جهت پیشگیری از اعتیاد و مبارزه کامل و موفق با مواد مخدر به موضوع خانواده اهمیت داد و آموزش به این نهاد مهم و اساسی را در اولویت امور قرارداد. البته فرهنگ سازی نیز در پیشگیری از اعتیاد بسیار موثر است و دستگاه‌های مربوطه باید به آن اهمیت بیشتری دهند.

چندی پیش رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر توسط وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح شد که امیدواریم با اجرای این طرح رفته رفته با کاهش اعتیاد در کشور رو به رو باشیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس