تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴
سیدحسن نصرالله:

برخی از حجاج می گفتند اگر با یک بالگرد بطری های آب به روی حجاج می ریخت صدها نفر از افراد نجات پیدا می کردن

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به این که باید همه کشورهای عربی و اسلامی از انتفاضه ملت فلسطین حمایت کنند، تاکید کرد: تحولات جاری در فلسطین اشغالی مصداق نبرد حق علیه باطل است و در نهایت به پیروزی فلسطینیان منجر خواهد شد.

به گزارش “گذارخبر” ،سید حسن نصرالله در شب نخست لیالی محرم در ابتدای سخنان خود با اشاره به تحولات فلسطین اشغالی گفت: در هفته های گذشته شاهد حوادث مهمی در فلسطین هستیم. تحرکات مردمی قوی و جدی در قدس اشغالی، مسجدالاقصی، کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و اراضی اشغالی سال ۱۹۴۸ آغاز شده که شبیه یک انتفاضه جدید و آغاز انتفاضه سوم است. هنوز فلسطینیان عبارت انتفاضه سوم را برای این تحرکات انتخاب نکرده اند. فلسطینیان در هفته ها و روزهای گذشته میزان بالایی از شجاعت، عزم و اراده خود را نشان داده اند. فلسطینیان نشان داده اند که از قدرت بالای تحمل و آمادگی برای فداکاری برخوردارند و این وضع در میان فلسطینیان روشن است و به خوبی می توان این وضع را از طریق شمار شهدا، زخمی ها، خانه های ویران و مصادره شده و اقدامات دشمن صهیونیستی مشاهده کرد. در برابر شاهد آشفتگی و نگرانی دشمن اسرائیلی و شهرک نشینیان این رژیم هستیم. برخی از کشورهای جهان نیز که به نوعی اوضاع فلسطین را دنبال می کنند،نگران هستند. صهیونیست ها و آمریکایی ها با ارزیابی از تحولات منطقه فکر می کردند کشورهای منطقه به خود مشغول هستند و جنگ ها و ناآرامی ها در کشورهای مختلف منطقه وجود دارد و هر یک از این ملت ها به مشکلات و مصائب و بحران های خود مشغول است.

وی افزود: آمریکایی ها و صهیونیست فکر می کردند طبیعی و منطقی است که فلسطینیان در داخل فلسطین اشغالی از این وضع ناامید شده باشند و در نتیجه فلسطینیان هیچ تحرک میدانی قوی نخواهند داشت. صهیونیست ها در نتیجه این ارزیابی از اوضاع منطقه بود که اقدامات تحریک آمیز خود را علیه مسجدالاقصی آغاز کردند. حداقل خواسته های آن تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی و حداکثر خواسته های آنان تخریب این مسجد بوده است. تنها طرفی در منطقه که به خوبی به اقدامات تحریک آمیز و تجاوز اسرائیل پاسخ داده همین ملت فلسطین است. ملت فلسطین شایسته و قدرتمندترین طرف برای مقابله با اقدامات تحریک آمیز اسرائیل و حمایت از مسجدالاقصی است و ما از روزهای نخست شاهد مقاومت مردان و زنان شجاع فلسطینی در مسجدالاقصی و شهر قدس بودیم و تلاش می کردند گروه های شهرک نشینیان اسرائیلی نتوانند مسجدالاقصی را به اشغال خود در آورند. این درگیری ها گسترش یافت و به این سطح از درگیری های خونین رسید.

شکی در این نیست که این وضع دشمن صهیونیستی را غافلگیر، آشفته و نگران است. آمریکایی که نیز که فکر می کردند تحرکی در میان فلسطینیان رخ نخواهد داد، نگران شده اند. همیشه ملت فلسطین با چیره شدن بر همه مشکلات و عوامل ناامیدی و قدرت خود بر ایجاد تحولات و ابداع جدید اشکال مقاومت جهان را غافلگیر می کند.

این ملت فلسطین است که اسرائیل را به عنوان بزرگ ترین رژیم پلیس مسلح به تسلیحات مختلف آشفته و گیج می کند که دستاوردی برای ملت فلسطین است. امروز که مصادف با ایام و لیالی کربلا و نبرد حق علیه باطل و پیروزی خون بر شمشیر هستیم می بینیم که صحنه فلسطین از روشن ترین مصادیق نبرد حق علیه باطل است.

وی در ادامه گفت: در مسئله فلسطین هیچ شک و تردیدی وجود ندارد و نمی توان هیچ تردید دینی، اخلاقی، انسانی، فکری و شرعی در این مسئله ایجاد کرد. همان طور که گفته شد یکی از مهم ترین مصادیق امروزی نبرد علیه باطل در جهان همان نبرد جاری در فلسطین اشغالی است و شکی در این نیست که پایان این نبرد پیروزی خون بر شمشیر است. پیش بینی می شود این تحرکات گسترده مردمی ادامه پیدا کند. حزب الله لبنان نیز حمایت مطلق خود را از مقاومت، جهاد و مبارزه، حقوق و قیام ملت فلسطین مظلوم اعلام می کند همان طور که از گذشته حمایت می کردیم.

دوم این که از همه می خواهیم با همه اشکال و ابزارهای ممکن از ملت فلسطین حمایت کنند. سوم این که از همه می خواهیم تعامل مسئولانه با تحولات فلسطین داشته باشند. معمولا زمانی که انتفاضه و خیزش بزرگ مردمی در داخل فلسطین رخ می دهد شاهد آن هستیم که جهان یا کشورهای عربی در تعامل با این تحولات دو جبهه تشکیک و جبهه بهره برداری از این تحولات ایجاد می کنند که هر دو جبهه اشتباه است. جبهه تشکیک این است که در رسانه ها و محافل سیاسی برای تضعیف اراده ملت فلسطین موضوعاتی القاء و گفته شود که این تحرکات فلسطینیان هیچ سودی ندارد و تنها به کشته شدن شهروندان فلسطینی و ویران شدن خانه ها منجر می شود و دیگر این که این انتفاضه هیچ افقی ندارد. بنابراین در عزم و اراده ملت فلسطین شک و تردید ایجاد کنند و جبهه مقاومت و جنبش های مقاومت و انتفاضه به صورت دائمی با این وضع روبرو هستند و شاهد آن خواهیم بود خدمتگذاران آمریکا و اسرائیل در جهان به ویژه در کشورهای عربی تلاش می کنند خیزش مردمی فلسطین را تضعیف کنند و به شکست بکشانند، همان طور که در گذشته چنین کردند.

جبهه دوم، بهره برداری از این تحولات است و این که برخی ها از فلسطینیان بخواهند که چگونه خیزش خود را شکل دهند.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان داشت: ما تاکید می کنیم باید همه در کنار فلسطینیان باشیم. فلسطینیان اساتید و فرماندهان تحولات میدانی اند و این فلسطینیان هستند که درباره خواسته ها و شکل مبارزه، انتفاضه و مقاومت خود به توافق می رسند و باید همه در کنار فلسطینیان باشیم و با همه توان خود به آنان کمک کنیم. همچنین باید به این حقیقت اشاره کنم که با توجه به وضع کنونی در جهان و کشورهای عربی و اسلامی و همه تجارب بین المللی، گزینه ای جز گزینه کنونی مقاومت، انتفاضه و قیام مردمی با اشکال مختلف خود برای ملت فلسطین وجود ندارد. این انتفاضه مردمی است که اراده و شروط خود را بر اشغالگران و غاصبان اسرائیلی و جهان تحمیل می کند. ملت فلسطین برای این قیام منتظر تصمیم هیچ طرفی نبوده است و همه تجارب به ملت فلسطین آموخته است که نباید منتظر بماند و این وضع تنها برای ملت فلسطین نیست. امروز نیز برای همه ملت ها این مسئله را روشن می کند که باید هر ملتی به مسئولیت های خود واقف باشد و با استفاده از مردان و زنان و خون های خود آینده خود را بسازد.

دبیر کل حزب الله لبنان با انتقاد شدید از حاکمان سعودی به دلیل مدیریت فاجعه بار موسم حج ابراز امیدواری کرد به زودی ظلم و ستم حاکمان آل سعود بر حرمین الشریفین پایان یابد.

سید حسن نصرالله گفت: ما در سالجاری شاهد مصائب و فاجعه منا در موسم حج بودیم. درباره این حادثه فاجعه بار تا این لحظه به صورت رسمی شمار شهدا و قربانیان اعلام نشده است. اسامی و تصاویری که در اختیار مردم است حداقل به یک هزار و سیصد کشته اشاره دارد و گزارش هایی مبنی بر جان باختن چهار تا پنج هزار شهید در این حادثه وجود دارد. همچنان تا این لحظه برخی ها مفقودند. این وضع بسیار عجیب است. این حادثه در بیابان رخ نداد. در مابین مکه و منا همچنان صدها نفر مفقود هستند و مشخص نیست این افراد زنده اند، مرده اند، زخمی اند یا در زندان ها بازداشت هستند. حجاجی که جان باختند از همه کشورهای جهان هستند هر چند که در این فهرست برادران و خواهران ایرانی در صدر قرار دارند. از شهروندان لبنانی همچنان سرنوشت دانشمند جلیل القدر شیخ حیدر الحسنی امام جماعت شهر مرکبه نامشخص است و در این فرصت از نخست وزیر و وزارت خارجه لبنان می خواهیم توجه ویژه ای به این حادثه و سرنوشت این عالم جلیل القدر داشته باشند.

وی افزود: دو مسئله در حادثه منا وجود دارد. نخست این که این حادثه چگونه به وقوع پیوست و دلایل آن چیست. باید تحقیقاتی در این زمینه صورت گیرد تا در مسیر تحقیقات انحرافی ایجاد نشده یا این حادثه بار دیگر تکرار نشود. حداقل این است که مسئولان سعودی در اداره این مراسم شکست خوردند. خواسته شده که تحقیقاتی با مشارکت نمایندگانی از کشورهای اسلامی آغاز شود که در این فاجعه جان باخته و مفقود داشته اند ولی حاکمان سعودی به صورت مطلق با مشارکت نمایندگان کشورهای اسلامی در روند تحقیقات مخالفت کرده اند. بنابراین وضع این تحقیقات و نتیجه آن روشن نیست. این که خواسته می شود نمایندگانی از کشورهای اسلامی در روند تحقیقات این فاجعه مشارکت داشته باشند یک خواسته به حق و از بدیهی ترین حقوق کشورهای اسلامی است که جان باخته و مفقود در این حادثه داشته اند. مسئله دوم درباره مسائل پس از وقوع این حادثه است. در حال حاضر نمی خواهیم درباره پرسش های موجود در خصوص چگونگی این به هم ریختگی و اشتباه مدیریت حجاج سخن بگوییم. این حادثه رخ داده است. حاجیانی از کشورهای مختلف جهان در این حادثه حضور داشتند. این حجاج سه ساعت زیر آفتاب ماندند و درجه حرارت چهل و پنج تا پنجاه درجه بود و اقدامی برای نجات حجاج صورت نگرفت. برخی از حجاج می گفتند اگر با یک بالگرد بطری های آب به روی حجاج می ریخت صدها نفر از افراد نجات پیدا می کردند ولی این حداقل اقدام ساده صورت نگرفت. همچنین اقداماتی که پس از این سه ساعت زیر آفتاب بودن از انتقال این حجاج صورت گرفت و باید روند تحقیقات آن را برملا کند، بسیار شرم آور است.

من به این موضوعات اشاره نمی کنم و منتظر تحقیقات می مانیم. بنابراین زمانی که سعودی ها اجازه نمی دهند نمایندگان کشورهای اسلامی در روند تحقیقات مشارکت داشته باشند یا تحقیقاتی درباره مسائل پس از وقوع حادثه هنوز آغاز شود این وضع نشانگر آن است که هیچ تحقیقاتی در کار نبوده و ابعاد این تحقیقات روشن نیست.

سید حسن نصرالله بیان داشت: هزاران نفر از حجاج مسلمان جان باختند، زخمی شدند و مفقود هستند. مسئله بسیار تاسف بار تر، سکوت دولت های اسلامی در این زمینه است و تنها عده اندکی از این دولت ها موضع گیری کرده اند. تنها صدای قوی در جهان در این زمینه بیانات امام خامنه ای حفظه الله بوده است. تنها ایشان بوده که موضع روشن، قوی و شجاعانه ای درباره این حادثه داشته اند. متاسفانه حجاجی از کشورهای اسلامی در این حادثه جان باخته اند که دولت های آنان از سرنوشت این حجاج اطلاعی ندارند، نمی دانند این افراد زنده ، مرده اند یا در چه نقطه ای دفن شده اند. حکام این کشورها از مدیریت موسم حج توسط عربستان سعودی تشکر کرده اند. آیا بدتر از این وجود دارد؟

زمانی که موسم حج پایان یافت، پادشاه عربستان سعودی و دیگر مقامات این رژیم از مسلمانان و ملت های اسلامی درباره این حادثه عذرخواهی نکردند. بر عکس از مقامات این کشور برای برگزاری موفق مراسم حج و حفظ امنیت حجاج بیت الحرام تشکر شده است. آیا این وضع به معنای مصائب اندوهبار و دردآور نیست؟

مسئله بسیار دردآور این است که سخن گفتن و شکایت و گریه کردن درباره این حادثه را ممنوع می دانند همان طور که در حادثه کربلا پس از روز عاشورا نیز چنین بوده است. اجازه نمی دهند درباره این حادثه شکایت و گله ای مطرح شود یا این که کمیته تحقیقاتی تشکیل شود. مقامات سعودی در واکنش به این خواسته ها می گویند این خواسته ها، سیاسی کاری است. این چه سیاسی کاری است؟

دبیر کل حزب الله افزود: هزاران نفر از حجاج کشته، زخمی و مفقود شده اند. زمانی که کشورها درخواست می کنند باید در این حادثه تحقیق شود، مقامات سعودی می گویند این درخواست سیاسی کاری و استفاده از حادثه منا برای درگیری سیاسی با عربستان سعودی است. آیا ظلم و ستم و دروغی بزرگ تر از این وجود دارد؟

زمانی که یکی از شخصیت های دینی، سیاسی یا یک روزنامه نگار و کارشناس سیاسی در میان کشورهای اسلامی خواهان تحقیقاتی در این زمینه می شود با حملات گسترده سیاسی و رسانه ای روبرو می شود. افراد بسیاری در کشورهای عربی خواهان آغاز تحقیقاتی در این زمینه هستند ولی جرات بیان این مسئله را ندارند چرا که از سیطره حاکمان سعودی بر رسانه ها، روزنامه ها، شبکه های تلویزیونی و روزنامه نگاران می ترسند. به این نکته بسنده می کنم که فاجعه منا در ماه حرام علیه حجاج بیت الله الحرام بیانگر اوج بی توجهی حاکمان سعودی به همه ارزش های انسانی و مقدسات دینی و شعائر اسلامی و همچنین نشاندهنده خوی اسکتباری و قدرت این رژیم در خریدن وجدان ها و وابسته کردن افراد به خود و همچنین بی توجهی به عقول ، خون و احساسات مسلمانان است. من از کسانی هستم که باور دارم ارواح پاک این حجاج در منا به دلیل بی توجهی، کوتاهی و شکست مقامات سعودی در اداره حج و ادامه یافتن این بی توجهی ها تاثیرات عظیمی بر نزدیک شدن پایان یافتن ظلم و ستم تاریخی حاکمان سعودی به امت و مقدسات و حرمین الشریفین خواهد داشت. نباید این فاجعه فراموش شود و مورد بی توجهی قرار گیرد. باید همیشه این فاجعه مسئله روز و زنده در وجدان ها و قلوب مسلمانان باشد.

دبیر کل حزب الله لبنان با انتقاد از ادامه حملات آل سعود به یمن و بحرین ابراز امیدواری کرد گفتگوها میان گروه های سیاسی لبنان به راه حلی برای پایان یافتن مشکلات این کشور منجرشود.

سید حسن نصرالله گفت: امروز در منطقه شاهد آن هستیم که تجاوز آمریکا و عربستان سعودی به یمن ادامه دارد. این کشور را در محاصره قرار داده و جنایات زیادی در این کشور مرتکب شده اند و با هر گونه راه حل سیاسی شایسته و مناسب برای پایان دادن به اوضاع یمن مخالفت می کنند. در برابر شاهد مقاومت جانانه و عزتمندانه ملت یمن هستیم. جنگ بین المللی تحمیلی علیه ملت سوریه ادامه دارد. در پایان سال هجری قمری سال گذشته روسیه وارد سوریه شده است و درباره تحولات این کشور بعدا سخن خواهیم گفت. همچنین شاهد آن هستیم که سرکوب ملت بحرین ادامه دارد و اجازه نمی دهند این ملت به ساده ترین حقوق انسانی و سیاسی خود برسد. آمریکایی ها و سعودی ها راه را بر تحقق هر گونه راه حل سیاسی معقول، مناسب و شایسته بسته اند. نبرد عراقی ها علیه داعش(گروهک تکفیری صهیونیستی داعش) و تروریسم در دو استان صلاح الدین و الانبار ادامه دارد. این نبرد برای ملت عراق بسیار سرنوشت ساز است. در سال گذشته هجری شاهد آن بودیم که ناآرامی ها در بیشتر کشورهای منطقه از مصر و لیبی و تونس گرفته تا ترکیه و افغانستان تشدید شده است. شاهد ادامه یافتن اقدامات تروریستی و عملیات کشتار و ویران کردن هر چیزی و عملیات انتحاری از صنعا تا بغداد و هر نقطه دیگر و همچنین تظاهرات احزاب کرد مخالف دولت ترکیه در آنکارا هستیم. به عبارت خلاصه می توان گفت در سال هجری جدید جنگ، درگیری ها، رویارویی ها، تهدیدات، خطرات و چالش ها منطقه را فراگرفته است.

وی افزود: شکی در این نیست برای مقابله با این تهدیدات باید همه مسئولانه رفتار کنند و فداکاری هایی داشته باشند. در حالی سال هجری پایان یافته است که با تاسف شدید همه تلاش ها برای رسیدن به راه حلی برای احیای فعالیت دولت لبنان به شکست انجامیده است. شکست این راه حل به دلایل شخصی و حزبی بوده است. این وضع نشان می دهد لبنان وارد مرحله بسیار پیچیده شده است. این که از طریق تلاش های مختلف نتوانیم به یک راه حل برسیم بسیار اشتباه است. شاهد فلج نهادهای دولتی در لبنان هستیم. بحران نظامیان لبنانی که توسط گروه های مسلح تروریست در منطقه عرسال ربوده شده اند، ادامه دارد. همچنین به بحران های سیاسی، معیشیتی و اقتصادی کشور بحران زباله ها نیز افزوده شده است. در میانه این وضع با دو نقطه مثبت نیز روبرو هستیم. نخست ثبات امنیتی لبنان و دوم گفتگوهای موجود میان گروه های سیاسی است که می توانیم به این دو نقطه مثبت تکیه داشته باشیم. ما در دل این حوادث و چالش ها قرار داشته و درک و ارزیابی از راه و مسئولیت های خود به ویژه حضور میدانی داریم.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس