تاریخ انتشار: ۰۲ شهر ۱۳۹۴
علی مطهری؛ مرد نامه‌های سرگشاده;

نامه‌های علی مطهری بیشتر حالت انتقادی دارد. حوادث بعد انتخابات سال ۸۸ بیشترین موضوعی است که مطهری در نامه‌های خود به آن اشاره کرده است.

به گزارش گذارنیوز، می‌شود او را مردم نامه‌های سرگشاده دانست. کسی که سعی می‌کند حرف‌های خود را در نامه‌هایی بزند که به جای ارسال به دفتر مخاطب، به سایت‌ها ارسال می‌شود تا همگان از محتوای آن آگاه شوند. برای او نصیحت کردن در خلوت معنا ندارد. نماینده مردم تهران در مجلس دوست دارد در جلوت حرف‌های خود را بزند.

علی مطهری با نوشتن نامه‌های سرگشاده به دنبال به چلش کشیدن طرف مقابل در ساحت اجتماع است. نامه‌های سرگشاده او حکم دادگاه علنی را دارند که در رسانه‌های و در جلوی چشم مخاطبان برگزار می‌شود. برای او چندان فرقی ندارد که مخاطب او یک رئیس قوه باشد یا یک مدیر مسئول روزنامه، بدون هیچ ملاحظه‌ای حرف خود را می‌زند.

محمود احمدی نژاد، بازها میزبان این نامه بوده است و مطهری بعد از روی کارآمدن دولت روحانی نیز این رسم نامه نوشتن را ترک نکرده است و در دولت یازدهم نیز بسیاری از چهره‌های شناخته شده کشور را در نامه‌های خود مخاطب قرار داده است.

او در این دو سال چند ماه سپری شده از عمر دولت روحانی، دو بار به رئیس جمهور، دوبار به رئیس قوه قضائیه و یک بار هم به دبیر شورای نگهبان، فرمانده سپاه، معاون اول قوه قضائیه، دادستان تهران، شهردار تهران، امام جمعه شیراز و مشهد، عضو مجلس خبرگان رهبری، حسین شریعتمداری، معاون وزیر کشور و صادق زیباکلام نامه نوشته است.

نامه‌های او بیشتر حالت انتقادی دارد. حوادث بعد انتخابات سال ۸۸ بیشترین موضوعی است که مطهری در نامه‌های خود به آن اشاره کرده است. ۶ نامه از ۱۵ نامه مطهری در دوسال اخیر مربوط به این حوادث است. ۳ نامه نیز مربوط به حادثه شیراز و حمله به اوست. تقدیر از قالیباف، علت ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات، پاسخ به نامه زیباکلام، عدم دخالت سپاه در مسائل سیاسی، به زندان رفتن مهدی هاشمی و روشنگری در مورد سخنان امام جمعه مشهد دیگر موضوعات نامه‌های علی مطهری است.

در جدول زیر می‌تواند اهم نامه‌های مطهری طی این دوسال اخیر را مشاهده کیند.

مخاطب نامه

سمت

موضوع نامه

تاریخ

بخش‌های مهم نامه

حسین شریعتمداری

مدیر مسئول روزنامه کیهان

پاسخ به اتهامات روزنامه کیهان

جمعه ۱۳دی ۱۳۹۲

بهتر بود روزنامه کیهان نیز که نسبت “موضع فریبکارانه و تحریف آمیز در تبیین واقعیت” به اینجانب داده است ابتدا از صحت خبر مطمئن می شد و بعد دست به قلم می گردید، خصوصا که نطق اینجانب در مجلس در روز بعد نشان می داد که خبر مربوط به دانشگاه شیراز بی اساس یا لااقل مورد تردید است.

موضع من درباره ۹ دی همان است که در نطق مجلس به این شرح گفتم: ” سالروز نهم دی ماه سال ۸۸ را گرامی می دارم. راه پیمایی خودجوش اقشار مختلف ملت ایران اعم از هواداران کاندیدای پیروز و معترضان به نتیجه انتخابات در این روز، نشانه رشد اجتماعی و سیاسی ملت ایران بود که قطع نظر از تخلفات دو طرف فتنه، به دفاع از اصل نظام جمهوری اسلامی پرداختند.”

 

محمد باقر قالیباف

شهردار تهران

حمایت از اجرای طرح جداسازی کارمندان مرد و زن در ادارات مختلف شهرداری تهران

چهارشنبه۱۵ مرداد۱۳۹۳

امیدوارم جناب عالی تحت تأثیر هجمه سنگینی که به این طرح شده است قرار نگرفته و ثابت قدم بمانید.

این یک مسئله اجماعی میان همه فقهاست که جدایی محیط کار آقایان و بانوان بر اختلاط آنها ترجیح دارد و حتی‌المقدور و در مواردی که امکان آن وجود دارد محیط کار آنها باید جدا باشد. فلسفه این حکم این است که اسلام می‌خواهد ارتباط زن و مرد بیگانه در حداقل باشد تا بدین‌وسیله پیوند زن و شوهر هرچه محکمتر و پیوند زن و مرد بیگانه هرچه سست‌تر باشد و در نتیجه نهاد خانواده هرچه استوارتر گردد. زمانی که مسجد مدینه ساخته شد، پس از مدتی جمعیتی که وارد مسجد می‌شد افزایش یافت. پیغمبر اکرم دستور دادند که درب دیگری برای مسجد ساخته شود تا بانوان از آن درب رفت و آمد کنند و اختلاط میان زنان و مردان ایجاد نشود.

حسن روحانی

رئیس جمهور

عدم اجرای برخی اصول قانون اساسی

سه شنبه۱۵ مهر۱۳۹۳

قرائن نشان می‌دهد که به هر دلیلی اراده‌ای برای محاکمه متهمان فتنه ۸۸ و طبعا بازخوانی آن با حضور طرفهای قضیه وجود ندارد و فتنه ۸۸ در ایران حکم هولوکاست در اروپا و آمریکا را پیدا کرده است که فقط یک سخن باید گفته شود و کسی حق تحلیل متفاوت و تحقیق درباره ریشه‌ها و عوامل گوناگون آن را ندارد.

لذا پیشنهاد می‌کنم که جناب‌عالی به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، در اجرای قانون اساسی به تنها راه باقی مانده یعنی آزادی سه محصور مورد نظر عمل نمایید. قانون اساسی برای اجرا کردن است نه یک سند ملی که صرفا در ویترین قرار گیرد. عید غدیر نزدیک است و چه بهتر این کار در این ایام صورت گیرد و وحدت ملی ما که به شدت به آن نیازمندیم بیشتر و استوارتر گردد. بدیهی است که اگر همچنان مسامحه نمایید این قضیه در قالب سؤال از رئیس جمهور در مجلس پیگیری و البته برخی سؤالات فرهنگی نیز اضافه خواهد شد.

آیت‌الله احمد جنتی

دبیر شورای نگهبان

پاسخ به سخنان آیت‌الله جنتی در مورد حصر موسوی و کروبی

یکشنبه ۲۷مهر ۱۳۹۳

فرموده‌اید: «اگر بنا به محاکمه اینها بود هیچ قاضی عادل و آگاهی جز حکم اعدام برای آنها صادر نمی‌کرد.» اولا چرا بنا به محاکمه اینها نیست؟ چرا این قدر از محاکمه اینها هراس دارید؟ آیا جز این است که نگران روشن شدن برخی حقایق هستید و تبلیغات چندساله نقش بر آب خواهد شد؟ ثانیا جناب‌عالی بدون آنکه دفاعیات آنها را بشنوید برایشان حکم اعدام صادر کرده‌اید. آیا این امر عدالت شما را زیر سؤال نمی‌برد و مخل عضویت شما در شورای نگهبان نیست؟ اکنون که آنها اصرار به محاکمه خود دارند چرا آنها را محاکمه نمی‌کنید و علاقه‌مند به حصر شبیه حبس هستید که توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی ندارد و خلاف اصول متعدد قانون اساسی است.

آیت‌الله حائری شیرازی

عضو مجلس خبرگان رهبری

حوادث انتخابات سال ۸۸

شنبه ۱۷آبان ۱۳۹۳

بیاییم ضمن آنکه کاندیداهای معترض را در اصرار بر ادامه اعتراضات مقصر معرفی می کنیم که باید زودتر تکلیف مسئله را روشن می کردند تا موجب سوءاستفاده دشمنان خارجی نشود، قبول کنیم که اشتباهاتی نیز از طرف برخی مسئولان صورت گرفت که معد و زمینه‌ساز و دامن زننده به فتنه شد. با این نگاه مسئله قابل حل است چون عدالت و انصاف حاکم است و هرکس به حق خود می رسد اما اگر لجاجت و خودخواهی حاکم باشد این موضوع به یک غده چرکین برای جمهوری اسلامی تبدیل خواهد شد.

آیت‌الله احمد علم الهدی

امام جمعه مشهد

پاسخ به سخنان امام جمعه مشهد

یکشنبه ۹آذر ۱۳۹۳

بهتر است حامی و پشتیبان منطقی و دوست دانای ولایت فقیه باشیم و ناخودآگاه به این اصل مترقی و حیات‌آفرین ضربه نزنیم. ضمنا دوستان و هواداران شما در مشهد متأسفانه در نقل سخنان من در دانشگاه فردوسی تقوا و انصاف را رعایت نکردند، گاهی سؤال و جواب را مخلوط کردند، گاهی جمله‌ای از آخر سخنرانی را به جمله‌ای در وسط چسباندند و خلاصه آنچه را که مایل بودند منتشر کردند نه آنچه واقعیت داشت. حتی در انتشار فایل صوتی نیز این نقایص وجود داشت، سؤالها را و گاهی بخشی از جواب را حذف کرده بودند. مستدعی است تذکر لازم را به آنها بدهید.

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی

رئیس قوه قضائیه

حصر موسوی و کروبی

یکشنبه ۱۴دی ۱۳۹۳

در جلسه اخیرتان با مسئولان قضایی، بر قانونی بودن حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد برهان اقامه کرده‌اید اما متأسفانه این برهان، سست و دارای لوازمی است که بنیاد دموکراتیک جمهوری اسلامی را متزلزل و قانون اساسی را از حیّز انتفاع ساقط می‌کند.

اگر تصمیم بر محاکمه است، چه محذوری امروز برای محاکمه وجود دارد که مثلا چند ماه بعد وجود ندارد؟ و اگر تصمیم بر محاکمه نیست پس زودتر به این غائله خاتمه دهید که هر روزی که با وضع موجود می‌گذرد از نظر سیاسی و اقتصادی به ضرر کشور است. پس فرصت را از دست ندهیم تا زودتر همای وحدت بر سر جامعه ما به پرواز درآید.

آیت‌الله اسدالله ایمانی

امام جمعه شیراز

پاسخ به سخنان آیت‌الله ایمانی در نماز جمعه در پی حادثه حمله به مطهری در شیراز

دوشنبه ۲۵اسفند۱۳۹۳

شما و دوستانتان در شیراز سنگ را بسته و سگ را رها کرده‌اید. اگر مایل به زورآزمایی اجتماعی هستید مخالفان این داعشی‌های وطنی را نیز آزاد بگذارید تا ببینید چه بر سر این اراذل می‌آورند.

اینجانب به عنوان نماینده ملت در مجلس شورای اسلامی و فرزند شهید آیت‌الله مطهری، حاصل عمر و پاره تن امام خمینی، به شما و دوستانتان اعلام می‌کنم که به نوبه خود اجازه نخواهم داد فضای خفقان بر کشور حاکم شود و در راه آرمان بزرگ انقلاب اسلامی یعنی آزادی تفکر و آزادی بیان تا پای جان ایستاده‌ام.

سردار حسین ذوالفقاری

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور

حادثه شیراز

دوشنبه ۲۵اسفند۱۳۹۳

نظر به این که در رسانه‌ها از طرف برخی طرفهای این حادثه مطرح شده است که قبل از روز حادثه مقامات مسئول به اینجانب توصیه کرده‌اند که به شیراز سفر نکنم و در عین حال سفر کرده‌ام، به اطلاع می‌رساند که این مطلب صحت ندارد و هیچ توصیه‌ای در این خصوص وجود نداشته است.

تنها تماسی که وجود داشت توسط آقای رضایی فرماندار جهرم بود که به خاطر آشنایی قبلی گفتند بین دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز بر سر یک زمین چهارصد هکتاری اختلاف است و تنشی وجود دارد، بهتر است برنامه سخنرانی یک یا چند روز به تعویق بیفتد که من قبول کردم و گفتم با دعوت کنندگان صحبت کنید، اگر آنها قبول کنند من حرفی ندارم، و البته دیگر خبری به من داده نشد.

صادق زیباکلام

استاد دانشگاه

پاسخ به نامه زیباکلام

سه شنبه۵ خرداد۱۳۹۴

بودجه فرهنگی کل کشور یا بودجه فرهنگی سازمان‌ها و نهادهای به قول شما غیرپاسخگو را با بودجه سازمان محیط زیست که پاسخگوست و مسئولیت حل مشکلاتی مانند ریزگردها، دریاچه ارومیه، تالاب‌ها و دریاچه‌های رو به خشک شدن، انقراض حیات وحش، نابودی جنگل‌ها و آلودگی هوا را نیز دارد مقایسه کرده و آن را ناعادلانه دانسته‌اید.

البته نفس این مقایسه از نظر تشخیص اولویت‌های کشور کار مفیدی است و باید دید این نسبت در کشورهای دیگر چگونه است، اگرچه با توجه به فرهنگی و ایدئولوژیک بودن انقلاب ما صرفا نمی‌توان کشورهای دیگر را مقیاس قرار داد. اما باید توجه داشت که وظیفه سازمان محیط زیست، نظارت است و بودجه حل مشکلاتی مانند خشک شدن دریاچه ارومیه یا ریزگردها و یا آلودگی هوا بودجه‌های جداگانه‌ای است و در دل بودجه سازمان محیط زیست قرار ندارد که بگوییم این سازمان چگونه با این بودجه این مشکلات را حل کند.

حسن روحانی

رئیس جمهور

لغو سخنرانی‌ها و تهدید به ضرب و شتم

یکشنبه ۱۰خرداد ۱۳۹۴

به علت مخالفت و تهدید امام جمعه کرج و یک نهاد نظامی و یکی از نمایندگان کرج و به دنبال آن سستی و بی‌مسئولیتی و عقب‌نشینی استاندار البرز و فرماندار کرج لغو شد. گفته بودند «اگر این همایش برگزار شود بدتر از شیراز می‌کنیم و قلم پایشان را می‌شکنیم» و متأسفانه استاندار و فرماندار هم به جای آنکه بگویند ما طبق قانون با شما برخورد می‌کنیم تسلیم قانون‌شکنان شدند.

اینجانب هشدار می‌دهم که اگر یک بار دیگر این گونه حوادث تکرار شود، با همه اعتقادی که به حمایت از دولت دارم، به کمک نمایندگان خوش‌فکر و مدافع آزادی بیان در مجلس، وزیر کشور را استیضاح خواهیم کرد. امید است اقدامات و دستورات جناب‌عالی، قبل از این اتفاق این وضع را به سامان رساند.

جعفری دولت آبادی

دادستان تهران

ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات

دوشنبه ۲۵خرداد ۱۳۹۴

با اهداء سلام و آرزوی توفیق در اجرای عدالت، همانطور که مستحضرید مقامات متعدد و در نهایت رئیس‌جمهور محترم اعلام کرده‌اند که شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای درباره ممنوع‌التصویری و ممنوع‌البیانی رئیس‌جمهور اسبق جناب حجت‌الاسلام آقای سید محمد خاتمی نداشته است و جناب حجت‌الاسلام آقای اژه‌ای معاون اول محترم قوه قضائیه نیز این حقیقت را تصدیق کرده‌ و گفته‌اند این امر دستور دادستان است.

نظر به این‌که این دستور توسط جنابعالی در جمع اصحاب رسانه اعلام شده است، مستدعی است برای آگاهی مردم و تنویر افکار عمومی و اقناع مدیران مسئول نشریات، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری اعلام فرمایید که این دستور مستند به چه ماده قانونی و یا مستند به حکم صادره از کدام دادگاه صالح است؟ قبلا از حسن توجه جنابعالی سپاسگزارم.

آیت‌الله صادق لاریجانی

رئیس قوه قضائیه

واکنش به سخنان آیت‌الله لاریجانی در مورد حوادث انتخابات سال ۸۸

سه شنبه۹ تیر ۱۳۹۴

در نطق اخیرتان در همایش بزرگداشت هفته قوه قضائیه نقاط مثبت، فراوان بود از جمله تأکید بر اصالت فرهنگی انقلاب اسلامی و اقامه شریعت اسلام و احکام الهی در جامعه، اما آنچه که توجه اینجانب را به خود جلب کرد تحلیل منطقی‌تر جناب‌عالی درباره فتنه سال ۸۸ بود که می‌تواند فتح بابی برای حل و فصل این معضل اجتماعی باشد.

علام‌حسین محسنی اژه‌ای

معاون اول قوه قضائیه

واکنش اژه‌ای به سخنان مهدی هاشمی

جمعه ۲۳مرداد ۱۳۹۴

غرض از نگارش این نامه این است که هر اعتراضی را مصداق جرم یا تضعیف قوه قضائیه معرفی نکنیم بلکه کافی است توضیح لازم به مردم داده شود.

وداع یک خانواده با یکی از اعضای خود و بدرقه او تا زندان و تمکین به قانون و درعین حال اعلام آنها که حکم عادلانه نبوده است که یک اظهارنظر از سوی افرادی است که به جزئیات پرونده و سیر دادرسی آن واقف هستند چرا باید مورد انتقاد باشد و تخریب نهاد قضائی نامیده شود. این کار، معمول همه خانواده‌هاست اما این که آن اعتراض وارد است یا نه، نیاز به توضیح قوه قضائیه دارد و حتی می‌تواند درخواست آن خانواده مبنی بر پخش جلسات دادگاه اجابت گردد.

محمد علی جعفری

فرمانده کل سپاه

دخالت سپاه در انتخابات

شنبه ۳۱مرداد ۱۳۹۴

اظهارنظر جناب‌عالی درباره سخن رئیس جمهور محترم در خصوص نقش شورای نگهبان در برگزاری انتخابات را ملاحظه کردم. خیرخواهی و احساس مسئولیت جناب‌عالی نسبت به آرمانهای انقلاب اسلامی بر همگان روشن است لکن قطع‌نظر از درستی یا نادرستی انتقاد آن مقام محترم، ورود سپاه پاسداران به عالم سیاست و لوازم آن مانند انتخابات، به صلاح کشور و نیروهای مسلح و انقلاب اسلامی نیست، زیرا موجب اختلاف و دو دستگی در سپاه می‌شود.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس