تاریخ انتشار: ۱۲ اسف ۱۳۹۳

کاخ سفید به نتانیاهو درباره افشای اطلاعات محرمانه درباره مذاکرات هسته ای هشدار داد. به گزارش گذارنیوز سی ان ان اعلام کرد کاخ سفید به نتانیاهو درباره افشای اطلاعات محرمانه درباره مذاکرات هسته ای هشدار داده و آن را خیانت توصیف کرده است. به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، میشل کاسینکی خبرنگار شبکه در […]

کاخ سفید به نتانیاهو درباره افشای اطلاعات محرمانه درباره مذاکرات هسته ای هشدار داد.

گمانه زنی ها درباره گفت وگوی امروز اوباما - نتانیاهو

به گزارش گذارنیوز سی ان ان اعلام کرد کاخ سفید به نتانیاهو درباره افشای اطلاعات محرمانه درباره مذاکرات هسته ای هشدار داده و آن را خیانت توصیف کرده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، میشل کاسینکی خبرنگار شبکه در کاخ سفید گفت:«مقامات آمریکایی ازجمله جان کری وزیر امورخارجه آمریکا نگران آن هستند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در کنگره آمریکا ، اطلاعات محرمانه ای درباره مذاکرات هسته ای را فاش کند. ظاهرا منابع اسرائیلی این سخن را منتشر کرده اند. اعضای هیات اسرائیلی که به آمریکا آمده اند این سخنان را مطرح می کنند که نتانیاهو می خواهد در کنگره آمریکا مطالبی را مطرح کند که قبلا نشنیده ایم. اعضای کنگره آمریکا نگران این مسئله هستند. مقامات کاخ سفید نیز نگران هستند. نگرانی در این خصوص منطقی است. باید بخاطر داشت که در چند روز گذشته و درآستانه سخنرانی نتانیاهو در کنگره، اسرائیل جزییات خاصی را درباره مذاکرات هسته ای فاش کرده است. منابع اسرائیلی اعلام کرده اند آمریکا و متحدانش که در گفتگوهای پنج بعلاوه یک با ایران مذاکره می کنند به دنبال بازه زمانی ده ساله برای اجرای توافق هسته ای هستند. البته مقامات کاخ سفید در پاسخ به این سوال گفته اند که این ارزیابی ، نادرست است و اسرائیل اطلاعات را دستچین می کند تا مذاکرات را مختل کند. اما باراک اوباما شب گذشته در مصاحبه با خبرگزاری رویترز سخنانی را مطرح کرد که نشان می دهد ظاهرا این اطلاعات منتشر شده اسرائیلی ها درست بوده است. با این اوصاف، احتمال دارد نتانیاهو امروز اطلاعات بیشتری را در این باره فاش کند. کاخ سفید به نوعی به اسرائیل در این باره هشدار داده و گفته است اگر اسرائیل اطلاعات محرمانه را فاش کند، این کار اسرائیل به منزله خیانت به اعتماد بین اسرائیل و آمریکا خواهد بود که متحد هم به شمار می روند.»
کاسینکی در ادامه افزود: «تحلیلگران می گویند باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو از یکدیگر نفرت دارند. در گذشته مطالب و اتفاقات ناخوشایندی بین این دو رخ داده است. کار به جایی رسیده است که دولت اوباما در مواردی به اقدامات دولت نتانیاهو، واکنش جدی نشان داده است. اما اگر به کل روابط اسرائیل و آمریکا و طول مدت این مناسبات نگاه کنیم می بینیم که همه مقامات دو طرف می گویند مناسبات اسرائیل و آمریکا بسیار مستحکم و تزلزل ناپذیر و شکست ناپذیر است و همکاری بین دو طرف در حوزه های نظامی و اطلاعاتی و حوزه های دیگر، بی سابقه است. تحلیلگران می گویند باید به قالب کلی مناسبات اسرائیل و آمریکا نگاه کرد و نه مسائل شخصی بین اوباما و نتانیاهو. اسرائیل و آمریکا اهداف و ارزشهای مشترک زیادی دارند که بسیار فراتر از روابط شخصی سران اسرائیل و آمریکا است. گفته می شود باراک اوباما حتی سخنرانی بنیامین نتانیاهو را در کنگره آمریکا تماشا نخواهد کرد همانطور که سخنرانی دیشب او را در نشست سالانه کمیته امور عمومی آمریکا-اسرائیل(ایپک) تماشا نکرد. اوباما نمی خواهد زمان طولانی برای تماشای این سخنرانی در کنگره صرف کند. گفته می شود کاخ سفید اعلام کرد مشخص است که نتانیاهو درباره چه چیزی صحبت خواهد کرد. به هرحال، همه کنجکاو هستند که ببینند آیا نتانیاهو برخی اطلاعات حساس را منتشر خواهد کرد که سبب تغییر روند مذاکرات هسته ای با ایران شود.»
الیس لابوت خبرنگار حوزه بین الملل شبکه سی ان ان نیز در تحلیل مذاکرات هسته ای ایران گفت:« مقامات اسرائیلی می گویند اطلاعات زیادی درباره روند مذاکرات هسته ای ایران در ژنو دارندو اینکه چه طرح توافق روی میز قرار گرفته است. کاری که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با سخنرانی امروز خود در کنگره آمریکا می خواهد انجام بدهد توضیح دادن این مطلب است که چرا به نظر او، توافق هسته ای مطرح، برای اسرائیل و جهان، بد است. باآنکه نتانیاهو در این سخنرانی خواهد کشید از شدت تنش با آمریکا بکاهد، بازهم توجه ها و تمرکزها را به سمت ایران جلب خواهد کرد. بی تردید، نخست وزیر اسرائیل هرکاری که بتواند انجام می دهد تا مانع از امضای توافقی شود که در حال حاضر روی میز قرار دارد.»
مجری شبکه پرسید: نتانیاهو می گوید باراک اوباما و جان کری وزیر امورخارجه آمریکا و سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا حاضر هستند توافقی را با ایران بپذیرند که تنها امنیت اسرائیل را به خطر بیندازد بلکه سبب به مخاطره افتادن کل موجودیت اسرائیل می شود. این سخنان نتانیاهو، محکوم کردن شدید اقداماتی است که دولت اوباما انجام می دهد.
لابوت در پاسخ گفت:« من در یک ماه گذشته در اسرائیل بوده ام. نگاه مردم اسرائیل از نتانیاهو نیز بدتر است. از هر چهار اسرائیلی، سه نفر به عملکرد کاخ سفید و اوباما درباره برنامه هسته ای ایران اعتماد ندارند و معتقدند آمریکا منافع اسرائیل را در این مذاکرات مدنظر دارد. البته باید توجه داشت که آمریکا منافع ملی خودش را دارد. نتانیاهو نیز وقتی سفر هواپیما شد تا به آمریکا بیاید گفت پیام همه اسرائیلی ها را حمل می کند. بسیاری از اسرائیلی ها با سیاستهای نتانیاهو موافق نیستند اما نتانیاهو می خواهد در آمریکا بگوید که توافق هسته ای برای اسرائیل بد است. نتانیاهو معتقد است اعضای کنگره آمریکا درباره توافق هسته ای کاملا مطلع نیستند. او می خواهد از اعضای کنگره آمریکا بخواهد تا اقدام کنند و بحثهای بیشتری درباره توافق هسته ای انجام شود. البته نتانیاهو با بیان این سخن که برای کاخ سفید احترام زیادی قائل است، تلاش کرد از شدت تنشها بکاهد. او گفته است که به اقدامات آمریکا در سالهای گذشته برای اسرائیل احترام می گذارد. اما نتانیاهو احساس می کند باید بحثهای بیشتری درباره توافق هسته ای انجام شود که در حال شکل گیری است.»
مجری سی ان ان پرسید: مقامات اسرائیلی چه نظری درباره سفر نتانیاهو به آمریکا دارند. آیا آنها در گفتگوهای پشت پرده اذعان دارند که عملکرد اسرائیل در پاسخ به دعوت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از نتانیاهو برای سفر به آمریکا بسیار بد بوده و به شدت به روابط اسرائیل با شمار زیادی از دموکراتهای بسیار قدرتمند آمریکا ضربه زده است؟
لابوت در پاسخ گفت: مقامات اسرائیلی می گویند ایکاش اوضاع به صورتی نمی شد که حالا شده است. مقامات اسرائیلی می گویند جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تاحدودی با آنها بازی کرده است زیرا وی بدون آنکه با رئیس جمهور آمریکا مشورت کند از نخست وزیر اسرائیل برای سفر به آمریکا دعوت کرده است. آنها می گویند جان بینر می توانست دست کم در دعوتنامه اش اشاره کند که نظر اوباما را در این باره جویا نشده است. مقامات اسرائیلی می گویند این نوع دعوتنامه سبب شده است این امکان برای بنیامین نتانیاهو فراهم شود تا او مسائل حزبی را در روابط آمریکا و اسرائیل وارد کند. این درحالی است که هرگز مسائل حزبی داخل آمریکا درباره این روابط مطرح نبوده است. شانزده هزار نفری که در کنفرانس سالانه کمیته امور عمومی آمریکا-اسرائیل (ایپک) شرکت می کنند ، می گویند روابط آمریکا با اسرائیل براساس نگاه واحد دو حزب جمهوری خواه و دموکرات آمریکا به این مسئله تاچه اندازه حائز اهمیت است. مقامات اسرائیلی می گویند فضای بوجود آمده به علت نوع دعوت از نتانیاهو سبب شده است کاخ سفید در انتخابات چند هفته آینده اسرائیل بتواند به نقش آفرینی مبادرت کند. کاخ سفید از نتانیاهو خوشش نمی آید.
مجری سی ان ان افزود: اما اگر مطبوعات اسرائیلی را بخوانید می بینید که دعوت جان بینر از نتانیاهو برای سفر به آمریکا آنهم به این صورت، طرح بینر نبوده است بلکه مقامات اسرائیلی این نظر را داشته اند. اما کاملا روشن است که این روند دست کم در کوتاه مدت، به روابط آمریکا و اسرائیل به شدت ضربه زده است. 

نتانیاهو خواستار افزایش تحریم هاست

یک کارشناس فرانسوی مسائل ایران گفت: نخست وزیر رژیم صهیونیستی همیشه در مذاکرات پرونده هسته ای ایران مانع تراشی کرده و خواستار افزایش تحریم ها بوده است.
شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در گفتگو با تیه ری کوویل ،پژوهشگر مسائل ایران در موسسه مطالعات راهبردی فرانسه به موضوع احتمال توافق هسته ای با ایران پرداخت و گفت: این آخرین فرصت برای پایان دادن به پرونده هسته ای ایران است.
وی افزود: برخلاف آنچه مقامات اسرائیل ادعا می کنند اگر توافقنامه هسته ای با ایران به دست آید امنیت اسرائیل بیشتر تامین خواهد شد. موضوع خیلی روشن است، اگر توافق هسته ای به دست نیاید ،چه گزینه دیگری وجود خواهد داشت.گزینه دیگر این است که ایران بلافاصله روند غنی سازی اورانیوم را از سر خواهد گرفت و این به ضرر اسرائیل تمام خواهد شد.
وی تاکید کرد: نتانیاهو در پرونده هسته ای ایران همیشه مانع تراشی کرده و خواستار افزایش تحریم ها بوده است. او بر این باور است که ایران نباید اصلا غنی سازی داشته باشد. اما مسئله مهم این است که اگر توافقنامه به دست نیاید، در داخل ایران نیز میانه روها ضعیف خواهند شد و تندروها دوباره قدرت را به دست می گیرند.
از سوی دیگر تجربه نشان داده است ایران به تعهدات خود در زمینه های هسته ای تاکنون عمل کرده وآژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تایید کرده است.
تیه ری کوویل در همین باره خاطرنشان کرد اراده دولت های ایران و آمریکا اکنون بر این تعلق گرفته است که پرونده هسته ای را این بار به سرانجام برسانند.

اوباما: نتانیاهو در گذشته درباره ایران اشتباه کرده است    
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه با اشاره به اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در گذشته درباره پرونده هسته ای ایران اشتباه کرده است، اعلام کرد با او مشکل شخصی ندارد.
اوباما در مصاحبه با رویترز با اشاره به توافقنامه موقت که اواخر سال ۲۰۱۳ امضا و بر اساس آن بخشی از فعالیت های هسته ای ایران در ازای لغو بخشی از تحریم ها متوقف شد، اعلام کرد تحلیل نتانیاهو از این پرونده اشتباه بود.
اوباما در آستانه سخنرانی روز سه شنبه نتانیاهو در کنگره آمریکا که با توافق با تهران به شدت مخالف است، گفت: « نتانیاهو این چنین گفته بود .»
رئیس جمهور آمریکا افزود: « این توافقنامه بسیار بد به ایران امکان می دهد ۵۰ میلیارد دلار به دست آورد و ایران آن را اجرا نخواهد کرد. هیچ یک از این اظهارات درست نبود .»
باراک اوباما تاکید کرد: « در واقع ما در این دوره شاهد بودیم برنامه ایران پیشرفتی نداشت. ایران از بسیاری جهات درباره برخی عوامل برنامه هسته ای خود پسروی کرد .»
رئیس جمهور آمریکا درباره تنش بین تل آویو و واشنگتن در روزهای اخیر اعلام کرد این «‌ یک مشکل شخصی » بین او و نتانیاهو نیست.

حمله پیشدستانه اوباما 
روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: در آستانه سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا، اوباما موضع تهاجمی تری گرفته است.
این روزنامه در مقاله ای به قلم دن روبرتس نوشت کاخ سفید یک تهاجم پیشدستانه علیه حمله قابل پیش بینی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به مذاکرات آمریکا
با ایران انجام داد. در این اقدام باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برخی جزئیات کلیدی توافق احتمالی را که برای ممانعت از دستیابی تهران به تسلیحات هسته ای برای یک دهه یا بیش از آن طراحی شده است، فاش کرد.
پیش بینی می شود، نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی روز سه شنبه خود در کنگره از این طرح ها انتقاد کرده و آن را تهدیدی برای بقای رژیم اسرائیل توصیف کند؛ اقدامی که دموکرات ها را خشمگین کرده است و روابط آمریکا و اسرائیل را به پایین ترین سطح آن رسانده است.
باراک اوباما و دیگر مقامات ارشد دولت آمریکا روز دوشنبه نشان دارند که قصد دارند به نتانیاهو اجازه ندهند به همراه کنگره مذاکرات برای توافق هسته ای را به شکست بکشانند.
سوزان رایس، مشاور امنیت ملی اوباما، در کنفرانس فعالان طرفدار اسرائیل در واشنگتن گفت این حرف ها ایران را از دستیابی به یک سلاح هسته ای باز نمی دارد. سخنرانی رایس در آیپک کاملا غیرقابل انعطاف بود و در آن هیچ تلاشی برای کاهش تنش با آمریکا مشاهده نمی شد.
پیش از این اوباما به نظر می رسید شایعات مربوط به این که توافق هسته ای با ایران حدود ده سال طول می کشد را تائید کرد ، ‌در حالی که قبلا آن را انکار کرده بود. گرچه او متعهد شده بود این رقم حداقل دو برابر خواهد بود.
بر اساس اظهارات افرادی که در مذاکرات هسته ای حضور دارند، مدت زمان توافقنامه یکی از موارد اختلافی است که دیپلمات ها بر سر آن بحث می کنند و تلاش می کنند اختلافات موجود بین ائتلاف بین المللی و دولت ایران بر سر میزان ظرفیت غنی سازی غیرنظامی این کشور را حل کنند.
اوباما گفته است که شانس یک توافق موفقیت آمیز همچنان دشوار است، اما مصاحبه وی به نظر می رسید در تناقض با اظهارات مسئول مطبوعاتی کاخ سفید بود که گزینه ده سال را تکذیب کرده بود.
مقامات آمریکایی بعدها به گاردین گفتند هیچ تناقضی میان اظهارات اوباما و مسئول مطبوعاتی کاخ سفید وجود ندارد، زیرا رئیس جمهور هم گفته بود که این زمان می تواند طولانی تر باشد.
رایس نیز یک چارچوب زمانی مشابهی را ارائه داده است و اصرار دارد که بهترین گزینه در دسترس است و این انتقادات غیرواقع بینانه است که از ایران انتظار دارند تا با محدودیت های دائمی موافقت کند که آن را به عنوان یک مولفه حیاتی برای برنامه غیرنظامی هسته ای خود می داند. 

بزرگترین بحران در روابط تاریخی آمریکا و رژیم صهیونیستی 
کارشناس ایرانی موسسه کارنگی گفت: مسئله هسته‌ای ایران بزرگترین بحران را در روابط تاریخی بین آمریکا و رژیم صهیونیستی به وجود آورد.
به گزارش شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی ، کریم سجادپور تحلیلگر سیاسی مرکز کارنگی از واشنگتن در گفتگو با این شبکه در خصوص تاثیر مسئله هسته ای ایران بر تنش در روابط بین آمریکا و اسرائیل گفت: طبعا باید نگاه کرد که آیا روابط یا ائتلاف آمریکا – اسرائیل به صورت دائمی تحت تاثیر قرار گرفته یا این تاثیر موقتی است و با گذشت زمان اصلاح خواهد شد. اما مطمئنا این بزرگترین بحرانی است که در ائتلاف بین آمریکا و اسرائیل به وجود آمده است و همانطور که می بینیم بسیاری از اعضای کنگره نقش نخست وزیر اسرائیل را به عنوان همپیمان آمریکا زیر سوال برده اند. در حال حاضر در آمریکا احساس نا امیدی زیادی از اقدامات نخست وزیر اسرائیل وجود دارد اما فکر می کنم این مسئله به روابط بین این دو نفر یعنی رئیس جمهور اوباما و نخست وزیر نتانیاهو برمی گردد و اگر تغییری در ریاست جمهوری آمریکا یا تغییری در نخست وزیر در اسرائیل به وجود بیاید این ائتلاف مطمئنا قوی باقی خواهد ماند.
وی در پاسخ به اینکه دفاع اخیر وزیر خارجه آمریکا را از اسرائیل چگونه تفسیر می کنید گفت: جان کری ماموریت سختی دارد و طبعا نیاز دارد تا از یک طرف ایران را راضی کند تا امتیازهایی بدهد تا به توافقی در خصوص برنامه هسته ای ایران دست پیدا کنند و از طرف دیگر باید افکار عمومی آمریکا و اعضای کنگره را راضی کند که توافق هسته ای به نفع آمریکا خواهد بود و زمانی که چنین مواضعی از طرف اسرائیل وجود داشته باشد برای کری سخت خواهد بود که اعضای کنگره را راضی کند این توافق ، توافق خوبی است. برای همین کری ماموریت سختی دارد چرا که باید برای اسرائیل تضمین کند که آمریکا به امنیت اسرائیل پایبند است و به ایران نیز باید نشان دهد برای امضای این توافق جدی است.
سجادپور در پاسخ به اینکه سخنان نتانیاهو تا چه اندازه می تواند بر موضع حامیان توافق بین آمریکا و ایران درباره برنامه هسته ای این کشور تاثیر داشته باشد گفت: همان گونه که گفتم باید ببینیم بعدا چه رخ می دهد ، معتقدم نخست وزیر اسرائیل اگر می خواهد تاثیر گذار باشد باید بتواند شمار زیادی از اعضای کنگره را راضی کند که این توافق تهدید بزرگی برای امنیت اسرائیل به وجود خواهد آورد و به نفع آمریکا نیز نخواهد بود.
سعید عریقات تحلیلگر مسائل سیاسی نیز از واشنگتن درباره اینکه آیا نتانیاهو از جزئیات توافق بین غرب با ایران اطلاع دارد که تهدید کرده است آن را فاش خواهد کرد گفت: مطمئنا نه ، من فکر می کنم نتانیاهو منتظر سخنرانی خود در کنگره که بسیار مهم است خواهد ماند اما دولت آمریکا گفته است نتانیاهو از همه جزئیات این مذاکرات اطلاعی ندارد و آنها بهتر می دانند چه چیزی بهتر است و نتانیاهو تنها ادعا می کند که همه جزئیات را می داند. در واقع نتانیاهو می خواهد ایران هیچ گونه غنی سازی نداشته باشد و این چیزی است که ایران نخواهد پذیرفت برای همین نتانیاهو تلاش می کند موانعی ایجاد کند تا هیچ توافقی صورت نگیرد و آن را به تعویق بیندازد چرا که نتانیاهو از بحران هسته ای ایران برای ادامه شهرک سازی و ادامه اشغالگری در کرانه باختری استفاده کرده است و همچنین تلاش کرده است نگرانی جهان به ویژه منطقه عربی از ایران ادامه داشته باشد. اما موضع آمریکا همواره دفاع از آمریکا بوده است و در مورد توافق با ایران نیز معتقد است این توافق به نفع اسرائیل و جهان خواهد بود. بنابراین معتقدم این مسئله نمی تواند مانعی به وجود بیاورد و آمریکا کاملا مصمم است تا این توافق به دست بیاید و تلاشهای نتانیاهو یا حزب جمهوری خواه ، همپیمان نخست وزیر اسرائیل را برای از بین بردن این فرصت ناکام بگذارد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس