تاریخ انتشار: ۱۸ مرد ۱۳۹۴
اوباما در گفتگو با زکریا:

باراک اوباما گفت که روابط سازنده با ایران می تواند محصول جانبی توافق هسته ای با تهران باشد، اما این اتفاق اگر هیچ گاه اتفاق رخ ندهد بلافاصله نیز صورت نخواهد گرفت.

به گزارش گذارنیوز  رئیس جمهوری آمریکا در گفت وگوی مفصلی با فرید زکریا در سی ان ان گفت که برنامه هسته ای ایران باید نخست حل و فصل می شد. وی افزود: توافق هسته ای که ماه گذشته از سوی آمریکا و ۵ قدرت دیگر جهانی برای اعمال محدودیت  بر برنامه هسته ای ایران در مقابل برداشته شدن تحریم های اقتصادی بر تهران به دست آمد، توانست هدف «بهتر از هرجایگزین دیگری» را برای ما به دنبال داشته باشد.

نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا به طور گسترده ای با تاکید اوباما بر اینکه این توافق مسیر ایران برای ساخت بمب اتمی را مسدود کرده است، مخالفند همانطور که برخی از دموکرات ها نیز با این توافق ابراز مخالفت کرده اند.

اوباما در ادامه این گفت وگو گفت: حل و فصل پرونده برنامه هسته ای ایران باز شدن مرزهای گفت وگو با ایران بر سر دیگر مسائل را نیز ممکن کرد. رئیس جمهور آمریکا سوریه را مثالی برای این موضوع عنوان کرد.

باراک اوباما در این باره گفت: اینکه آیا این امکان وجود دارد که بخواهیم بحث های گسترده تری داشته باشیم تا جلوی گسترش هر چه بیشتر گروه هایی مانند داعش و دیگر گروه های تروریستی را بگیریم، ممکن است. با این حال، این اتفاق، بلافاصله روی نمی دهد. چیزی که برای من دلگرم کننده است این است که روسها بیش از پیش درباره بحث در خصوص انتقال سیاسی یا دست کم صحبت ها در خصوص چند و چون آن در سوریه علاقه نشان می دهند و احتمالا ایران نیز چنین نشان می دهد که چنین انتقالی برای آنان بد نخواهد بود.

وی افزود: باور من این است که حتی قابل پیش بینی است که حتی عربستان سعودی و ایران شروع به پذیرش این موضوع کنند که دشمن آنان بیش از هر چیز دیگری، هرج و مرج است. آنچه که داعش باعث آن شد یا فروپاشی سوریه یا یمن ایجاد می کند به مراتب خطرناکتر از رقابتی است که ممکن است بین دو کشور وجود داشته باشد.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو که پنجشنبه گذشته انجام شد، در پاسخ به سوال زکریا که پرسید در صورت شکست اجرای توافق، آیا برای متوقف کردن ایران از راه حل نظامی استفاده خواهد کرد یا نه؟، پاسخ داد: من یک سیاست کلی دارم که هیچ وقت درباره شکست پیش بینی نمی کنم، من اکنون درباره شکست احتمالی پیش بینی نمی کنم چرا که می دانم بحث های بهتری پیش رو خواهیم داشت.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس