تاریخ انتشار: ۲۶ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آمادگی این وزارتخانه برای همکاری با بخش خصوصی تاکید کرد. به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه نشست مشترک با رئیس  اتاق بارزگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران و نمایندگان بخش خصوصی و در جمع خبرنگاران درخصوص کالاهای آسیب رسان به سلامت مردم گفت: در قانون […]

[ad_1]

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آمادگی این وزارتخانه برای همکاری با بخش خصوصی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه نشست مشترک با رئیس  اتاق بارزگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران و نمایندگان بخش خصوصی و در جمع خبرنگاران درخصوص کالاهای آسیب رسان به سلامت مردم گفت: در قانون برنامه پنجم توسعه ماده ای در این خصوص تصویب شد که بسیار خوب بود ولی متاسفانه این قانون خروجی مناسبی نداشته است و آن دسته افرادی که این کالاها را مصرف می‌کنند، لازم است هزینه و عوارضی بدهند تا این روش مصرف‌شان کاهش پیدا کند.

وی در مورد دلیل عدم موفقیت و خروجی مناسب قانون مربوط به کالاهای آسیب رسان گفت: در این مورد باید در قالب کمیته‌ای تصمیم‌گیری شود که حوزه سلامت فقط در این کمیته یک رای دارد و سه دستگاه دولتی دیگر نیز هستند که فقط به سود و اقتصاد و میزان مالیاتی که از این مسیر به دست‌شان می‌رسد، توجه دارند.

ضرورت تولیت قانون کالاهای آسیب‌رسان با حوزه سلامت

وزیر بهداشت تصریح کرد: برای درست اجرا شدن این قانون باید در برنامه ششم توسعه تجدید نظر شود و به نحوی تصمیم‌سازی شود که تولیت با حوزه سلامت باشد؛ در غیر این صورت این قانون هیچ فایده‌ای ندارد و دیدیم که تاثیری در پیشگیری از عوامل بیماری‌زا نداشت.

هاشمی در ادامه گفت: امیدواریم مجلس محترم که در حال بررسی برنامه ششم توسعه است حتما به این موضوع توجه کند و بخشی از اعتباراتی که برای سلامت مردم نیاز است از همین مسیر تامین شود تا نیاز به بودجه عمومی نباشد.

وزیر بهداشت در خصوص همکاری و ورود بخش خصوصی در زیرساخت ها نیز گفت: در این خصوص حضور بخش خصوصی متاسفانه خیلی کم رنگ است و اصلا موثر نیست و بخش خصوصی در سال‌های گذشته به دستیابی به سودی که زحمت کمتری دارد، علاقه‌مند است.

هاشمی با تاکید بر ضرورت افزایش ریسک‌پذیری بخش خصوصی گفت: حضور بخش خصوصی در این زمینه باید پرمعنا باشد و به کیفیت بپردازند، ضمن این که قیمت ها هم برای ما خیلی مهم است ولی ما از بخش خصوصی حضور پر رنگی را در حوزه سلامت نمی بینیم.

وی همچنین گفت: پروژه های زیادی در حوزه سلامت تعریف شده است که بسیار اقتصادی هستند و بخش خصوصی در صورت علاقمندی می تواند در این بخش ورود پیدا کند.

هاشمی گفت: در ساخت بیمارستان ها، اداره آزمایشگاه ها، ورود بعضی از تکنولوژی هایی که بتوانند در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در داخل به تولید بپردازند و از سویی تضمین خرید جدی محصولات از طرف نظام سلامت، مهم‌ترین عاملی است که می تواند مشوق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری باشد.

۸۰ درصد بیماران در بیمارستان‌های دولتی بستری و درمان می‌شوند

وزیر بهداشت گفت: در ایران نزدیک به ۸۰ درصد بیماران در بیمارستان های دولتی بستری و درمان می شوند و قدرت خرید بیمه ها و همچنین وزارت بهداشت خیلی بالا رفته است؛ لذا بخش خصوصی باید نگاهش را به سمت تولید و سرمایه گذاری در این بخش تغییر دهد.

هاشمی گفت: به جای این که به بازار محدود داخلی توجه کنیم و دائم مزاحم همدیگر شویم، باید چشم انداز و سود بلندمدت جمعیت ۴۰۰ میلیونی منطقه را ببینیم، زیرا در آن صورت کیفیت محصولات‌مان افزایش پیدا خواهد کرد .

آمادگی وزارت بهداشت در همکاری با بخش خصوصی

هاشمی گفت: معتقدم که در حال حاضر وزارت بهداشت بیش از هر زمان دیگری آمادگی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی را دارد و مهم این است که تردیدها را کنار بگذارند و اعتماد کنند و از سازو کار هایی که اقتصاد روان دارد، برای خدمتی که هم مسئولیت اجتماعی و هم کسب و کارو بازرگانی است، استفاده کنند.

وزیر بهداشت درخصوص ترخیص کالاها و تجهیزات پزشکی از گمرک نیز گفت: ما به استناد مصوباتی که در دولت گذرانده شده است، همکاری خیلی خوبی با گمرک داریم و محصولی نداریم که در گمرک مانده باشد.

وی در ادامه افزود: البته ممکن است بعضی ها بدون مجوز کالاهایی اعم از دارو و تجهیزات پزشکی را که مورد تایید ما نیست وارد کنند و به همین علت هم ترخیص نمی‌شود و برگشت داده می‌شود.

قصد رقابت با بخش خصوصی نداریم


وزیر بهداشت که صبح امروز برای گفتگو با فعالان بخش خصوصی در حوزه سلامت به اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی رفته بود، پس از شنیدن نظرات جمعی از نمایندگان بخش خصوصی، با اشاره به فرصت سوزی های انجام شده در مورد سرمایه های سرگردان حوزه سلامت در سال های گذشته گفت: اگرچه در برخی حوزه ها مثل دارو رقابت هایی از گذشته وجود دارد که بخش های شبه دولتی به آن ورود کرده اند و در حال حاضر نمی توان آن را کنار گذاشت، ولی در کل دولت بنای رقابت با بخش خصوصی را ندارد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: صنعت داروی کشور نیاز به بازسازی دارد که این کار انجام نشده و شاید یکی از دلایل آن حضور کمرنگ بخش خصوصی بوده است.

حضور بخش خصوصی کمرنگ است

وی با اشاره به انتظار وزارت بهداشت نسبت به حضور بیشتر صنایع دارویی کشور در سطوح بین المللی خاطرنشان کرد: ما در منطقه تلاش‌های زیادی را انجام داده‌ایم تا فضا را برای حضور بخش خصوصی فراهم کنیم، اما حضور صنعت دارویی کشور در این میان کم رنگ بوده است.

هاشمی ضمن اشاره به این نکته که تجارت سلامت در کشورهای پیشرفته دو برابر تجارت نفت و گاز است، گفت: حال این نسبت‌ها را با کشور خود مقایسه کنیم؛ البته برخی مشکلات برای حضور بخش خصوصی همواره وجود داشته است ولی بخش خصوصی نیز در حوزه سلامت خوب عمل نکرده است.

وزیر بهداشت یادآور شد: بخش خصوصی در حوزه سلامت بجز مواردی که خود پزشکان به آن ورود کرده‌اند، به شکل مطلوب عمل نکرده است در حالی که انتظار ما بیش از این است.

وزیر بهداشت در مورد نحوه انتخاب خرید دارو و تجهیزات از تولیدکنندگان و واردکنندگان تاکید کرد: ما در حوزه سلامت همواره دو وجه سلامت مردم و همین طور هزینه‌ها را مد نظر داریم و این طبیعی است که ما به عنوان بزرگترین مصرف کننده این محصولات در کشور حق انتخاب محصول باکیفیت و ارزان را داشته باشیم.

وی ضمن اشاره به مطالبات بخش خصوصی در طرح تحول سلامت گفت: در طرح تحول سلامت در مورد شرکت‌ها و موسسات خصوصی قرار بر این زمان طولانی نبود. آنچه ما برنامه‌ریزی کرده بودیم پرداخت این مبالغ ظرف یک تا دو ماه بود که اما متاسفانه تاخیر در برخی از این موارد از یک سال نیز عبور کرده است.

طرح ارتقای بودجه را ارایه کردیم

هاشمی در این خصوص افزود: متاسفانه در بودجه سال ۹۴ و ۹۵ بدهکاری بیمه‌ها دیده نشده بود. به همین دلیل دولت اصلاحیه‌ای را ارایه داد که مجلس نیز به آن توجه کرد و در حال حاضر در کمیسیون مجلس تصویب شده است که در آن بودجه ۵۰۰۰ میلیاری به ۸۰۰۰ میلیارد ارتقا یافته است و امیدواریم در صحن علنی مجلس نیز به تصویب برسد.  امیدواریم بتوانیم تا یکی دو ماه آینده مطالبات بخش خصوصی را پرداخت کنیم.

در بحث مالیات موافق شماییم

هاشمی، درباره قیمت‌گذاری و مالیات بر ارزش افزوده خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش افزوده از مسایلی است که باید با وزیر اقتصاد و دارایی مطرح شود و مطمئن باشید که وزارت بهداشت در این مورد با شما موافق است، زیرا معتقدیم که کاهش این مقادیر و قیمت تمام شده موجب خواهد شد تا دارو و تجهیزات با قیمت کمتری در اختیار مردم قرار گیرد. من نیز نامه‌ای در همین مورد به آقای دکتر طیب‌نیا نوشته ام .

مطابق قانون عمل می کنیم

هاشمی همچنین در مورد حضور نمایندگان بخش خصوصی در جلسات قیمت‌گذاری دارو و تجهیزات گفت: اگر منع قانونی در این مورد وجود نداشته باشد، می توانیم در این جلسات از کمک شما استفاده کنیم، ولی اگر این کار منع قانونی داشته باشد، از حوزه اختیارات ما خارج خواهد بود. ما باید در این مورد تابع قانون باشیم تا از بروز حاشیه ها جلو گیری کنیم.

فرصت‌سوزی نکنید

وزیر بهداشت در پاسخ به انتقاد یکی از فعالان بخش خصوصی حوزه سلامت در مورد افزایش میزان عرضه فرآورده های دارویی نسبت به تقاضای آن در کشور عنوان کرد: این مساله به دلیل کم کاری فعالان بخش خصوصی است که تا کنون پای خود را از کشور بیرون نگذاشته اند.

وی افزود: من به عنوان وزیر بهداشت چه کاری را می‌توانستم انجام دهم که انجام نداده‌ام. ما تا امروز از هر موقعیتی برای ایجاد یک فضای بین‌المللی استفاده کرده‌ایم. در فرصت های ایجاد شده در پسابرجام، از ارتباطات فردی، حرفه ای و سازمانی دکتر ظریف برای ایجاد بازار استفاده کرده ایم اما باید قبول کنیم که بخش خصوصی ما خیلی ضعیف است و از فرصت ها استفاده نمی کند.

بنا بر اعلام وب‌دا، هاشمی با اشاره به پیشرفت ناچیز بخش خصوصی در حوزه سلامت گفت: در کشور حدود ۸۰هزارمیلیارد در حوزه سلامت هزینه می شود و اقدامات بسیار مهمی می توانست در این حوزه صورت گیرد اما متاسفانه حرف امروز ما در این حوزه همان حرف های دیدار دو سال پیش است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز فرصت فعالیت در این حوزه زیاد شده و شما اگر بخواهید می توانید بهتر عمل کنید.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس