تاریخ انتشار: ۳۰ شهر ۱۳۹۵

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در رابطه با عذرخواهی سعید مرتضوی یادداشتی نوشت. به گزارش ایسکانبوز به نقل از هفته نامه صدا, حسین نقاشی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی افزود: اخر دبیرستان یا سالهای اول دانشجویی نسل ما بود که بازار صف ماندن برای خرید روزنامه دم باجه های […]


عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در رابطه با عذرخواهی سعید مرتضوی یادداشتی نوشت.

به گزارش ایسکانبوز به نقل از هفته نامه صدا, حسین نقاشی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی افزود: اخر دبیرستان یا سالهای اول دانشجویی نسل ما بود که بازار صف ماندن برای خرید روزنامه دم باجه های روزنامه فروشی، رونق داشت. از مدرسه یا دانشگاه برای خریدن و خواندن نشاط، عصرآزادگان و صبح امروز و… بیرون می رفتیم و نشاط کنان باز می گشتیم. این بهار کم نظیر مطبوعات در ایران را که شاید تنها یک موسوم دیگر در تاریخ معاصر ما قابل ردیابی است، قاضی مرتضوی ستاند.

وی ادامه داد:از ماجرای قتل زهرا کاظمی و حواشی او در سازمان تامین اجتماعی در دوره زمامداری محمود احمدی نژاد که بگذریم، فاجعه کهریزک که در دوره دادستانی وی به وقوع پیوست بار دیگر نام او را بر زبان ها انداخت و همه و به خصوص همان نسل جوانِ هواخواه آزادی و دموکراسی را در غمی بزرگ فرو برد.

او ادامه داد: جوانانی هم نسل و هم دوره ما که شاید چون ما نام مرتضوی برایشان یادآور “توقیف فله ای” روزنامه های آزادی خواه بود، در آن مکان که پیش تر برای تنبیه خارج از ضوابط و اصول قوانین جزایی و آیین دادرسی کیفری اراذل و اوباش تمهید شده بود، به دام افتادند و به شهادت رسیدند. مقامات عالی رتبه نظام ضمن محکومیت این فاجعه خواستار رسیدگی به ابعاد این ماجرا شدند.

نقاشی گفت: از سوی دیگر ماجرا که معترضین بودند در همان سال محاکمه و تا به اکنون عمده شان حبس ها و سایر مجازات هایشان را تحمل کرده اند و برخی شان به مصالحی بدون برگزاری دادگاه یا محصورند و یا محدود.در این میان قاضی پیشین همچنان در راهروهای دادگاه بوده است و در تمامی این هفت سال ضمن انکار هرگونه تقصیر خود را مبرا از خطا دانسته و همه اعمال خود را در راستای خدمت خوانده است.

نقاشی ادامه داد: حال به یکباره این روزها از وی عذرنامه ای صادر شده است. عذری دیرهنگام که از آن نوید بهبود و پرهیز از تندی و مخالفت با بی قانونی و شرمساری از سرنگونی معترض به هر راه و طریقی نمی آید که هیچ، عمدتا گمان بر این است که رفتاری است برای جستن از بند اعمال قانون و سرپوش گذاری بر نام و مقام آمران و معاونان دیگر این جنایت هولناک.

وی ادامه داد: در این میان ممکن است برخی با استناد بر “سنت ماندلایی” بگویند، نفس همین عذرخواهی نیم بند را نیز باید شاکر بود و گامی به جلو دانست.

او متذکر شد: به گمان من “ببخش اما فراموش نکن” نلسون ماندلا زمانی معنا یافت که نیروهای مخالف آپارتاید طی مبارزه ای مستمر و نفس گیر، قدرت را در فرایندی دموکراتیک از آن خود کرده و حال از “موضع قدرت” و برای بسط مدارا و اخلاق نیکوی “بخشش” گام به پیش نهادند.

نقاشی افزود: در واقع این در “موضع قدرت” سیاسی بودن است که موجبات آشتی ملی و صلح پایدار را مهیا می کند. از این رو تا زمانی که نیروهایِ دموکراسی خواه در چنین موضعی نباشند، سخن از “ببخش اما فراموش نکن” بیش از آنکه پیش برنده باشد، ممکن است تصور “انفعال” را در میان اصحاب قدرت و هم مخاطبان دموکراسی خواهان ترویج کند.

وی در پایان گفت: د هر حال برای نسل ما “سعید مرتضوی” نماد پرپر کردن آمال آزادی خواهانه یک نسل بود. نسلی که اتفاقا برخلاف نسل پیش از خود به دنبال اصلاح بود و نه انقلاب و براندازی! نسلی که کوشید، هزینه داد و شکست خورد و پیروز شد و همچنان بر سبیل اصلاح امور پابرجا مانده است. اما این اصلاح اگر بخواهد امید را در دلها زنده نگه دارد، یکی از مصادیقش به گمانم تاکید و اصرار بر محاکمه و مجازات مرتضوی مبتبی بر قوانین جزایی کشور است، نه از سر انتقام و نفرت بلکه از این موضع که درس عبرتی باشد برای کسانی که که گمان می کنند در شرایط و برهه های حساس، آنچه “حفظ نظام” می پندارند، به هر طریق و هر صورت ناصواب و غیرقانونی و غیراخلاقی، جایز و عین صواب و حامل ثواب است.

۲۰۲منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

۰۰

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس