تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴

رئیس کمیته انتخابات حاما گفت:از موانع این جابجایی نسلى مقاومت سر سختانه نسل کهنسال است که فاقد بنیه تئوریک میباشد و کنار رفتن از قدرت را به منزله حذف کامل خود میداند.

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس، بحث و گفتگو در خصوص محورهای فکری اصلاحات در این انتخابات و نحوه تعامل گروه‌های اصلاح‌طلب با یکدیگر نیز در محافل مختلف شدت گرفته است. هرچند که سال‌هاست دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا در فضای سیاسی کشور با یکدیگر رقابت می‌کنند، اما هنوز هم بررسی تفاوت نظری و حرکتی آن‌ها از جمله موارد جذاب برای ناظرین و علاقمندان به سیاست است. حسن رنجبر، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی و رییس کمیته انتخابات حزب اراده ملت ایران است که سابقه فرمانداری داراب و لامرد و شهرداری شهریار را نیز در کارنامه دارد. در همین رابطه پویش گفتگویی با وی انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

به نظر شما مهم‌ترین محورهاى جریان اصلاحات و اصلاح طلبان براى انتخابات مجلس دهم چیست؟

سوال کلى است و من نه از جایگاه حزبى و تشکیلاتى خودم، بلکه بعنوان یک فعال سیاسى اصلاح طلب تصور می‌کنم چند محور لازم است که مدنظر اصلاح طلبان باشد. اولین مورد مطالبه خواهى است. تسلط کامل جریان اصول گرا در مجالس سه دوره اخیر و در اختیار داشتن دولت هاى نهم و دهم همراه با ایجاد فضاى امنیتى و حذف کامل اصلاح طلبان از مناصب اجرایی مهمترین ویژگى ساختار سیاسى کشور در طى هشت سال گذشته بوده است. متاسفانه امروز این جریان نه تنها پاسخگوى بحران هاى سیاسى، اقتصادى، اجتماعى و فساد ناشى از عملکرد خود نیست، بلکه خود را طلبکار مردم هم میداند. حال این یک مطالبه عمومى و مردمى است که جریان اصلاح طلب باید از اصولگرایان بخواهد و بپرسد که نتیجه این همه صرف هزینه و ایجاد بحران و فساد در کشور براى ایجاد حاکمیت یک دست چه بود. از دیگر موضوعات مهم این است که جریان اصلاح طلبی در شرایط فعلی باید راهبردی روشن برای ارتباط با جامعه خصوصا طبقه متوسط، پایین و آسیب پذیر داشته باشد و زبان گویاى مطالبات این اقشار باشد. متاسفانه اصلاح‌طلبان تا به امروز کمتر تلاش کرده اند با اقشار متوسط به پایین جامعه ارتباط بر قرار کنند و رقیب با شعارهاى پوپولیستى از این خلاء نهایت استفاده را برده است. رویکرد مناسب برای تعامل با حاکمیت از دیگر اولویت‌هایى است که بهتر است اصلاح طلبان به آن توجه کنند. افراد و گروهاى افراطى و برخى نهادهاى تحت کنترل آن‌ها بصورت کاملا غیراخلاقى و غیرمنصفانه تلاش کرده‌اند جریان اصلاح طلبى را که متشکل از وفادارترین نیروها به نظام و کشور وقانون اساسى هستند، در مقابل حاکمیت قرار دهند و تا حدودى هم موفق بوده‌اند. لذا این جریان باید این ضعف ارتباطى و تعاملى خود را پوشش دهد.

در خصوص تعاملات درون‌جناحی اصلاحات وضعیت را چطور ارزیابی می‌کنید؟


ازدیگر اولویت‌هاى اصلاح‌طلبان اتخاذ برنامه‌ای برای انسجام درونی نیروهاى اصلاح‌طلب می‌باشد و همچنین برقراری ارتباط و هماهنگی گفتمانی و راهبردی در حوزه‌هاى سیاسى، اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى
. یک دیگر از موضوعاتى که باید مدنظر باشد، تلاش برای تبدیل انتخابات از خصلت محلی به ملی با گفتمان، برنامه و شعار سراسری و البته سازوکار لازم است. توجه دقیق به شرایط منطقه‌اى و حفظ منافع ملى از مهمترین محورهاى اصلاح طلبان در آستانه انتخابات دوره دهم است‌. کمترزمانى همچون این دوره منطقه درگیر بحران ، جنگ و آشوب بوده و توجه به حفظ منافع ملى و حفظ امنیت و ارامش کشور ازمهمترین وظایف مجلس اینده خواهد بود.

با این تفاسیر، نگاه بایسته اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس آتی چگونه باید باشد؟

با کمال تاسف سه دوره است که اصلاح طلبان حضور جدى و تاثیر گذار درمجلس نداشته و اقلیتى بسیار کم تعداد در پارلمان بوده‌اند. اگر چه این انزوا نتیجه عدم اقبال مردم به این جریان نیست و ناشى از رفتارهاى حذفى جریان رقیب می‌باشد، اما حال در آستانه انتخابات مجلس دهم باید با تجربه‌آموزى از گذشته و بر اساس همگرایی دموکراتیک و رویکرد برنامه محور با مشارکت فعالانه و بدور از تنگ نظرى و جذب حداکثرى تمامى نیروهاى اصلاح طلب و شناسایی نیازها و خواست‌هاى واقعى مردم و در نظر گرفتن شرایط حساس کشور وارد انتخابات دوره دهم بشویم. به گمان من اصلاح طلبان باید به دنبال شکل گیرى مجلسى توانمند متشکل از افراد کارشناس و خردمند با حضور تمام سلایق و جریانات فعال سیاسى کشور و تقویت جایگاه نظارتى مجلس بر دستگاهاى اجرایی باشند.

جایگاه زنان و جوانان اصلاح طلب را براى مشارکت در انتخابات چگونه ارزیابى میکنید؟

با گذشت قریب چهار دهه از پیروزى انقلاب متاسفانه کشور هنوز توسط نیروها و مدیران دهه پنجاه و شصت اداره میشود و نسل سوم و چهارم انقلاب حضور جدى در ساختار اجرایی، قانون‌گذارى و سایر نهادهاى قدرت ندارند و این یعنى عدم وجود مکانیسم مناسب براى گردش نخبگان. از موانع این جابجایی نسلى مقاومت سر سختانه نسل کهنسال است که فاقد بنیه تئوریک میباشد و کنار رفتن از قدرت را به منزله حذف کامل خود میداند. باید توجه داشت براى بسیارى جوانگرایی شعارى است براى کسب راى و خود حاضر نیستند به انچه می‌گویند عمل کنند. جوانگرایی و حضور جوانان اعم از مرد یا زن نیازمند اصلاح ساختار هاى حقوقى ، مدیریتى ، ادارى، و بالخص فرهنگى است که اراده اى براى آن وجود ندارد. لذا اصلاح طلب‌ها باید به دور از شعار زدگى با معرفی نسل جوان‌تر اصلاح طلب به جامعه و مطالبه محوری و ارایه خواست و تقاضاهای انها و پیگیری آن در مجلس به وظیفه تاریخى خود عمل کند .

نحوه مناسب تعامل میان نیروهاى اصلاح طلب را چگونه میدانید؟

در خصوص نحوه تعامل در میان نیروها و جریان هاى اصلاح طلبی میبایست ؛ تعهد به اصلاح طلبی، ،مشارکت نسل جوان، دموکراسی درونی، شفافیت و صداقت، و اخلاق مدارى ، و حفظ جایگاه جناب اقاى خاتمى بعنوان رهبرى جریان اصلاحات در نظر گرفته شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس