تاریخ انتشار: ۱۰ آبا ۱۳۹۴
نتایج انتخابات ترکیه;

حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان در انتخابات پارلمانی زودهنگام روز یکشنبه به طور گسترده به پیروزی رسیده و اکثریت قطعی پارلمان را که در ماه ژوئن از دست داده بود، به دست آورده است.

*شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبری فوری گزارش داد براساس شمارش بیش از ۴۲ درصد آرا در ترکیه حزب عدالت و توسعه ۵۳ ممیز هشت دهم درصد آرا را کسب کرده است.

* به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا،‌ بنابر اعلام تلویزیون ترکیه ، براساس آمار شمارش برخی از شعب ،‌ حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان در انتخابات پارلمانی زودهنگام روز یکشنبه به طور گسترده ای در صدر قرار دارد.

*الجزیره در خبری فوری اعلام کرد، نتایج اولیه انتخابات ترکیه پس از شمارش ۲۵ درصد از صندوق های رأی، از پیشتازی ۵۶.۵ درصدی حزب عدالت و توسعه حاکم حکایت دارد.

به گزارش الف، رأی‌گیری در بیست و ششمین انتخابات عمومی ترکیه امروز (یکشنبه) از ساعت ۸ صبح به وقت محلی آغاز شد و در ساعت ۱۷ پایان یافت. بیش از ۵۴ میلیون شهروند ترکیه واجد شرایط شرکت در انتخاب ۵۵۰ نماینده مجلس بزرگ ملی ترکیه هستند.

شرکت کنندگان در انتخابات در ۸۱ استان – که به ۸۵ حوزه رأی‌گیری تقسیم شده است – به احزاب رأی خواهند داد نه به افراد.

مهمترین موضوع این انتخابات عبور حزب حاکم عدالت و توسعه از حدنصاب لازم برای تشکیل دولت مستقل است.

در این انتخابات ۱۶ حزب سیاسی شرکت می کنند که براساس نتایج انتخاباتی که ۵ ماه پیش برگزار شد، فقط چهار حزب بزرگ عدالت و توسعه (آک)، جمهوریخواه خلق (ج.ح.پ)، حرکت ملی(م.ح.پ) و دمکراتیک خلق ها ( ح.د.پ) توانستند با عبور از حدنصاب ۱۰ درصدی وارد مجلس شوند.

حزب دموکراتیک خلق‌ها
حزب دموکراتیک خلق‌ها را می‌توان کلیدی‌ترین حزب در این انتخابات دانست. این حزب در حال حاضر چهارمین حزب سیاسی در مجلس ملی ترکیه است. حزب دموکراتیک خلق‌ها که بخش عمده پایگاه مردمی آن در مناطق کردنشین، روشنفکران منتقد شهرهای بزرگ و کردهای ساکن شهرهای بزرگ ترکیه است دارای مواضعی نزدیک به پ‌ک‌ک است.

حزب حرکت ملی
حزب حرکت ملی با گرایشات ملی‌گرا و اسلامی به رهبری دولت باغچه‌لی سومین حزب سیاسی بزرگ ترکیه در مجلس ملی این کشور است. این حزب در سال‌های گذشته در مقاطعی، از اقدام‌های مختلف حزب عدالت و توسعه حمایت کرد. اما بعد از افشای موارد فساد مالی در سه سال قبل و اعلام مذاکرات با پ‌ک‌ک حزب عدالت و توسعه را متهم به خیانت به ترکیه کرد.

حزب جمهوریخواه خلق
حزب جمهوریخواه خلق حزبی با گرایشات لاییک از قدیمی‌ترین احزاب سیاسی ترکیه به شمار می‌آید. این حزب بعد از دهه ١٩۴٠ و گذر ترکیه به سیستم چندحزبی در دهه ١٩۵٠ میلادی بدین طرف تنها در مواردی محدود به تنهایی زمام امور ترکیه را عهده‌دار بوده است. این حزب در دهه ١٩٧٠ و در دوران رهبری بلنداجویت زمام امور ترکیه را به تنهایی عهده‌دار بود.

حزب عدالت و توسعه
حزب عدالت و توسعه که از سال ٢٠٠٢ میلادی تاکنون سکاندار اداره امور ترکیه است در انتخابات از بالاترین شانس برای انتخاب مجدد مردم برخوردار است. به گزارش ایرنا، این حزب علاوه بر تشکیلات گسترده و حامیان خود در سطح ترکیه به ادعای احزاب مخالف، با استفاده گسترده از امکانات دولتی در این انتخابات شرکت می‌کند.

در انتخابات پیشین، حزب حاکم عدالت و توسعه با کسب حدود ۴۱ درصد آرا در جایگاه نخست و حزب جمهوری‌خواه خلق به عنوان مهمترین حزب اپوزیسیون ترکیه با کسب حدود ۲۵ درصد آرا در جایگاه دوم، حزب ملی گرای حرکت ملی با کسب ۱۶.۲۹ درصد آرا در رده سوم و حزب کردی دموکراتیک خلق‌ها نیز با کسب ۱۳.۱۲ درصد آرا در جایگاه چهارم قرار گرفت. این نخستین بار بود که یک حزب کردی توانست حد نصاب ۱۰ درصد آرای انتخاباتی را به منظور راه‌یابی به مجلس کسب کند.

براساس مقررات شورای عالی انتخابات ترکیه، رسانه ها تا ساعت ۱۸ نیز حق انتشار هر گونه تخمین و نظر سنجی از انتخابات را ندارند و بین ساعات ۱۸ تا ۲۱ نیز فقط می توانند اطلاعیه هایی که از سوی شورای عالی انتخابات صادر می شود را منتشر کنند.
ممنوعیت های انتخاباتی بعداز ساعت ۲۱ لغو خواهد شد. البته شورای عالی انتخابات می تواند مدت ممنوعیت های انتخاباتی را کاهش دهد. در انتخابات گذشته پیش از ساعت ۲۰ ممنوعیت های انتخاباتی لغو شده بود. رسانه ها نیز بعداز این ساعت شروع به انتشار شمارش آرا کردند.

انتظار می رود تا ساعت ۲۲ امشب با توجه به نسبت شمارش آرا، داده هایی برای تخمین نتایج انتخابات بدست آید، اما به هر روی می توان گفت پیش از پایان امروز روشن خواهد شد که حزب آک بعد از یک دوره ۵ ماهه دوباره دولت را در ترکیه به تنهایی به دست خواهد گرفت و یا به ائتلاف با یک حزب دیگر تن در خواهد داد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که امروز رای خود را در استانبول به صندوق ریخت به خبرنگاران گفت: نتایج انتخابات هر چه باشد، باید به آن احترام گذاشت.

سیستم انتخاباتی ترکیه
پارلمان ترکیه ۵۵٠ کرسی دارد و هر حزب برای کسب اکثریت نیازمند ٢٧۶ کرسی است. روی هم رفته ٨۵ حوزه انتخاباتی در ترکیه وجود دارد و هر حزب برای ورود به پارلمان حداقل به ١٠ درصد آرا نیاز دارد، درصدی که در مقایسه با بسیاری از کشورها بالاتر است. برای مثال احزاب آلمان باید پنج درصد آرا را کسب کنند، احزاب سوئد چهار درصد و دانمارکی‌ها دودرصد. در واقع سیستم انتخاباتی ترکیه بدین صورت است که اگر حزبی ۴٠ کرسی پارلمان را تصاحب کند اما از کسب ١٠ درصد آرای ملی باز بماند، کرسی‌های آن حزب به حزب برنده اختصاص داده می‌شود که درواقع مزیتی آشکار برای احزاب بزرگ‌تر است. در این میان یکی از مواردی که البته این‌بار کمتر درباره آن بحث شد، تمایل اردوغان برای تغییر قانون اساسی بود. اردوغان برای تغییر قانون اساسی و افزایش قدرت رئیس‌جمهوری بدون برگزاری همه پرسی به ٣۶٧ کرسی و برای به همه‌پرسی گذاشتن سیستم ریاست‌جمهوری به ٣٣٠ کرسی نیاز دارد. هرچند بعید است پس از نتایج انتخابات گذشته، اردوغان همچنان به تحقق این رؤیای خود امیدوار باشد.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس