تاریخ انتشار: ۱۷ خرد ۱۳۹۴

نتایج شمارش بخشی از آرای انتخابات پارلمانی ترکیه نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه، که از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور حمایت می کند، احتمالا اکثریت خود را در پارلمان از دست می دهد. به گزارش گذارنیوز  تا کنون حدود ۹۰ درصد آرا شمارش شده و حزب عدالت و توسعه بیش از ۴۲ درصد […]

نتایج شمارش بخشی از آرای انتخابات پارلمانی ترکیه نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه، که از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور حمایت می کند، احتمالا اکثریت خود را در پارلمان از دست می دهد.

اردوغان

به گزارش گذارنیوز  تا کنون حدود ۹۰ درصد آرا شمارش شده و حزب عدالت و توسعه بیش از ۴۲ درصد آرا را به دست نیاورده است.

اگر آرای حزب عدالت و توسعه زیر ۵۰ درصد باقی بماند، این حزب برای تشکیل دولت آینده مجبور خواهد شد با حزب دیگری ائتلاف کند.

از سوی دیگر، حزب چپ‌های دموکراتیک خلق ها (HPD) که از حمایت کردها برخوردار است، تاکنون حدود ۱۱.۶ درصد آرا را به دست آورده که بیش از ۱۰ درصد آرای لازم برای حضور در مجلس قانون گذاری ترکیه است. در صورتی که تناسب آرا به همین صورت حفظ شود، این حزب مدافع حقوق کردها برای اولین بار به پارلمان راه می یابد.

در صورت تأیید این نتایج، حکومت انحصاری حزب عدات و توسعه بر ترکیه بعد از ۱۳ سال به پایان می رسد. در این صورت، همچنین آقای اردوغان ناچار خواهد شد که برنامه تغییر قانون اساسی را، که به دنبال اجرای آن در صورت پیروزی انحصاری در انتخابات بود، کنار بگذارد.

برنامه تغییر قانون اساسی، قرار بود اختیارات رئیس جمهور را در حکومت ترکیه افزایش دهد و این کشور را به یک نظام “ریاستی” تبدیل کند که در آن، اختیارات اصلی اجرایی با شخص رئیس جمهور باشد.

برای تصویب این تغییر در پارلمان ترکیه، رجب طیب اردوغان به دو – سوم آرای نمایندگان احتیاج داشت که با توجه به نتایج انتخابات امروز، دور از دسترس به نظر می رسد

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس