تاریخ انتشار: ۱۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به شیوع فساد سیستمی در کشور گفت: وظیفه ما پاک کردن این بلیه خانمان برانداز از دامان جمهوری اسلامی ایران است که مانند موریانه به جان کشور افتاده و به اعتماد مردم که مهمترین سرمایه کشور است، آسیب می زند. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی […]

[ad_1]


معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به شیوع فساد سیستمی در کشور گفت: وظیفه ما پاک کردن این بلیه خانمان برانداز از دامان جمهوری اسلامی ایران است که مانند موریانه به جان کشور افتاده و به اعتماد مردم که مهمترین سرمایه کشور است، آسیب می زند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در شصت و یکمین همایش سراسری سازمان حراست کل کشور اظهار داشت: سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم قابل معاوضه و مقایسه با هیچ سرمایه دیگری نیست.

وی با تاکید براینکه کار حراست ها صرفاً‌ کار فیزیکی و امنیتی نیست، خاطرنشان کرد: باید نسبت به جوانب مختلف کار حراست فکر شود و براساس اخلاق و قانون اقدام شود تا بتوانیم به نتایج خوب برسیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: مسئولین حراست ها بیش از هر چیز نیازمند قانون مداری و اخلاق هستند چرا که کار حراست با افراط و تفریط سازگار نیست. افراط و تفریط، کارآمدی حراست ها را از بین می برد و حراست باید با اتکا به عقل گرایی‌ از مسائل حاشیه ای به دور باشد.

جهانگیری در ادامه با تاکید براینکه اولویت دولت قانون گرایی و مبارزه با فساد است، گفت: مهمترین رسالت حراست ها در مقطع فعلی قانون گرایی و مبارزه با فساد است و باید برای مبارزه با فساد عزم جدی وجود داشته باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: آنچه مانع مبارزه دقیق با فساد می شود این است که آن را همانند یک بلیه برای کشور تلقی نکنیم و هر کس برای خارج کردن رقیب خود از صحنه، به او انگ فساد بزند.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز گلوگاه های فساد و امضاهای طلایی زیادی در دستگاه های اجرایی وجود دارد، گفت: حراست ها باید این گلوگاه ها را شناسایی و با آن مقابله کنند. البته مقابله با این گلوگاه ها نیازمند شجاعت است چرا که همواره برخی از افراد ده ها دلیل قانع کننده مطرح می کنند تا مقابله با این گلوگاه ها را برخلاف مصلحت جلوه دهند.

جهانگیری با تاکید براینکه اگر بصورت جدی به موضوع پیشگیری از فساد بپردازیم خیلی از فسادها رخ نمی دهد، تصریح کرد: وقتی پیشگیری بصورت جدی انجام شود، قدرت و جسارت تکرار خطا از متخلفین سلب می شود، اقتدار نظام به منصه ظهور می رسد ضمن آنکه پیشگیری به هزینه کمتری از مبارزه با فساد نیاز دارد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه یکی از آفت های افزایش فساد در کشور را بدبینی جامعه نسبت به مسئولین کشو دانست و با تاکید براینکه پیشگیری از وقوع فساد خدمتی بزرگ به نظام است،‌ از وزارت اطلاعات و حراست ها خواست آیین نامه پیشگیری از فساد را جدی بگیرند و گلوگاه های فساد را شناسایی و با آن مقابله کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، کاهش قدرت خرید و رفاه مردم را از چالش‌های اقتصاد ایران دانست و گفت: سطح رفاه مردم در سالهای اخیر کاهش یافته است و درآمد سرانه ایران به دلیل تورم های بالا افت کرده است به نحوی که قدرت خرید مردم در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۰، ۱۵ درصد در جامعه شهری و ۲۹ درصد در جامعه روستایی کاهش داشته است.

جهانگیری همچنین به مشکلات نظام بانکی اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه نظام بانکی دچار ترس در تصمیم گیری شده است و یکی از اتفاقات بد این است که شجاعت تصمیم گیری از مدیران سلب شود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود یکی از اولویت های دولت در سال جاری را واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی عنوان کرد و افزود: تکمیل این طرح ها نیازمند اعتباری بالغ بر ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است و این در حالی است که بخش اعظم بودجه دولت صرف امور جاری می شود و این یعنی طرح های نیمه تمام با بودجه دولت قابل اجرا نیست.

وی با تاکید براینکه باید طرح های نیمه تمام عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کنیم، افزود: این واگذاری به معنای فروش نیست و دولت در صدد کسب درآمد از این طرح ها نیست بلکه هدف دولت این است که بخش خصوصی این طرح ها را حتی به صورت رایگان دریافت و آنها را تکمیل کند. واگذاری طرح های نیمه عمرانی مهمترین پروژه جمهوری اسلامی ایران است که باید انجام شود.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس