تاریخ انتشار: ۱۰ اسف ۱۳۹۴
قنبری:

داریوش قنبری از چهره‌های شناخته‌شده اصلاح‌طلب است. او که سابقه حضور در مجالس هفتم و هشتم از حوزه انتخابیه ایلام را نیز در کارنامه دارد،

قنبری در این دوره از انتخابات مجلس صلاحیتش تایید نشد. وی درباره نتایج انتخابات هفتم اسفند گفت‌وگویی با آرمان داشت که در ادامه می‌خوانید.
تحلیل شما از انتخابات هفتم اسفند چیست؟
اتفاقی که روز جمعه رخ داد پیروزی جریان خردگرای اصلاح‌طلب بود. این پیروزی در شرایطی رخ داد که نیروهای درجه یک اصلاح‌طلب در عرصه حضور نداشتند. چه اینکه اگر چهره‌های شناخته شده اصلاح‌طلب تایید صلاحیت می‌شدند، میزان مشارکت مردم نیز بالاتر می‌رفت. در واقع معتقدم ردصلاحیت‌ها باعث شد میزان حضور مردم پای صندوق‌ها تحت‌تاثیر قرار گیرد اما به هر حال اصلاح‌طلبان از ردصلاحیت‌ها ناامید نشدند و عزمی راسخ گرفتند که با شناسایی و فراخواندن چهره‌های کمترشناخته شده خود وارد میدان شوند و دیدیم که میزان اعتماد و علاقه مردم به اصلاحات چه پیروزی بزرگی در تهران و موفقیت نسبی‌ای را در شهرهای دیگر کشور رقم زد.
معنای ورود ۳۰ اصلاح‌طلب در تهران چه می‌تواند باشد؟ و اینکه چرا در شهرهای دیگر موفقیت اصلاح‌طلبان کمتر بود؟
مردم در تهران نشان دادند که میل و خواست سیاسی‌شان به کدام جناح مایل است اما در شهرهای دیگر اساسا نیروی اصلاح‌طلبی باقی نمانده بود و مانند تهران هم امکان جایگزینی با نیروهای کمتر شناخته‌شده وجود نداشت. بنابراین در بسیاری از حوزه‌ها اصلاح‌طلبان مجبور شدند از اصولگرایان میانه‌رو حمایت و از ورود تندروها به مجلس جلوگیری کنند. چرا که اصلاح‌طلبان دولت روحانی را سرمایه خود می‌دانند و به دنبال حفظ و حراست از آن هستند. خیلی از اصولگرایانی که در این دوره راهی مجلس شدند، گرایشات اعتدالی دارند و برخی‌شان نیز در لیست مورد حمایت اصلاح‌طلبان قرار داشتند.
اینکه اصولگرایان مورد حمایت اصلاح‌طلبان رای مردم را به دست می‌آورند، حامل چه پیامی است؟
این امر نشان‌دهنده ظرفیت‌ها و توان جریان اصلاح‌طلب است که می‌تواند حامیان خود را بنا بر اقتضائات و مصالح به رای دادن به اصولگرایان معتدل دعوت کند و این افراد رای لازم را کسب کنند. امیدوارم این‌بار صدای مردم شنیده شود. هرچند که هنوز هستند کسانی که چشم بر واقعیات جامعه می‌بندند و گمان می‌کنند می‌توانند علاقه مردم به اصلاحات را نادیده بگیرند. در این راه تلاش بسیاری نیز کردند اما اصلاح‌طلبان با درک تازه از شرایط سیاسی با صندوق رای قهر نکردند و موفق شدند از ورود جریان تندرویی که در دوره‌های پیشین با حداقل پایگاه اجتماعی وارد مجلس می‌شد، جلوگیری کنند. جای خوشحالی دارد که جبهه پایداری تقریبا کنار زده شده و دیگر در مجلس آینده شاهد حضور چهره‌های شناخته‌شده آنها نیستیم؛ چرا که تندروی منافی منافع ملی است و حذف تندروها خود یک پیروزی بزرگ است.
رویکرد اصلاح‌طلبان در این انتخابات چه بود؟
تصمیم اصلاح‌طلبان این بود که با تمام قوا بیایند اما می‌خواستند دلسردشان کنند چرا که در صورت مشارکت پایین می‌توانستند دوباره مجلس را فتح کنند اما خوشبختانه اصلاح‌طلبان با درایت عمل کردند. مهم این است که جریان اصلاحات توانست نیروی مردمی خود را به معرض نمایش بگذارد. کاری مهم دیگری که اصلاح‌طلبان انجام دادند ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی بود که حتی با نیروهای اعتدالی نیز ائتلاف کردند تا این موفقیت حاصل شود.
پیش‌بینی‌تان از مرحله دوم انتخابات در برخی حوزه‌ها چیست؟
امیدواریم در حوزه‌هایی که انتخابات به دور دوم کشیده شده و کاندیداهای اصلاح‌طلب کماکان در عرصه رقابت حضور دارند، دست از تلاش برداشته نشود و با جدیت برای ورود تعداد بیشتری از اصلاح‌طلبان و معتدلین به مجلس تلاش شود. این امر ممکن نمی‌شود مگر با آگاهی دادن درباره خطرات تندروی در مجلس. در ایلام که سه کرسی در مجلس دارد هیچ کاندیدایی به صورت مستقیم راهی مجلس نشد. انتخاب به دور دوم کشیده شد. در منطقه جنوبی استان رقابت بین دو کاندیدای اعتدالگرا خواهد بود و در حوزه شمالی استان نیز چهار نفر به دور دوم رفته‌اند که دو نفر از بین آنان وارد مجلس خواهند شد. ترکیب سیاسی این چهار نفر به این ترتیب است: یک نفر اصلاح‌طلب، یک نفر اصولگرای میانه‌رو و دو اصولگرای تندرو. ما امیدواریم که در دوم هم اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌ها بتوانند با حمایت مردم پیروز باشند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس