تاریخ انتشار: ۱۰ مرد ۱۳۹۴
پر درآمد ها به خط شدند;

در حالیکه تمام نگاه ها طی یک ماه گذشته به حصول توافق هسته ای بوده است، خبرها حکایت از آن دارد که دولت همچنان بدون حاشیه یارانه نقدی ثروتمندان را قطع می کند.

به گزارش گذارنیوز در ابتدای سال بود که ابوذر ندیمی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی آریا  از حذف تدریجی یارانه نقدی ۱۰ میلیون نفر خبر داد و اظهار داشت: حذف یارانه بر اساس درآمد آن ها صورت گرفته است وی گفت: این وظیفه دولت است که در سکوت خبری و به دور از هیاهو و جنجال، یارانه این دسته از افراد را قطع کند.
در همین رابطه علی طیب نیا وزیر اموراقتصادی و دارایی در مورد حذف یارانه ثروتمندان و برنامه مشخص دولت در این رابطه می گوید: ما در گذشته اعلام کرده ایم که می توانیم افراد پردرآمد را شناسایی کرده و یارانه آنها را قطع کنیم اما باید به این نکته نیز توجه داشت که هر چقدر حوزه شناسایی این افراد پردرآمد وسیع تر شود و دولت سراغ افراد بیشتری برای حذف یارانه برود میزان خطای او نیز افزایش می یابد به این معنا که اگر ۵۰۰ هزار نفر از افراد پردرآمد را شناسایی کنیم با اطمینان بالاتری می توانیم نسبت به نیازمند نبودن آنها و حذف یارانه اقدام کنیم اما اگر همین جامعه آماری به ۲ میلیون یا ۴ میلیون نفر برسد خطا بیشتر خواهد شد.
طیب نیا ادامه داد: مشکل دولت این است که اگر تعداد افرادی که می خواهد شناسایی و یارانه آنها را حذف کند طیف وسیع تری را در بر گیرند خطای نوع اول و نوع دوم بالا می رود و بهتر بود در زمانی که ثبت نام برای پرداخت یارانه صورت می گرفت یارانه ها به صورت هدفمند پرداخت می شد.
در حالی که ۱۰ روز از ماه پنجم سال سپری می شود سید ابوالحسن فیروزآبادی قائم مقام وزیر کار، درباره میزان دقیق حذف‌شدگان از فهرست یارانه بگیران، گفت: تا خرداد سال جاری بیش از یک‌میلیون نفر از لیست دریافت یارانه حذف شده‌اند.
وی در پاسخ به این سؤال که طبق قانون دولت موظف است تا پایان سال جاری، یارانه ۶میلیون ثروتمند را حذف کند،‌ آیا این رقم محقق می‌شود یا خیر، گفت: وزارت کار با همکاری سازمان هدفمندی مشغول شناسایی افراد غیرمشمول است و تلاش می‌کند قانون را اجرایی کند.
آمارها و اخبار ارائه شده از سوی مسئولان نشان می دهد حذف یارانه نقدی ثروتمندان به صورت تدریجی در دستور کار قرار گرفته است و تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت.
بر اساس این گزارش،از آذر سال ۸۹ که هدفمند سازی یارانه ها آغاز شد، بسیاری از کارشناسان اقتصادی نسبت به پرداخت پول نقد به مردم واکنش نشان دادند و اعلام کردن این امر عواقب بسیار جبران ناپذیری را به بار خواهد آورد،حال بعد از گذشت پنج سال از آن زمان دولت یازدهم درگیر حذف یا عدم حذف یارانه نقدی افراد پردرآمد است.
این در حالی است که در همان ابتدای اجرای این قانون در دولت احمدی نژاد،ابتدای کار نه در قانون برنامه توسعه پرداخت نقدی به همه مردم مطرح بود و نه در مصوبات دولت و مجلس،بر این اساس  طرح خوشه‌بندی افراد در دستور کار قرار گرفت و ۹ ماه تمام دولت درگیر دسته بندی گروه‌ها بود اما نهایتا تقسیم‌بندی که انجام شد، سر و صدای همه را درآورد و احمدی نژاد دستور به پرداخت یارانه نقدی به همه گروه ها داد. در همان زمان،  همگان از دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی خوشحال بودند و این اقدام را تقسیم بخشی از سرمایه ملی یا همان نفت بین افراد جامعه معنا کردند.
بر اساس این گزارش،با توجه به در پیش بودن انتخابات سال آینده مجلس، بهارستان نشینان نیز می‌ترسند اگر عامل حذف یارانه‌ها باشند، توفیقی در انتخابات دور بعد به دست نیاورند.
در دولت یازدهم نیز حذف یارانه ها به روش خود انصرافی آغاز شد، اما در روش خودانصرافی از جمعیت۷۷میلیون نفری ایران فقط ۲میلیون و۴۰۰هزارنفر، یعنی حدود۴درصد از مردم از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس