تاریخ انتشار: ۱۱ خرد ۱۳۹۵
دادستان تهران:

میزان- جعفری دولت آبادی گفت: در سال ۹۳ پرونده وارده دادسرای تهران ۵۴۷ هزار فقره و در سال ۹۴ ،۵۳۵ هزار فقره بوده است که یک میلیون و ۸۳ هزار پرونده در دو سال اخیر تشکیل شده است.

به گزارش “گذارنیوز”  عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران در جلسه رئیس قوه قضائیه با قضات و کارکنان دادگستری این استان اظهار کرد: دادستانی پیشانی و خط مقدم مقابله با جرایم است.
وی افزود: در سال ۹۳ پرونده وارده دادسرای تهران ۵۴۷ هزار فقره و در سال ۹۴ ،۵۹۴ هزار فقره بوده است که یک میلیون و ۸۳ هزار پرونده در دو سال اخیر تشکیل شده است.
دادستان تهران در تشریح گزارش عملکرد دادسرا و بخشی از مشکلات دادستانی گفت: امروزن مبارزه با فساد به ویژه فساد اقتصادی از مطالبات مقام معظم رهبری است و در این جا بنده فقط یک چهره از اقدامات دادستانی را ارائه می‌کنم تا حق زحمات همکاران این دادسرا در گزارشات مشخص شود.
وی گفت: در دادسرای امور اقتصادی، در سال ۹۳ و ۹۴ متهمان تحت قرار ۲ نفر، محکومان اقتصادی ۱۱۳ نفر، کیفرخواست صادره ظرف دو سال  ۲۳۶ فقره، جزای نقدی وصول شده ۷۰۰ میلیارد تومان، رد مال انجام شده ۲۶۴ میلیارد تومان بوده است.
دولت آبادی افزود: در ۱۰ پرونده اقتصادی مفتوح و از جمله پرونده‌های رستمی صفا، بیمه توسعه، پتروشیمی، بانک ملی، حسین قشمی، برادارن افراشته، ریخته گران و بابک زنجانی ۶ هزار و سیصد و پنجاه میلیارد تومان از طریق وکالت، اموال منتقل شده است.
دادستان تهران با اشاره به پرونده امیرمنصور آریا گفت: توقیف و ساماندهی ۱۰ شرکت فعال با ۱۶ هزار نفر کارگر، جز افتخارات دادسرا بوده است. ۲۰۰ باب ساختمان توقیف و بعدا فروخته شده است و بیش از ۳۷ میلیارد تومان ناشی از رشوه ضبظ شده است و ۱۶ جلسه بزرگ مزایده انجام شده است.
وی ادامه داد: حدود ۲ هزار میلیارد تومان در پرونده بابک زنجانی جابجا شده است و این فقط برگی از افتخارات دادستانی تهران در مبارزه با فساد است.
جعفری دولت آبادی تصریح کرد: امروز ۶۶۴ قاضی در اختیار داریم که از این تعداد، کمتر از ۳ سال سابقه ۲۰۰ نفر، ۳ تا ۵ سال سابقه، ۲۴ نفر، ۵ تا ۱۰ سال، ۷۵ نفر ۱۰ تا ۱۵ سال سال، ۳۰۹ نفر و ۱۵ سال به بالا ۵۶ نفر هستند که بیشترین مشکل ما در رنج ۱۰ تا ۱۵ سال است؛ امروز بیشترین مطالبات قضات دادسرا رفتن از دادسرا است.
دادستان عمومی و انقلاب تهران تصریح کرد: ظرف دو سال ۹۳ و ۹۴، ۱۰۲ هزار فقره کیفرخواست و در سال ۹۴، ۹۲ هزار کیفرخواست صادر شده است که جمع آن ۱۹۵ هزار فقره بوده است.
دولت آبادی به چند اتهام اول دادستانی در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: سرقت، ضرب و جرح، چک بلامحل، کلاهبرداری و توهین به اشخاص پنج اتهام اول بوده است و سرق، ایراد و صدمات بدنی و غیرعمدی، چک بلامحل، ضرب و جرح عمدی و مواد مخدر آمار ۵ اتهام اجرای احکام است.
وی گفت: محکومان در دادستانی تهران، ۱۷ هزار و ۶۰۰ نفر و متهمان هم ۷ هزار و ۲۰۰ نفر که جمع آن حدود ۲۴ هزار زندانی است که در زندان‌های تهران به سر می‌برند.
دادستان تهران ادامه داد: با وجود همه کمبودها و مشکلات امروز می‌توانیم بگوییم، دادستانی تهران یکی از پرافتخارترین دادسراهای کشور است و هرگز کمبودها ما را از انجام وظیفه باز نداشته است.
جعفری دولت آبادی با ارائه چند پیشنهاد اظهار کرد: هنوز عده‌ای دادسرا را نمی‌پذیرند و به ما وعده تعامل می‌دهند بنابراین نگاه به دادسراها باید تغییر کند. ما در تهران حتی ۱۰ برابر بری استان‌ها قاضی داریم اما آیا به تناسب آن امکانات داریم، ما به اتکای حمایت‌های رئیس قوه قضائیه تا به امروز دوانم آورده‌ایم.
وی در رابطه با ارتقای وضع دادگاه گفت: ظرف شش ماه گذشته چند کار اساسی انجام داده‌ایم به طوریکه تمام وزرایی که می‌توانستند با قوه قضائیه مرتبط شوند از جمله وزیر اقتصاد، وزیر بهداشت، وزیر کشور و وزیر امور خارجه را در جلسات دادستانی دعوت کردیم و ظرف ۲ ماه گذشته با ۶۰۰ قاضی چهره به چهره ملاقات شده و اشراف بسیار خوبی بر وضع دادسرای تهران صورت گرفته است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس