تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۴

رئیس اینترپل ناجا با اشاره به حضور حدود ۲ هزار ایرانی در زندان‌های کشورهای خارجی، درباره آخرین وضعیت دستگیری خاوری گفت: کانادا پذیرفته است،سوالات قضایی ایران را از خاوری بپرسد.

به گزارش “گذارخبر” سردار مسعود رضوانی رئیس اینترپل ناجا در حاشیه چهارمین نشست تخصصی پلیس بین‌الملل با رؤسای پلیس آگاهی و افسران رابط اینترپل مستقر در تهران در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر در حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر ایرانی در کشورهای خارجی زندانی هستند که البته این آمار متغیر است و براساس اطلاعات ما از اینترپل یا کنسولگری‌ها در کشورهای خارجی به دست آمده است.

وی تصریح کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر شبکه‌های مواد مخدر از بی اطلاعی افراد سوء استفاده می‌کنند و از آن‌ها به عنوان انتقال دهندگان این مواد استفاده می‌کنند و در سال‌های اخیر مواردی از این دست داشتیم به ویژه در شرق آسیا که افرادی بدون اطلاع از امانتی که در اختیار داشتند گرفتار شدند.

وی در خصوص نحوه گرفتار شدن افراد به سبب حمل مواد مخدر در خارج از کشور گفت: کسانی که قصد سفر به خارج از کشور دارند به توصیه‌های پلیس توجه کنند و در حمل و نقل امانات و جابجایی‌های داروهای کدئین‌دار که در برخی کشورها ممنوع است، از پذیرش امانات ناشناخته از افراد ناشناس خودداری کنند.

رضوانی درخصوص پرونده خاوری و آخرین اطلاعات از دستگیری وی، گفت: ما تلاش‌های خود را انجام داده‌ایم و ده‌ها پیام برای اینترپل کانادا ارسال کردیم و با آنها گفت‌وگو داشته‌ایم و آنها در نهایت پذیرفتند به عنوان معاضدت قضایی با ما همکاری کنند و به نیابت از ما سوالاتی را از ایشان مطرح کنند.

رئیس اینترپل تصریح کرد: دولت کانادا در رابطه با دستگیری و استرداد وی کاری انجام نداده است و اعلام می‌کنند که باید حکم قضایی دستگیری وی به تائید مقامات قضایی کانادا برسد.

وی در خصوص ایرانیانی که به سبب حمل مواد مخدر در زندان‌های مالزی به سر می‌برند و اقدامات برای آزادی اینها، گفت: زمینه ارتباط و همکاری پلیس مواد مخدر کشورهای شرق آسیا همچون چین، تایلند، مالزی و اندونزی را فراهم کردیم و در ۷ سال اخیر ارتباطات به شکل مناسب انجام شده است و کشفیات ما از مبدا یعنی شرق به غرب آسیا کاهش یافته و پلیس موفق شده است این گروه‌ها را هدف قرار دهد.

رضوانی تاکید کرد: پلیس مواد مخدر ایران با مالزی در حال همکاری است ولی در رابطه با سطوح این همکاری باید از رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر سوال شود.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس