تاریخ انتشار: ۱۴ بهم ۱۳۹۴
شریعتمداری در نشست مطبوعاتی:

معاون اجرایی رییس‌جمهور اعلام کرد که با اجرای توافقات نهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تایلند، حجم مبادلات اقتصادی دو کشور ۱۰ برابر خواهد شد.

به گزارش “گذارنیوز”  محمد شریعتمداری پس از امضای ۶ سند همکاری میان تهران – بانکوک، در نشستی مطبوعاتی با معاون نخست وزیر تایلند، سفر هیات تایلندی به ایران در آستانه ۶۰ سالگی روابط رسمی دیپلماتیک دو کشور را ارزشمند و نقطه عطفی در روابط تهران-بانکوک توصیف کرد.

او اظهار کرد: گسترش روابط تجاری و اقتصادی، تبادل هیات‌های تخصصی، همکاری‌ها در زمینه‌های علمی، گاز، پتروشیمی، گردشگری، خودروسازی، تولیدات دارویی و فن‌آوری نوین همانند نانو و بیوتکنولوژی و همچنین ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله عرصه‌های همکاری دوکشور است.

«سومکید جاتوسی پی تاک» نیز در این نشست مطبوعاتی با بیان این‌که «بانکوک از گسترش همکاری‌ها با تهران استقبال می‌کند»، بر بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و تجربیات جمهوری اسلامی ایران در زمینه نانوتکنولوژی و دیگر بخش‌ها تاکید کرد.

معاون نخست وزیر تایلند، جمهوری اسلامی ایران را کشوری قدرتمند و با تاریخ، تمدن و فرهنگ غنی توصیف کرد و افزود: قطعا جمهوری اسلامی ایران در دوران پسا تحریم آینده‌ای روشن‌تر در منطقه و جهان خواهد داشت.

***

جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی تایلند با امضای شش سند همکاری بر تقویت و گسترش همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های گوناگون در دوران پساتحریم تاکید کردند.

اسناد همکاری تهران – بانکوک در بخش‌های بازرگانی، نانوتکنولوژی، دارویی و بیوتکنولوژی، علمی و استاندارد در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد و با حضور «محمد شریعتمداری» و «سومکید جاتوسی پی‌تاک» امضاء شد.

موافقت‌نامه بازرگانی بین ایران و تایلند اولین سندی است که به امضای وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و وزیر بازرگانی تایلند رسید.

سند موافقت‌نامه نهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تایلند نیز توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و وزیر امور خارجه تایلند امضا شد.

یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی در زمینه نانوتکنولوژی را رییس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ایران و مدیر اجرایی مرکز ملی نانوتکنولوژی تایلند امضا کردند.

یادداشت تفاهم همکاری در زمینه دارویی و بیوتکنولوژی را رییس انستیتو پاستور ایران و مدیر واحد تحقیقات مرکز ملی تایلند در امور مهندسی ژنتیک و زیست فن آوری امضا کردند.

یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی توسط رییس هیات مدیره شرکت «سیناژن» و مدیر واحد تحقیقات مرکز ملی تایلند در امور مهندسی ژنتیک و زیست فن آوری امضا شد.

یادداشت تفاهم همکاری در زمینه استاندارد نیز آخرین سندی بود که به امضای معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد و مدیرکل وزارت صنعت تایلند رسید.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس