تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] قانع با بیان اینکه ۱۲۱ طرح آبرسانی و ۲۲۶ طرح فاضلاب در کشور داریم که هر کدام به ترتیب هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و هزار و ۱۰۰ میلیارد توامان اعتبار نیاز دارند، گفت: با گذشت ۷ ماه از سال هنوز یک ریال هم به طرح‌های ما تخصیص نیافته است. به گزارش خبرنگار اقتصادی […]

[ad_1]

قانع با بیان اینکه ۱۲۱ طرح آبرسانی و ۲۲۶ طرح فاضلاب در کشور داریم که هر کدام به ترتیب هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و هزار و ۱۰۰ میلیارد توامان اعتبار نیاز دارند، گفت: با گذشت ۷ ماه از سال هنوز یک ریال هم به طرح‌های ما تخصیص نیافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، علی اصغر قانع، معاون برنامه‌ریزی و توسعه آبفای کشور در نشست حاشیه‌ای دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و فاضلاب کشور گفت: برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام آب و آبفا ۴۳ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با گذشت ۶ ماه از سال حتی یک ریال از اعتبارات بودجه مصوب برای تکمیل پروژه‌ها اختصاص نیافته است.


وی با اشاره به اینکه شرایط مالی بدی بر طرح‌های عمرانی آبفا حاکم شده است، افزود: استفاده از منابع خارجی در بخش آب و فاضلاب یکی از مواردی است که می‌تواند کمک بزرگی به بخش آبفای کشور کند به طوری که ۱۲ میلیارد دلار نیاز داریم که پروژه‌های نیمه تمام را تکمیل کنیم.


قانع ادامه داد: در بخش آب ۲۴ هزار میلیارد تومان و در بخش فاضلاب ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم تا بتوانیم پروژه‌ها را به اتمام برسانیم.


وی با اشاره به اینکه دولت منابع مالی زیادی برای تکمیل طرح‌های آب و  آب‌وفاضلاب ندارد، خاطرنشان کرد: به همین منظور شرکت‌های خصوصی می‌توانند با ورود به سرمایه‌گذاری در آب و آب و فاضلاب نقش بسزایی در تکمیل طرح‌های نیمه تمام داشته باشند.


معاون برنامه‌ریزی و توسعه آبفای کشور مجموع منابعی که در سال جاری دولت می‌تواند برای تکمیل پروژه‌ها تامین کند را یک میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: با ورود بخش خصوصی و منابع خارجی می‌توانیم هر چه زودتر به تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های آب و آب و فاضلاب اقدام کنیم.


وی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم زیرساخت‌های مربوط به آب را تکمیل کنیم باید بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خارجی را ترغیب به ورود به این پروژه‌ها کنیم و با اقتصادی کردن فعالیت‌ها می‌توانیم به صورت خودگردان این صنعت را سرپا نگهداشته و نیازی به منابع دولتی نباشد.


وی در ادامه اظهار داشت: ۱۲۱ طرح آبرسانی در کشور داریم که هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای این طرح‌ها از سوی دولت مصوب شده و همچنین برای ۲۲۶ طرح فاضلاب هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان مصوب شده اما متاسفانه با گذشت ۷ ماه هنوز یک ریال هم تخصیص نیافته است.


وی یادآور شد: تنها ۷۰۰ میلیارد تومان از اسناد خزانه اسلامی جذب شده که می‌توانیم بخشی از مطالبات پیمانکاران و شرکت‌های طرف قرارداد را از این محل پرداخت کنیم.


قانع خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی هم که مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار برای تکمیل آبرسانی به روستاها اختصاص یافته بود که توانستیم برای ۲ هزار روستا آب پایدار و مطمئن فراهم کرده و تا پایان سال ۷۰ مجتمع آبرسانی را به بهره‌برداری برسانیم.


وی ادامه داد: تا پایان شهریورماه ۸۰۰ هزار نفر جمعیت روستایی از آب پایدار و مطمئن بهره‌مند شدند.


قانع با بیان اینکه ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت با عاملیت بانک کشاورزی منتشر شده است ، افزود: این اوراق با توافق سازمان برنامه و بودجه منتشر می‌شود.


قانع در ادامه به طرح‌های مربوط به نمک‌زدایی از آب دریای عمان، خلیج فارس و خزر اشاره کرد و گفت: بر این اساس مصوب شده که تا فاصله ۱۰۰ کیلومتری برای دریای عمان و خلیج فارس مطالعات آن انجام شود و به این منظور بخش‌های روستایی که کمبود آب دارند مشخص شده و قرار بر این است که از آب دریا تامین شوند.


وی ادامه داد: پیش بینی این است که تا سال ۱۴۲۵ ، دو میلیارد مترمکعب آب دریا شیرین سازی شود که فقط به مصارف شرب و صنعت خواهد رسید و با توجه به گران بودن برای کشاورزی صرفه اقتصادی ندارد.


وی با اشاره به اینکه نمک‌زدایی (شیرین‌سازی) آب دریا را توسط بخش خصوصی انجام می‌دهیم، اظهار داشت: فعلا در استان‌های یزد و کرمان بخش خصوصی جهت تامین آب گل گهر ، مس سرچشمه و چادرملو در حال اجرای پروژه هستند و اخیرا نیز بخش خصوصی در استان‌های فارس و بوشهر پروژه‌های خود را آغاز کرده است.


وی تصریح کرد: با اجرای این پروژه‌ها (نمک زدایی آب دریا) از سوی صنایع ما نیز می‌توانیم در نقاطی که تامین آب شده بصورت تضمینی آب را خریداری کنیم.


وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۰ قرارداد خرید تضمینی آب شیرین کن داریم که بالغ بر ۲۶۰ هزار مترمکعب ظرفیت قراردادی آن منعقد شده و روز به روز نیز افزایش می‌یابد و قرار است که این پروژه BO تامین مالی شود.


وی یادآور شد: استفاده از ۴ هزار میلیارد تومان از منابع بخش خصوصی در قابل BOT ، BO و بیع متقابل استفاده می‌شود که این ظرفیت با ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار بسته‌های آن آماده شده است و قرار است که ظرف سه تا ۴ سال آینده به بخش خصوصی واگذار شود.


وی درباره طرح‌های مربوط به بازچرغانی آب نیز گفت: ۲۶ طرح حذفی خانه فاضلاب جزء پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است که به بهره‌برداری خواهد رسید که ۴۲۰ هزار مترمکعب پساب تصفیه شده در شبانه روز تولید می‌کند که می‌تواند منبع آبی مطمئن و دائمی برای جایگزینی صنعت و کشاورزی استفاده شود.


وی افزود: از این ۲۶ طرح تاکنون ۴ طرح به بهره‌برداری رسیده و ما بقی نیز تا پایان سال به بهره‌برداری خواهند رسید.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس