تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید براینکه حاشیه نشینی یک مسئله بوده و آسیب اجتماعی نیست، گفت: باید در آسیب انگاری برخی مسایل تجدید نظر کنیم. معتقدم حاشیه نشینی فی نفسه یک مسئله است چرا که نمی‌توان حاشیه نشینی را مساوی با اعتیاد دانست. به گزارش خبرنگار ایلنا علی ربیعی در برنامه […]

[ad_1]

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید براینکه حاشیه نشینی یک مسئله بوده و آسیب اجتماعی نیست، گفت: باید در آسیب انگاری برخی مسایل تجدید نظر کنیم. معتقدم حاشیه نشینی فی نفسه یک مسئله است چرا که نمی‌توان حاشیه نشینی را مساوی با اعتیاد دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا علی ربیعی در برنامه پایش که از شبکه یک سیما پخش می‌شد در مورد نقش بسترهایی که سکونتگاه‌های غیر رسمی در ایجاد آسیب اجتماعی دارند گفت: من نه تنها در مدتی که وزیر بودم بلکه از گذشته بخاطر کار علمی و تحقیقاتی که انجام می‌دادم با این مسائل درگیر بوده و آشنا هستم. 


وی با انتقاد از اینکه مسئله حاشیه نشینی یک آسیب اجتماعی قلمداد شود، گفت: خود حاشیه نشینی یک مسئله بوده و آسیب اجتماعی نیست. ما باید در آسیب انگاری برخی مسایل تجدید نظر کنیم. معتقدم حاشیه نشینی فی نفسه یک مسئله است چرا که نمی‌توان حاشیه نشینی را مساوی با اعتیاد دانست. 


وزیر کار با بیان اینکه خود بزرگ شده حاشیه بوده و در حاشیه پرورش یافته و در آنجا کار پیدا کرده است گفت: چند وقت پیش برخی زن سرپرست خانوار را آسیب اجتماعی در نظر گرفته بودند. مگر ما همیشه مادربزرگ‌های شوهر از دست داده خود را مقدس نمی‌دانستیم که حالا بخواهیم آن‌ها را معادل یک آسیب بدانیم؟ 


ربیعی با بیان اینکه قطعا در مناطقی که شغل وجود ندارد و کودکان در معرض ترک تحصیل هستند، افراد در معرض آسیب قرار می‌گیرند اظهارکرد: اینکه بخواهیم پس از ابراز نگرانی مقام معظم رهبری از برخی آسیب‌های اجتماعی، در مرحله اول دست روی حاشیه نشینی بگذاریم و آن را علت اصلی آسیب‌ها بدانیم، درست نیست. 


وی ادامه داد: آسیب‌های ما متحول شده و علت‌های آن نیز تغییر کرده است. در گذشته می‌گفتند فقر و بیکاری در حاشیه بوده که منجر به اعتیاد می‌شود و در نتیجه این یک آسیب است. اکنون دیگر این گونه نیست و معتقدم هر آسیبی از علل مختلفی ایجاد شده است. 


وزیر رفاه اجتماعی با بیان اینکه اعتیاد در مناطق ثروتمند نشین نیز به فور مشاهده می‌شود ادامه داد: چه کسی گفته میزان اعتیاد در برج‌های فرشته و ولنجک کمتر از میزان مصرف مواد درحاشیه تهران است؟ 


وی با بیان اینکه در استان‌هایی که بیشترین برخورداری را دارند شاهد بیشترین طلاق‌ها نیز هستیم گفت: تاکید می‌کنم ما نباید حاشیه نشینی را یک آسیب بدانیم چرا که آن یک مسئله است. در محله‌ای که زندگی می‌کردم چندی پیش دو خودرو که ارزش آن‌ها ۴۰۰ میلیون تومان بود با یکدیگر تصادف کرده و به خاطر برخورد دو آینه، یکی از صاحبان خودرو قمه خود را از زیر صندلی بیرون کشید و یک نفر را کشت. 


ربیعی در مورد سوالات مخاطبان برنامه در مورد مستندی که ابتدای برنامه از حاشیه نشینی و فقر در مناطق جنوبی کشور پخش شده بود، گفت: اینکه مخاطبان می‌پرسند مسئولان از چنین مسائلی آگاه هستند باید گفت که قطعا مسوولان از چنین مسایلی آگاه بوده و این مستند نیز توسط همکاران ما در وزارت کشور تهیه شده است. 


وزیرکار با بیان اینکه حاشیه نشینی در ایران در دهه ۴۰ اوج گرفته است گفت: پدیده حاشیه نشینی دو علت داشته است یکی همراه با صنعتی شدن مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها بوده و عامل دیگر زمینی بوده که این افراد می‌توانستند تصرف کنند. 


وی در مورد برنامه‌های وزارت خانه متبوع خود برای رفع این مسایل گفت: ما برنامه ایجاد اشتغال فراگیر فقرزدا و حفظ نیروهای شاغل را برای جلوگیری از گسترش جامعه بیکار اجرا کردیم. از سوی دیگر نیز در بخش تغذیه افراد حاشیه نشین نیز برخی بسته‌های حمایتی مواد غذایی توزیع کرده‌ایم.


ادامه دارد…

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس