تاریخ انتشار: ۲۶ خرد ۱۳۹۴

با عنایت به اینکه بخش عمده سبد رأی آقای روحانی متشکل از نیروهای اصلاح طلب خصوصلاً جوانان و زنان بوده است، لذا، اصلاح طلبان در این حوزه خواهان پیگیری مطالبات جدی جوانان بوده و می باشند. به گزارش گذارنیوز  محسن ابراهیمی عضو انجمن اسلامی دانشگاه بوعلی همدان،عضو دفتر تحکیم وحدت،دبیر شورای هماهنگی شاخه جوانان در […]

با عنایت به اینکه بخش عمده سبد رأی آقای روحانی متشکل از نیروهای اصلاح طلب خصوصلاً جوانان و زنان بوده است، لذا، اصلاح طلبان در این حوزه خواهان پیگیری مطالبات جدی جوانان بوده و می باشند.

محسن ابراهیمی

به گزارش گذارنیوز  محسن ابراهیمی عضو انجمن اسلامی دانشگاه بوعلی همدان،عضو دفتر تحکیم وحدت،دبیر شورای هماهنگی شاخه جوانان در استان همدان،نماینده حزب اراده ملت در شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان همدان،دبیر کمیته سیاست گذاری شاخه جوانان ستاد مهندس موسوی،دبیر کارگروه اشتغال در استان خراسان شمالی و دبیر شاخه جوانان حزب اراده ملت ایران طی گفت و گویی با گذارنیوز به تشریح وضعیت فعلی جوانان و عملکرد دولت تدبیر امید پرداخته که در ادامه آن را می خوانید:

در آستانه ورود به سومین سال فعالیت دولت تدبیر و امید جناب عالی به عنوان دبیر شاخه جوانان و دانشجویان حزب اراده ملت ایران عملکرد دولت را در خصوص جوانان چگونه ارزیابی می کنید؟

باید عرض کنم که ما همیشه در خصوص جوانان با انباشت مطالبات محقق نشده جوانان مواجهیم و دولت ها معمولاً وعده هایی که می دهند با حجم مطالبات و انتظارات در این حوزه متناسب نیست. ولی در شرایط حاضر، چون بحث جوانان در حیطه مسائل داخلی بوده و متأسفانه حجم پرونده های بین المللی خصوصاً پرونده هسته ای و رفع تحریم ها توان زیادی از دولت گرفته و دولت نیز اولویت را به رفع پرونده هسته ای داده است، این موجب شده که تا حد قابل ملاحظه ای از مسائل داخلی غافل بماند که مطالبات جوانان نیز از همین سنخ می باشد. ولی امیدواریم با گشایش و پیشرفت در حل پرونده هسته ای دولت با فراغ بال به مسائل داخلی و برطرف کردن موانع سیاسی،‌اجتماعی و اقتصادی همت ویژه بگمارد.

همچنین با عنایت به اینکه بخش عمده سبد رأی آقای روحانی متشکل از نیروهای اصلاح طلب خصوصلاً جوانان و زنان بوده است، لذا، اصلاح طلبان در این حوزه خواهان پیگیری مطالبات جدی جوانان بوده و می باشند.

آیا ساختار وزارت ورزش و جوانان باعث نشده که بحث جوانان مغفول بماند؟

چرا. این ساختار معیوب نمی تواند جوابگوی مطالبات جوانان باشد زیرا موضوع ورزش بر مسائل جوانان سایه سنگین خودش را افکنده است. همه مسائل جوانان ورزش نیست، لذا، باید سازوکاری فراهم گردد و با تفکیک این دو حوزه از هم به صورت جدی تری به مسائل جوانان پرداخت. فرصت خوبی است که همینجا اشاره کنم که از طرف شاخه جوانان و دانشجویان حزب اراده ملت ایران به مناسبت روز جوان طی نامه ای از ریاست محترم جمهوری خواستیم که با احیای سازمان ملی جوانان، رسیدگی به مسائل جوانان را از وزارت ورزش جدا و به صورت یک معاونت در دولت به آن پرداخته شود زیرا در وزارتخانه مذکور از جوانان تنها یک اسم باقی می ماند و آنچه در عمل می بینیم وزارت ورزش است و نه جوانان. لذا با کارهای کارشناسی در این حوزه، آماده همکاری با دولت محترم تا حصول نتیجه مطلوب هستیم.

در خصوص مسائل اقتصادی عملکرد دولت را چگونه ارزیابی می کنید؟ و به نظر شما آیا دولت در این حوزه نمره قبولی می گیرد یا خیر؟

اگر بخواهیم نقدی کارشناسانه و منصفانه به موضوع داشته باشیم باید توجه کنیم که آقای روحانی و دولت تدبیر و امید در چه شرایطی مدیریت کشور را در دست گرفت و تهدیدها و فرصت ها در این حوزه در چه سطحی بوده و آقای روحانی چقدر میدان مانور داشت. با عنایت به فروپاشی و خسارات فراوان وارده در حوزه اقتصاد داخلی و بین المللی، طبق آمارها و تحلیل اقتصاددانان مطرح کشور و حتی کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس و فعالان عرصه اقتصادی، انتظار از دولت تدبیر و امید برای به سامان کردن وضعیت اقتصادی کشور در مدتی کوتاه، انتظاری به جا و منطقی نیست. زیرا ضعف مدیریت و بی برنامگی دولت پاکدست آقایان (!) شیرازه اقتصاد کشور را از هم پاشیده و مملکت را به آستانه سقوط رسانده بود و دولت تدبیر و امید برای برون رفت از این بحران و رسانیدن مملکت به شرایط عادی و نقطه مطلوب نیاز به زمان زیادی دارد. البته من قصد دفاع همه جانبه از دولت آقای روحانی را ندارم ولی در نقد دولت نباید از دایره انصاف بیرون برویم. البته ناگفته نماند که دولت در حوزه اقتصادی توقعاتی ایجاد کرد که شیب رسیدن به آن کمی کند است و آن هم متأثر از فضای رقابت منطقه ای و بین المللی و بخصوص حذف تحریم ها در خصوص پرونده هسته ای است. لذا نباید انتظار داشت که با برداشتن تحریم های اقتصادی یک شبه وضعیت معیشت به سامان شود. نباید فراموش کنیم که طبق گزارشات منتشر شده، آقای احمدی نژاد صندوق ذخیره ارزی را که در بهترین شرایط خودش بود از دولت آقای خاتمی تحویل گرفت و با ۶۰۰ میلیارد درآمد نفتی که یک درآمد افسانه ای برای مملکت بود، ولی صندوق ذخیره ارزی را خالی تحویل دولت آقای روحانی تحویل داد.

به عنوان یک فعال اصلاح طلب، چه انتظاری از دولت آقای روحانی دارید؟

باید توجه کرد که دولت آقای روحانی در حقیقت حاصل یک اجماع منطقی بین اصلاح طلبی و اصولگرایی عقلی بود. هرچند گفتمان جدیدی را در فضای سیاسی ترسیم نکرد ولی یک روش و منش اعتدالی را در پیش گرفت. عقلا و اصولگرایان معتدل و نیز اصلاح طلبان به خاطر عدم تکرار آرایش سیاسی سال ۸۴ -که عملاً آرایش سیاسی شکست بود- با هوشیاری تن به ائتلاف با روحانی دادند و این موجب شکل گیری یک دولت حداقلی برای اصلاح طلبان گردید. لذا، از دولت حداقلی انتظار حداکثری داشتن منطقی نیست. ولی همین که روحانی بتواند به وعده های داده شده در زمان انتخابات عمل کند برای ما کافیست.

در پایان تحلیل شما از مسائل سیاسی و اقتصادی روز و پرونده هسته ای و بی اخلاقی های صورت گرفته در این خصوص چیست؟

ما حمایت خود را از روند مذاکرات اعلام می کنیم و خواهان حل پرونده هسته ای هستیم به گونه ای که هم منافع ملی حفظ شود و هم موانع اقتصادی برطرف گردد. ضمن اینکه از بی اخلاقی های صورت گرفته و تضعیف دولت در روند این مذاکرات به شدت نگرانیم. اصولاً این مدل از بی اخلاقی ها پیش از هر انتخاباتی در کشور باب شده است و این نشان از آن دارد که عده ای منافع گروهی را بر منافع ملی ترجیح می دهند و در پی متشنج کردن فضای سیاسی کشور هستند. زیرا برآیند نیروهای اجتماعی را به نفع جریان اعتدال و اصلاح طلبی می بینند و در پی آنند که نیروهای اجتماعی تحول خواه در موضع انفعال قرار بگیرند و در انتخابات پیش رو شرکت نکند زیرا موفقیت خود را در عدم حضور و استقبال از انتخابات می دانند چون اکثریت مردم خواهان تحول و اصلاح وضعیت موجود کشور هستند.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس