تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۴

باید هوشیار باشیم که هیچ تفرقه و چندصدایی پیش نیاید. جوانان اصلاح‌طلب هم در میدان هستند و با هر حرکتی اختلاف‌افکنانه‌ای که بخواهد از بیرون به جریان اصلاحات تزریق شود مقابله خواهند کرد. در انتخابات ریاست جمهوری هم دیدیم که دوراندیشی بزرگان و تلاش جوانان چقدر در ایجاد فضای ائتلاف موثر بودند. به گزارش گذارنیوز […]

باید هوشیار باشیم که هیچ تفرقه و چندصدایی پیش نیاید. جوانان اصلاح‌طلب هم در میدان هستند و با هر حرکتی اختلاف‌افکنانه‌ای که بخواهد از بیرون به جریان اصلاحات تزریق شود مقابله خواهند کرد. در انتخابات ریاست جمهوری هم دیدیم که دوراندیشی بزرگان و تلاش جوانان چقدر در ایجاد فضای ائتلاف موثر بودند.
منظمی
به گزارش گذارنیوز امیراحمد منظمی، فعال جوان اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با «ستاره صبح» گفت: در شرایط فعلی بهتر که دولت آقای روحانی کانال‌های ارتباطی خود را با مردم تقویت کند تا گزارش عملکرد و همچنین واقعیات اداره کشور بهتر و دقیق‌تر به گوش مردم برسد و فضای جوسازی برای تندروهای مخالف دولت گرفته شود. اصلاح‌طلبان نیز در این شرایط می‌توانند بسیاری از واقعیات را به مردم بگویند و این‌گونه به دولت کمک کنند. در هر حال اصلاح‌طلبان نقش موثری در روی کار آمدن دولت اعتدال داشتند و تا جایی که عملکرد آن مطابق پیمانش با مردم باشد، باید آن را حمایت کنند. عملکرد دولت نیز بر روی اقبال مردم به اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس تاثیر خواهد داشت. در این شرایط دولت اعتدال اگر در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… مطالبات مردم را پایش و پیگیری نکند حمایت مردم را از دست خواهد داد.

این فعال سابق دانشجویی نقش شوراها و اشخاص معتبر جریان اصلاح‌طلب را حائز اهمیت دانست و گفت: وحدت اصلاح‌طلبان همانطور که در انتخابات ریاست جمهوری مایه توفیق آن‌ها شد، در انتخابات مجلس نیز لازمه پیروزی است. اگر خدای نکرده کسی خطی را خلاف وحدت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس پی گرفت، شخصیت‌های مقبول این جریان و شوراهای مختلف مانند شورای مشورتی اصلاح‌طلبان و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می‌توانند مساله را مدیریت کنند. جوانان اصلاح‌طلب هم اجازه ایجاد چند دستگی در صف اصلاح‌طلبان را نخواهند داد.

منظمی با تاکید بر اهمیت کار حزبی واقعی گفت: مهم‌ترین کاری که پیش روی احزاب اصلاح‌طلب حتی در فضای پیش از انتخابات نیز قرار دارد تقویت ساختار حزبی و تشکیلاتی آن‌هاست. آماده‌سازی برنامه‌های تشکیلاتی و انتخاباتی، ساختارسازی و ماموریت‌دهی به نیروهای فعال از جمله امور حائز اهمیت است که اکنون لازم است به درستی سامان داده شود. کار انتخاباتی نباید به هفته‌های پایانی واگذار شود.

وی افزود: امیدوارم جریان اصلاحات افراد معتبر، دلسوز و اعتقادی را به مردم معرفی کند به نحوی که بعد از انتخابات نیز بتواند نسبت به عملکرد آن‌ها پاسخگو باشد. استفاده از تجربیات گذشته مانند تجربه انتخابات اخیر شورای شهر تهران هم می‌تواند در این زمینه راهگشا و راهنما باشد. کسی نمی‌تواند به صورت قطعی نتیجه انتخابات مجلس آتی را پیش‌بینی کند.

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که چه مخاطراتی ممکن است موفقیت اصلاح‌طلبان را در انتخابات مجلس تهدید کند؟ گفت: شاید امروز به طور طبیعی بعضی اختلاف نظرها وجود داشته باشند، اما هر چه پیش می‌رویم وحدت جریان اصلاحات بیشتر می‌شود. ما نباید فضای سیاسی را منحصر به تهران ببینیم و گمان کنیم که انتخابات مجلس را از پیش پیروز شده‌ایم. در بسیاری از شهرستان‌ها نیروهای اصولگرا و بعضا تندرو هستند که به شدت در حال فعالیت، یارگیری و کار انتخاباتی هستند و اصلاح‌طلبان لازم است که به شهرستان‌ها توجه بیشتری کنند. حتی اگر کل سهمیه تهران هم به اصلاح‌طلبان اختصاص یابد سهم زیادی از کرسی‌های مجلس نخواهد. در این راه هم باید هوشیار باشیم که هیچ تفرقه و چندصدایی پیش نیاید. جوانان اصلاح‌طلب هم در میدان هستند و با هر حرکتی اختلاف‌افکنانه‌ای که بخواهد از بیرون به جریان اصلاحات تزریق شود مقابله خواهند کرد. در انتخابات ریاست جمهوری هم دیدیم که دوراندیشی بزرگان و تلاش جوانان چقدر در ایجاد فضای ائتلاف موثر بودند. همه این موارد هم در حالی حاصل می‌شود که احزاب و گروه‌ها منفعت حزبی را به منافع ملی ترجیح ندهند. اگر حزبی بتواند نیروهای توانمند و معتقد به اصلاحات بیشتری را می‌تواند به لیست‌های ائتلافی معرفی کند این کار را انجام دهد، اما اگر حزبی از کاندیداهایش مطمئن نیست احتیاط بیشتری داشته باشد.

منظمی در پاسخ به سوالی در خصوص انگیزه وزرای دولت سابق از تشکیل حزب «یکتا»، گفت: با توجه به عملکرد نامناسب دولت اصولگرا در طی ۸ سال، پایگاه اجتماعی این جریان به شدت ضعیف شده است. تشکیل این حزب هم در راستای این بازسازی حیثیت این گروه در میان مردم است. بعید است که این اقدام بتواند در این زمینه موثر واقع شود مگراینکه دولت روحانی نتواند مطالبات اجتماعی را به خوبی برآورده کند. طبق نظرسنجی‌ دانشگاه تهران در حال حاضر حمایت مردمی از حسن روحانی حدود دوبرابر احمدی‌نژاد است. به هر حال اطرافیان احمدی‌نژاد چه با او و چه بدون او مجددا برای به دست گرفتن دولت و مجلس تلاش می‌کنند. اگر اصلاح‌طلبان و خصوصا فعالین جوان اطلاع رسانی خوبی در میان مردم داشته باشند، بعید است که این گروه دوباره بتواند شرایط قبلی را بازیابی کند.

وی در خصوص تاثیر نتیجه مذاکرات هسته‌ای بر انتخابات مجلس گفت: اینکه نیروهای افراطی و تندرو در مقابل روند مذاکرات سروصدا کرده و این‌چنین فریاد می‌زنند، نشان دهنده این است که اگر دولت بتواند مساله هسته‌ای را به سرانجام مطلوبی برساند به ضرر آن‌ها تمام خواهد شد. توافق هسته‌ای اگرحاصل شود به تدریج باعث بهبود فضای کسب و کار، صنعت و تجارت کشور خواهد شد که در بلند مدت آثارش را به مردم نشان خواهد داد. برخی آثار هم در کوتاه مدت خواهد بود که مردم را خوشحال خواهد کرد.

این فعال سیاسی افزود: متاسفانه منافع برخی از گروه‌ها با این توافق گره خورده است و از آنجا که حقوق اساسی مردم در اولویت‌های چندم بعضی از اصولگرایان قرار دارد، اینچنین برآشفته شده‌اند. اگر همه به دنبال تحقق منافع ملی باشند، کسی خارج از سیاست کلان نظام که پیشبرد مذاکرات است مخالفت نمی‌کند. دولت روحانی هم نباید این مساله را به انتخابات مجلس ربط دهد. مساله توافق مربوط به منافع مردم است که دولت پیگیری می‌کند. هدف اصلی در مذاکرات باید تحقق منافع مردم باشد، نه رقابت‌های سیاسی.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس