تاریخ انتشار: ۲۶ اسف ۱۳۹۳

به نوشته روزنامه شلانژ، مطرح بودن گزینه فرضی بمباران تاسیسات هسته ای ایران توسط آمریکا، هرگز از خشم اسرائیل دشمن ایران و متحد آمریکا نکاسته است. به گزارش گذارنیوز نشریه فرانسوی شلانژ در مقاله ای تحت عنوان« چرا مذاکرات هسته ای با ایران باید هم اکنون به نتیجه برسد؟» نوشت: ایران و آمریکا در روز […]

به نوشته روزنامه شلانژ، مطرح بودن گزینه فرضی بمباران تاسیسات هسته ای ایران توسط آمریکا، هرگز از خشم اسرائیل دشمن ایران و متحد آمریکا نکاسته است.

روزنامه شلانژ

به گزارش گذارنیوز نشریه فرانسوی شلانژ در مقاله ای تحت عنوان« چرا مذاکرات هسته ای با ایران باید هم اکنون به نتیجه برسد؟» نوشت: ایران و آمریکا در روز یکشنبه در سوئیس برای آخرین دور از مذاکرات در خصوص برنامه هسته ای مشاجره برانگیز تهران، در کنار یکدیگر قرار گرفتند.
این گردهمایی به امید دست یابی به توافقی سیاسی و تاریخی تا پایان ماه مارس برگزار می شود. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و گروهش و مذاکره کنندگان آمریکایی روز یکشنبه به لوزان رفتند. هیچ بیانیه ای در مورد چهارچوب مذاکرات برای روزنامه نگارانی که در برابر هتل «بو ریواژ» تجمع کرده بودند، صادر نشد.
پس از دوازده سال تنش بین المللی و هجده ماه مذاکرات بی وقفه، جمهوری اسلامی ایران و گروه پنج به اضافه یک (آمریکا، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان) زیر نظر اتحادیه اروپا، طرف های مذاکره کننده تاریخ سی و یکم ماه مارس را به عنوان مهلتی برای لغو تحریم ها در ازای دستیابی به تضمینی که ایران هرگز بمب اتمی نخواهد داشت، تعیین کردند. پیشرفت هایی در جریان مذاکرات به دست آمده است، اما اختلاف نظر جدی همچنان وجود دارد. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پیش از ورود به لوزان در عصر روز یکشنبه، امکان دستیابی به یک توافق را احتمالی توصیف کرد. وی که در مصر به سر می برد در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی بی اس گفت، من (به دستیابی به توافق) در روزهای آینده امیدوارم. کری افزود، اگر برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است، پیش می رویم. در صورت توافق سیاسی تا دو هفته دیگر، گروه پنج به اضافه یک و تهران جزئیات فنی را تا سی ام ژوئن یا یکم ماه ژوئیه در متنی نهایی خواهند کرد.
این متن نکات مهمی را برای تضمین صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران مشخص می کند. در این متن وضعیت کنترل تاسیسات هسته ای ایران، مدت توافق و زمانبندی حذف تحریم هایی که اقتصاد ایران را فلج کرده است، مشخص خواهند شد. اما جان کری در سفر به شرم الشیخ با احتیاط سخن گفت. کری در جریان یک نشست مطبوعاتی از پیشرفت مذاکرات با ایران و البته وجود اختلاف نظرات مهم سخن به میان آورد. کری هشدار داد، ما هنوز نمی دانیم که آیا به توافق دست خواهیم یافت یا خیر. وزیر امور خارجه آمریکا با خاطر نشان کردن این که اوباما بارها گفته است که به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته ای را نخواهد داد؛ افزود، زمان به امید دستیابی به یک توافق خوب سپری شده است. این قدرت بزرگ شیعه (ایران)‌ همچنان قصد دستیابی به بمب اتمی را رد می کند و همچنان تاکید می نماید که برنامه هسته ای اش جز اهداف غیر نظامی را دنبال نمی کند. اوباما که نزدیکی به ایران را به اولویتی برای سیاست خارجی اش مبدل کرده است، هرگز بمباران تاسیسات هسته ای ایران در صورت شکست تلاش های دیپلماتیک را کاملا رد نکرده است. مطرح بودن این گزینه فرضی هرگز از خشم اسرائیل،‌ متحد آمریکا و دشمن ایران را کاهش نداده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس