تاریخ انتشار: ۲۷ خرد ۱۳۹۴

نماینده مجلس عراق سفر حیدر العبادی به ایران را بسیار مهم توصیف کرد. به گزارش گذارنیوز ، نماینده ائتلاف دولت قانون در مجلس عراق سفر حیدر العبادی به ایران را در سایه شرایط داخلی و منطقه ای، بسیار مهم توصیف کرد. عباس البیاتی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی در پاسخ به […]

نماینده مجلس عراق سفر حیدر العبادی به ایران را بسیار مهم توصیف کرد.

رئیس-الوزراء-العراقی-الدکتور-حیدر-العبادی

به گزارش گذارنیوز ، نماینده ائتلاف دولت قانون در مجلس عراق سفر حیدر العبادی به ایران را در سایه شرایط داخلی و منطقه ای، بسیار مهم توصیف کرد.
عباس البیاتی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی در پاسخ به این سوال که حیدر العبادی نخست وزیر عراق از دومین سفر خود به تهران به دنبال چه چیزی است، گفت سفر حیدر العبادی به جمهوری اسلامی ایران در سایه شرایط داخلی و همچنین شرایط منطقه ای، اهمیت زیادی دارد. بدون شک مبارزه با تروریسم در همه روابط خارجی ما در اولویت قرار دارد و این مساله برای ما مساله حیاتی و همچنین مساله امنیت منطقه ای است. ما و تهران و ریاض و پایتخت های دیگر در رابطه با این دغدغه اساسی دیدگاه مشترک داریم.
وی افزود حیدر العبادی سعی دارد در روابط خود با دولت تهران و دولت واشنگتن توازن ایجاد کند و این توازن از نظر داخلی و خارجی مهم است و این توازن ناشی از ثبات داخلی و روابط با بسیاری از کشورها است. میزان مبادلات اقتصادی تجاری بین تهران و بغداد به بیش از ده میلیارد دلار رسیده است و این رقم با افزایش همکاری، قابل افزایش است. بدون شک روابط بغداد و تهران ممتاز است اما این روابط به زیان روابط عراق با دیگر کشورها از جمله کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) یا اروپا و ائتلاف بین المللی یا آمریکا نیست.
عباس البیاتی اظهار داشت حیدر العبادی از حمایت و اعتماد فراکسیون ها برخوردار است و همه این فراکسیون ها اکنون در دولت مشارکت دارند و به نفع آن ها است که فعالیت این دولت ادامه پیدا کند.

دستور کار سفر العبادی به تهران

تقویت همکاری نظامی و امنیتی و مبارزه با داعش مهمترین دستور کار سفر العبادی به تهران است.
شبکه العراقیه اعلام کرد تقویت همکاری های نظامی و امنیتی عراق و ایران و مبارزه با گروه تروریستی داعش در صدر دستور کار سفر حیدر العبادی به تهران است.
به گزارش این شبکه تلویزیونی ، العبادی در این سفر با تعدادی از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران و در راس آنها آیت الله خامنه ای رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد. در این دیدارها درباره بسیاری از مسائل مشترک، روابط دوجانبه، اوضاع منطقه، جنگ با تروریسم و تلاش های بین المللی برای مقابله با گروه تروریستی داعش گفتگو خواهد شد.
در ادامه این گزارش ابتدا اظهارات حیدر العبادی هنگام ترک بغداد به مقصد تهران پخش شد، سپس درید ظهیر خبرنگار این شبکه در تهران در گفتگوی تلفنی درباره این سفر گفت حدود یک ساعت پیش نخست وزیر عراق وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد و آقای نعمت زاده وزیر صنایع ایران از ایشان استقبال کرد. ما اکنون منتظر ورود نخست وزیر به سالن تشریفات به منظور استقبال رسمی و آغاز گفتگوها هستیم. گفتنی است هم اکنون وزیران گردشگری و محیط زیست و همچنین رئیس ستاد ارتش وارد سالن دیدار شده و گفتگوهایشان را با همتایان ایرانی خود آغاز کرده اند. ولی ما منتظر ورود جناب نخست وزیر برای انجام استقبال رسمی از ایشان هستیم.
مجری شبکه از وی پرسید، آیا در این سفر روی مسئله جنگ با تروریسم و نقش ایران در این جنگ تمرکز خواهد شد و بخش دوم سئوال این است که رسانه های ایران این سفر را چگونه پوشش می دهند؟
خبرنگار شبکه پاسخ داد: مسئله اصلی یعنی مسئله تروریسم و مبارزه با تروریسم در منطقه و سایر مسائل منطقه ای جزو مهمترین موضوعات و دستور کار این سفر و گفتگوها خواهد بود. حضور رئیس ستاد ارتش عراق در این سفر، نشان دهنده آن است که مسائل امنیتی مهمترین مسائل و دستور کار این گفتگوها است. البته برخی مسائل اقتصادی و سیاسی دیگر مانند مسئله گردشگری و … نیز در این سفر مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. دقایقی پیش شاهد حضور وزیر صنایع و وزیر بازرگانی ایران در سالن گفتگوها و مذاکرات بودیم و این نشان می دهد که مسائل مختلف و زیادی در این دیدارها مطرح می شود ولی مهمترین مسئله، مسئله مبارزه با تروریسم است.
وی در خصوص توجه و تمرکز رسانه های ایران بر این سفر گفت رسانه های ایران به این سفر که دومین سفر حیدر العبادی به تهران به شمار می رود توجه زیادی نشان داده اند. صحبت از نزدیکی بیش از پیش ایران و عراق به یکدیگر و همکاری دو جانبه در عرصه های امنیتی و تبادل اطلاعات امنیتی است.

گفتگوی العبادی با مقامات ایرانی درباره جنگ با داعش
اسکای نیوز گفت حیدر العبادی نخست وزیر عراق در سفر به تهران با مقامات بلندپایه ایرانی دیدار خواهد کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی ، یوسف الحسینی گزارشگر شبکه در بغداد در گزارشی افزود «حیدر العبادی پیش از ظهر امروز وارد تهران شد. او قرار است با (آیت الله) علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و حسن روحانی رئیس جمهور و شماری از مقامات بلندپایه نظامی و سیاسی ایرانی دیدار خواهد کرد. مقامات عراقی اعلام کردند این سفر به دعوت رئیس جمهور ایران صورت می گیرد و در آن درباره روابط دوجانبه گفتگو خواهد شد. اما در مفهومی گسترده تر، العبادی با مقامات ایرانی درباره مسائل نظامی از جمله مجهز شدن نیروهای بسیج مردمی و ارتش عراق به سلاح های ایرانی در جنگ با داعش گفتگو خواهد کرد. حضور مربیان و مشاوران نظامی ایرانی در عراق نیز که به تعداد زیاد در این کشور حضور دارند از دیگر مسائل مورد بحث است. این مشاوران در مناطق درگیری با داعش حضور دارند و شماری از آنها نیز در درگیری ها کشته شده اند و پیکرهای آنان به طور رسمی در ایران تشییع شده است. بنابراین حضور مستشاران ایرانی در عراق به طور جدی بررسی خواهد شد به ویژه آن که عراق به شمار زیادی از مشاوران متخصص در جنگ خیابانی و جنگ چریکی نیاز دارد. ایرانی ها در گذشته چنین مشاوره هایی در اختیار مقامات عراقی قرار دادند و پیشنهاد کمک بیشتر به نیروهای عراقی و بسیج مردمی و جنگجویان عشایر را از طریق اعزام مربیان نظامی و ارسال سلاح به عراق مطرح کرده اند. سفر العبادی به تهران فقط یک روز طول خواهد کشید و او امشب به عراق باز خواهد گشت. پیش بینی می شود توافق نامه های نظامی و اقتصادی متعددی بین دوکشور امضا شود».

هدف حیدر العبادی  از سفر به تهران

نخست وزیر عراق هدف از سفر خود به تهران را گفتگو درباره مبارزه با تروریسم داعش و روابط دوجانبه سیاسی و اقتصادی دانست.
به گزارش شبکه تلویزیونی العراقیه، حیدر العبادی در هنگام ترک بغداد به مقصد تهران در اظهاراتی گفت: «سفر من به جمهوری اسلامی ایران به منظور تقویت روابط میان دو کشور همسایه که مشترکات زیادی دارند صورت می گیرد. مهمترین منافع مشترک دو کشور در شرایط کنونی، مبارزه با تروریسم و ایستادن در یک صف واحد برای ریشه کن کردن این غده بدخیم سرطانی از پیکره امت اسلامی است. تهدید گروه تروریستی داعش تنها تهدیدی علیه عراق نیست بلکه تهدیدی برای کل منطقه و حتی کل جهان و از جمله جمهوری اسلامی ایران است از این رو، ما در عرصه های امنیتی و نظامی به منظور مقابله با این خطر که ملت عراق، منطقه و ملت ایران را تهدید می کند، با یکدیگر همکاری می کنیم. علاوه بر آن، در این سفر درباره مسائل اقتصادی و مبادلات تجاری میان دوکشور گفتگو می کنیم. ما طولانی ترین مرز را با ایران داریم لذا پیوندهای جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و دینی میان دو کشور برقرار است و این پیوندها زمینه ساز روابط تجاری و اقتصادی است و باید به منظور تامین منافع دو ملت همسایه همکاری و تعامل کنیم و امیدواریم این فرایند ثمره مطلوب و مورد نظر را برای طرفین داشته باشد. باید به دو مسئله در خصوص اوضاع عراق اشاره کنم، نخست: نرخ برابری دلار است. ما با کسانی که با نرخ دلار در داخل کشور بازی کرده و آن را دستخوش تغییر و افزایش کرده اند به شدت برخورد خواهیم کرد. پول ملی عراق، پولی دارای پشتوانه قوی است و بانک مرکزی عراق ذخایر ارزی بسیار زیادی دارد معادل دو برابر نقدینگی دینار عراقی، ذخایر ارزی داریم از این رو، هیچ نگرانی در خصوص برابری نرخ دینار در مقابل دلار وجود ندارد دست هایی در کار بوده که موجب تغییرات چند روز گذشته نرخ دلار شده است. برخی کسانی که دشمن عراق هستند و برخی مفسدان که می خواهند روی اوضاع کشور تاثیر منفی بگذارند دست به چنین اقداماتی زده اند ما در حقیقت درگیر چند جنگ هستیم. جنگ نخست ما با گروه تروریستی داعش است و جنگ دوم ما علیه فساد و علیه کسانی است که در صدد دستکاری در اوضاع اقتصادی مردم و ضربه زدن به وضع معیشتی آنها هستند. از این رو، شهروندان عراقی مطمئن باشند که ارزش دینار محفوظ است و قدرت اقتصادی زیادی دارد. چرا که پشتوانه خوبی دارد و عراق کشوری است که امکانات و توانمندیهای زیادی دارد. ما نعمت نفت و سایر منابع و ثروت ها را داریم.
مسئله دوم در خصوص قانون عفو عمومی است که دیروز در هیئت دولت به تصویب رسید. این یک طرح قانونی است که ظرف دو روز آتی برای تصویب به مجلس ارائه می شود. براساس این قانون هیچیک از جنایتکارانی که علیه ملت عراق دست به جنایت زده اند و همچنین تروریست هایی که با خونسردی خون مردم عراق را بر زمین ریخته اند آزاد نخواهند شد. این قانون اجازه آزادی هیچیک از این دو دسته را نمی دهد و فقط با شروطی مشخص اجازه آزادی کسانی را می دهد که مرتکب جرایم عادی شده اند و این جرایم معمولی طبق قانون برای بخشیده شدن شروطی دارد. بنابراین، این قانون اجازه آزادی هیچ جناتکاری را که دستش به خون مردم عراق آغشته باشد نخواهد داد.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس