تاریخ انتشار: ۳۰ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به روند تحویل سامانه اس ۳۰۰ روسی به ایران اظهار کرد:‌ بخش عمده‌ی این سامانه به داخل منتقل شده و بخش دیگر نیز در حال بارگیری و انتقال است و تا یک ماه آتی این سامانه به طور کامل وارد کشور می‌شود. سردار حسین دهقان […]

[ad_1]


وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به روند تحویل سامانه اس ۳۰۰ روسی به ایران اظهار کرد:‌ بخش عمده‌ی این سامانه به داخل منتقل شده و بخش دیگر نیز در حال بارگیری و انتقال است و تا یک ماه آتی این سامانه به طور کامل وارد کشور می‌شود.

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن سالروز صنعت دفاعی برگزار شد در پاسخ به پرسشی مبنی بر زمان تکمیل انتقال سامانه اس ۳۰۰ و منطقه استقرار این سامانه اظهار کرد: بخش عمده اس ۳۰۰ به ایران وارد شده و بخش دیگر در حال بارگیری و انتقال است و ظرف یک ماه آتی این سامانه به طور کامل به داخل کشور وارد می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه پرسنل نظامی کشور آموزش‌های لازم جهت نگهداری و به کارگیری از این سامانه را دیده‌اند، گفت: درباره محل استقرار این سامانه متناسب با تهدیداتی که علیه نقاط حساس کشور مطرح می‌شود تصمیم‌گیری خواهد شد.

دهقان همچنین در رابطه با پرونده شکایت ایران از روسیه درباره عدم تحویل سامانه اس ۳۰۰ خاطر نشان کرد: به طور طبیعی و در چارچوب کلی مورد توافق دو کشور ایران و روسیه نظر طرفین بر این شد زمانی که روس ها قرار داد را به طور کامل اجرا کردند، ایران نیز به طور کامل شکایت خود را پس بگیرد. ما نیز با تحویل این سامانه توسط روس‌ها، شکایت خود را پس گرفته‌ایم اما در عین حال این حق را برای خود قائل هستیم که چنان چه در ادامه قرارداد مشکلی پیش آید شکایت خود را پیگیری کنیم.

وزیر دفاع در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره استقرار سامانه اس ۴۰۰ توسط روسیه درغرب کشور ، با تاکید براینکه انتقال سامانه اس ۴۰۰ به داخل کشور صحت ندارد اظهار کرد: زمانی که ما به دنبال پیگری قرارداد اس ۳۰۰ بودیم، روس‌ها پیشنهاد تحویل سامانه اس ۴۰۰ همچون یک سیستم دیگر پدافندی به ایران را مطرح کردند و بر پیشنهاد خود اصرار داشتند اما ما بر لزوم دریافت اس ۳۰۰ تاکید کردیم و حاضر نشدیم بحث دیگری را در برابر پیشنهاد طرف روس قبول کنیم. ما هیچگاه بحث اس ۴۰۰ را مطرح نکردیم و بنایی برای پیگری آن نداریم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره سطح همکاری ایران و روسیه با تاکید براینکه همکاری ایران و روسیه در دوره جدید، همکاری در سطح راهبردی است، اظهار کرد: طی دو و نیم سال گذشته من حداقل ۵ ملاقات با وزیر دفاع روسیه داشته‌ام و در این ملاقات ها علاوه بر امضای سند همکاری دفاعی بحث‌های جدی نیز درباره سوریه داشته‌ایم. امروز همکاری ما با روس‌ها جهت مبارزه با بی‌ثباتی و ناامنیتی در منطقه و دسترسی به صلح و امنیت در سطح منطقه وریشه‌کن کردن ترور و ترویسم در منطقه‌، یک همکاری راهبردی است به طور طبیعی نیز همکاری های خودرا به طور جدی و تا زمان دستیابی به اهداف مورد نظر انجام می‌دهیم.

دهقان با اشاره به حضور هواپیماهای جنگنده روسی در همدان و استفاده روس‌ها از امکانات پایگاه هوایی همدان گفت: آنچه که امروز در پذیرش هواپیماهای روسی در همدان انجام می‌شود در راستای همکاری های متقابل ایران و روسیه جهت مورد هدف قرار دادن تجهیزات و تجمعات در جریان های تروریستی است و این موضوع نیز بنا بر درخواست سوریه انجام می‌شود.

وزیر دفاع همچنین با بیان اینکه اوج همکاری های دفاعی ایران و روسیه و سوریه در اجلاس سه جانبه ای که میان وزرای دفاع سه کشور در تهران انجام شد برنامه‌ریزی گردید، خاطر نشان کرد : امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان به نقطه نهایی هدف که چیزی جز از بین بردن توانمندی‌ها و ریشه‌کن کردن توان تروریستی نیست دست یابیم.

وی همچنین از برگزاری دومین اجلاس سه جانبه وزرای دفاع ایران و سوریه و روسیه در مسکو خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار دهقان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در راستای همکاری های استراتژیک با روسیه امکان گسترش این همکاری ها به پایگاه های نظامی دیگر در داخل کشور وجود دارد؟ با تاکید بر اینکه ایران به هیچ عنوان پایگاه هوایی در اختیار روس‌ها قرار نداده است اظهار کرد: فعلا استفاده از پایگاه های دیگر در برنامه نیست اما اگر شرایط عملیاتی اقتضا کند بررسی و تصمیم گیریهای لازم انجام خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده روسیه از پایگاه همدان برای مدت مشخصی انجام می شود؟ تاکید کرد که تا هر زمان که لازم باشد این اتفاق می‌افتد.

وزیر دفاع در ادامه در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این که آیا بر اساس گفته برخی، روسیه صرفا جهت سوخت‌گیری هواپیماهای جنگی خود از فرودگاه همدان استفاده می‌کند؟ خاطر نشان کرد: ممکن است براساس نیاز برخی از تعمیرات جزیی و حتی تسلیح هواپیماها نیز انجام شود.این هواپیماها از فرودگاه همدان نشست و برخاست می‌کنند اما به این معنی که پایگاه هوایی داشته باشند مستقر نیستند.

دهقان در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اعتراض برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حضور هواپیماهای روسی در آسمان ایران و استفاده این هواپیما از امکانات کشور اظهار کرد: اساسا تصمیم درباره پرواز هواپیماهای روسی تصمیم نظام است و به عنوان همکاری در مبارزه با داعش محسوب می‌شود. همچنین شورای عالی امنیت ملی در این رابطه مصوبه‌ای داشته است.

در ادامه این نشست خبری خبرنگاری از وزیر دفاع در باره همکاری روسیه و آمریکا در حلب و اطلاع ایران از این موضوع پرسشی مطرح کرد که در پاسخ دهقان با اشاره به توافق ایران و روسیه درباره انتقال اطلاعات مختلف راجع به سوریه به یکدیگر خاطر نشان کرد: ما با روسیه توافقی کرده‌ایم که هر اقدامی که راجع به سوریه انجام می‌شود با اطلاع ایران باشد امروز نیز آنچه که ما و روسیه بر آن تاکید داریم آن است که نظام سیاسی سوریه باید باشد همچنین تمامیت ارضی این کشور باید حفظ شود و بشار اسد به عنوان رئیس جمهور قانونی و منتخب مردم، مقام تصمیم گیر در سوریه است.

وی ادامه داد:‌ درباره سطح جریانات مطرح در داخل سوریه و همچنین کمک رسانی به مردم این کشور، مباحثی باید مطرح شود گرچه تاکنون در این زمینه یک اقدامی انجام شده که نتایج محسوسی به دنبال نداشته است وآن بحث آتش بس بوده است در این زمینه ایران به روسیه متذکر شد این آتش بس پیامدهای بیشتری خواهد داشت.

منبع: ایسنا

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس