تاریخ انتشار: ۱۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] نتایج یک بررسی نشان می‌دهد تبدیل گسترده مناطق جنگلیِ هند به زمین‌های کشاورزی، روند طبیعیِ بارندگی را در این کشور مختل کرده است. به گزارش ایسنا، حدود ۸۰ درصد بارش باران‌های سالانه هند در فصل تابستان رخ می‌دهد اما جنگل‌زدایی طی چند دهه گذشته موجب شده از شدت بارش  باران‌های موسمی کاسته شود و […]

[ad_1]

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد تبدیل گسترده مناطق جنگلیِ هند به زمین‌های کشاورزی، روند طبیعیِ بارندگی را در این کشور مختل کرده است.

به گزارش ایسنا، حدود ۸۰ درصد بارش باران‌های سالانه هند در فصل تابستان رخ می‌دهد اما جنگل‌زدایی طی چند دهه گذشته موجب شده از شدت بارش  باران‌های موسمی کاسته شود و کاهش شدید بارش باران را به دنبال داشته باشد.

باران‌های موسمی محصول چرخه جوی در سطح وسیع است اما بررسی‌های کارشناسان هندی نشان می‌دهد فاکتورهای بومی از قبیل تغییر در کاربرد زمین و تغییر در پوشش آن می‌تواند روند باران‌های موسمی را دگرگون کند.

به گزارش مونگابی، در این بررسی کارشناسان هندی دریافتند پوشش جنگلی و بارش باران‌های موسمی بین سال‌های ۱۹۹۰-۱۹۸۰ و ۲۰۱۰-۲۰۰۰ کاهش قابل توجهی داشته و این کاهش در شمال و شمال شرق هند محسوس تر است.

همچنین تبدیل گسترده مناطق جنگلی به زمین‌های کشاورزی به کاهش سطح تبخیر – تعرق منجر می‌شود؛ فرآیندی که بر اثر آن رطوبت از خاک و گیاهان به جو فرستاده می‌شود.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس