تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۴

انتشار تصویر آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان با حجاب اسلامی جنجال برانگیز شده و سبب بروز بحث های جدیدی در این کشور در ارتباط با پناه جویان شده است

به گزارش” گذارخبر” واشنگتن پست در تحلیلی نوشته است: در کشوری که در حال دست و پنجه نرم کردن با سیل گسترده پناه جویان مسلمان است، تصویری از صدر اعظم آن در حجاب اسلامی منتشر شده است.

شبکه تلویزیونی ARD آلمان این هفته این تصویر را پخش کرد که سبب انتشار سریع آن در رسانه های اجتماعی و بروز خشم ملی شد. این شبکه تلویزیونی اعلام کرد این تصویر در قالب طنز منتشر شده است تا نشان دهنده خشم ناشی از افزایش ورود مهاجران به آلمان باشد، مهاجرانی که تا پایان سال شمار آنها به یک میلیون نفر خواهد رسید. اما برخی افراد با انتقاد از انتشار این تصویر اعلام کردند این اقدام در جهت اسلام هراسی منتشر شده است.

مرکل که به بانوی آهنین مشهور است -و در تابستان گذشته یونانی ها را به زانو در آورد- در حال حاضر با نشان دادن تصویری مهربانانه با سوری ها، عراقی ها و دیگر افرادی که از جنگ ها فرار می کنند، در حال قمار کردن درباره آینده سیاسی خود است.
اما یک موضوع واضح است و آن این که آلمان ها در حال دست و پنجه نرم کردن با بزرگترین بحران پناه جویان از زمان جنگ جهانی دوم هستند.

در منطقه ای که دیگر رهبران آن چندان با پناه جویان مهربان نبوده اند، ابراز همدردی مرکل با آنها به اندازه ای قابل توجه بوده است که نام او در حال حاضر در فهرست نامزدهای دریافت نوبل صلح قرار گرفته است.

آلمان در ماههای اخیر اقدامات سخت گیرانه ای در قبال پناه جویان در پیش گرفته و اعلام کرده است آنهایی را که با اهداف اقتصادی وارد این کشور شده اند، اخراج خواهد کرد. آلمان همچنین کنترل بر مرزهایش را افزایش داده است. اما مرکل همچنین به آلمان گفته است که خودشان را برای ملتی جدید آماده کنند،‌ ملتی که دیگر همانند امروز سفیدپوست و مسیحی نخواهد بود.
او در مواجهه با انتقادات داخلی همچنان قاطعانه به فعالیت هایش ادامه می دهد. او اخیرا اعلام کرد: «اگر قرار باشد برای نشان دادن چهره ای دوستانه در شرایطی اضطراری عذرخواهی کنیم در آن صورت باید بگویم این کشور من نیست.»

بحث ها درباره چگونگی ادغام صدها هزار تازه وارد به چرخه زندگی در آلمان شدت گرفته است.

در همین حال، روزنامه برلینر زیتونگ روز سه شنبه گزارش داد شبکه تلویزیونی ARD بسیار افراطی عمل کرده است. در این مقاله آمده است: «آیا یک شبکه تلویزیونی مردمی حق دارد آنگلا مرکل را در پوشش چادر مشکی نشان دهد؟ بله. این حق را دارد. اما نباید این کار را انجام می داد. زیرا با انجام چنین کاری، سبب افزایش نگرانی ها در افرادی شد که به کمک ما نیاز دارند.»

موج انتقادات شبب شد این شبکه تلویزیونی به توجیه انتشار این تصویر بپردازد و با انتشار بیانیه ای در صفحه فیس بوک خود اعلام کند: «متأسفیم که برخی افراد با تصویری که از صدر اعظم منتشر کرده ایم مخالفند یا حتی سوء برداشت کرده اند. ما هر گونه اتهام را در این باره که ما در تبلیغات اسلام هراسی دست داریم، رد می کنیم.»

اما برخی از کاربران از انتشار چنین تصویری از مرکل دفاع کرده اند. رب ریچارد کاربر اینترنتی اعلام کرد: «کاری که انجام دادید بزرگ بود، شما چهره واقعی او را نشان دادید.»

او همچنین گفت:‌ «سال های زیادی است که او صدراعظم آلمان است و در حال حاضر خائن به مردم خود و یک صدر اعظم اسلامی محسوب می شود. اگر او برنده نوبل صلح شود، مثل این است که شرکت فولکس واگن جایزه خودروی پاک را به سبب عدم رعایت استانداردهای زیست محیطی دریافت کند.»
اوایل این هفته، سی و چهار سیاست مدار از حزب اتحاد دموکرات مسیحی نامه ای برای مرکل ارسال و به سبب «اتخاذ سیاست مرزهای باز» او را به نقض قوانین ملی و اروپایی متهم کردند.
در این نامه آمده است: «اکثر پناه جویان از کشورهایی می آیند که الگوی غالب در جامعه آنها با ارزش های غربی ما به شدت متفاوت است.»
مارک رینهاردت قانون گذار آلمانی در یک مصاحبه اعلام کرد صدر اعظم آلمان باید توصیه های افرادی را که درباره موج پناه جویان جدید نگران هستند، جدی بگیرد.

او گفت‌: «می توانید احساس کنید مردم در آلمان می ترسند و این موضوع را درک نمی کنند که کشورشان باید بحران پناه جویان را خودش حل کند.»
او در عین حال افزود کار شبکه تلویزیونی ARD در انتشار تصویر با حجاب مرکل افراط گرایانه بود.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس