تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۴

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از واشنگتن به قلم دیوید اسپو تحت عنوان «‌ جمهوریخواهان حتی قبل از خواندن متن توافق با ایران مخالف آن هستند » نوشت :‌ مواضع جمهوریخواهان را در مواجهه با توافق هسته ای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با ایران می توان به دو بخش تقسیم بندی کرد. به گزارش گذارنیوز […]

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از واشنگتن به قلم دیوید اسپو تحت عنوان «‌ جمهوریخواهان حتی قبل از خواندن متن توافق با ایران مخالف آن هستند » نوشت :‌ مواضع جمهوریخواهان را در مواجهه با توافق هسته ای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با ایران می توان به دو بخش تقسیم بندی کرد.

کنگره

به گزارش گذارنیوز گروهی حتی قبل از خواندن متن توافق ایران با آن مخالف هستند ولی گروهی دیگر می گویند می خواهند قبل از اعلام مخالفت خود با این توافق ، متن آن را مطالعه کنند.
در هر دو صورت آنها دندان های خود را برای مبارزات انتخاباتی سال آینده و کنترل بر کاخ سفید و کنگره تیز کرده اند. آنها تاثیر این توافق را بر امنیت اسرائیل زیر سئوال می برند و می گویند چرا باید به اوباما که آنها وی را به اعتماد کردن بی جا به حرفها و وعده های مقامات ایرانی متهم می کنند ، اعتماد کنند.
اوباما دیروز با شرکت در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید ، خبرنگاران را دعوت کرد تا به آنها اطمینان دهد می توانند با طرح انتقادات جمهوریخواهان وی را به چالش بکشند تا پاسخ یکایک آنها را بدهد. وی خیلی صریح به منتقدان توصیه کرد قبل از اظهار نظر درباره توافق ایران ، متن آن را با دقت مطالعه کنند.
اسکات واکر فرماندار ویسکانسین و از نامزدهای انتخابات آینده حتی قبل از تکمیل متن توافق با ایران اعلام کرده بود با آن مخالف است. وی در اوایل این هفته قول داده بود در نخستین روز ریاست جمهوری خود در کاخ سفید، توافق بد با ایران را ملغی اعلام خواهدکرد.
با این همه موضع گیری رهبر جمهوری خواهان قدری واقع بینانه تر به نظر می رسد. جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت اوباما همه اهدافی را که قبلا درباره دستیابی به توافق با ایران و کاهش تحریمها بر ضد این کشور اعلام کرده بود ، به ازای کسب امتیازاتی در قبال برنامه هسته ای ایران رها کرد. سناتور میچ مک کانل نیز در این باره گفته بود اوباما نهایت تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا ۳۴ رایی را که می داند برای باقی ماندن وتوی خود در کنگره لازم دارد به دست آورد.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه با شبکه ان بی سی ، با اشاره به آمریکا گفته بود : «‌ ما فکر می کنیم این توافق نه تنها ما بلکه شما را نیز تهدید می کند. »‌
البته مخالفت های نتانیاهو با هر گونه توافق با ایران سابقه ای دیرینه دار و حتی بینر پیشتر در اوایل سال جاری با دعوت از وی برای تشریح نگرانی هایش در مجلس نمایندگان آمریکا ، خشم کاخ سفید را برانگیخته بود.
کمیته روابط عمومی اسرائیل و آمریکا که خود را لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا می داند با صدور بیانیه ای اعلام کرد این توافق به جای ممانعت ایران از دستیابی به سلاح هسته ای ،‌ این فرایند را تسهیل خواهد کرد و جایگاه تهران را در حمایت از تروریسم تقویت می کند.
این گروه از قدرت زیادی در کنگره برخوردار است و نفوذ زیادی بر رای دهندگان یهودی دارد. یهودیان آمریکا حدود دو درصد از آرای انتخابات سال۲۰۱۲ را به صندوقها انداختند که اکثر انها در حمایت از اوباما بود.
حتی دشوار تر از همه پیش بینی تاثیر رقابت میان نامزدهای رقیب جمهوریخواه برای حمایت از گروه اندک ولی ثروتمند کمک کنندگان یهودی است .
در میان دموکراتها ، هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق اعلام کرد آمریکا باید با چشمانی باز به پیش برود. وی گفت این توافق به ما فرصت بهتری می هد تا امنیت اسرائیل و دیگر متحدان آمریکا را در خاورمیانه بهبود بخشیم.
وی ضمن اذعان به نگرانی های اسرائیل ، شاید با این اظهارات می خواست راه را به دموکرات های کنگره که اوباما به آرای آنها برای تایید وتوی خود نیاز دارد ، نشان بدهد .

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس