تاریخ انتشار: ۱۶ فرو ۱۳۹۵

متن وارده: چهارشنبه ۱۲ اسفند برای خانواده دکتر محمود دریجانی و وابستگان وی روز شومی بود از آنجا که می بایست دکتر ، تعطیلات نوروز در بیمارستان قائم جیرفت محل کارش جهت ارائه خدمات به مردم محروم آن منطقه که این سالها هم و غم وی می باشد حضور داشته باشد، با خانواده تصمیم می […]

متن وارده:

چهارشنبه ۱۲ اسفند برای خانواده دکتر محمود دریجانی و وابستگان وی روز شومی بود از آنجا که می بایست دکتر ، تعطیلات نوروز در بیمارستان قائم جیرفت محل کارش جهت ارائه خدمات به مردم محروم آن منطقه که این سالها هم و غم وی می باشد حضور داشته باشد، با خانواده تصمیم می گیرند از فرصت فراهم آمده قبل از عید برای مسافرت بهره ببرند. مقصد جزیره کیش است روز سه شنبه در فرودگاه جزیره پیاده و برنامه های خویش را آغاز و قرار می گذارند تا روز چهارشنبه از ساحل و فضای زیبای جزیره دیدن کنند تبلیغات شرکت ناتیلوس نظر آنان را به استفاده از پرواز با چتر بر فراز دریا جلب، پرواز آنهم با پاراسیل که برای جوانان، ورزش بسیار هیجان انگیز و مفرحی است، خانواده را در صف پرواز قرار می دهد اولین پرنده مریم دختر ۲۰ ساله خانواده است. اپراتور پرواز با کمربند و تجهیزاتی، چتر را به مریم متصل و قایق به حرکت در می آید. مریم اوج می گیرد خانواده برایش دست تکان می دهند هر لحظه ارتفاع زیاد و زیادتر می شود تا مریم به ارتفاع قریب ۷۰ متری می رسد، ناگهان وی از چتر جدا شده و برابر چشمان نگران و حیرت زده خانواده سقوط می کند بدون لحظه ای درنگ پدر خود را به آب می افکند تا به دلبندش برسد. در حین برگشت به ساحل پدر تمام توانش را برای احیاء بکار می گیرد اما او جان بجان آفرین تسلیم کرده و گویی از مادر زاده نشده و بدین نحو روز شومی برای بازماندگان مریم جوان رقم می خورد.
اما ساحل کیش روزهای شوم دیگری را نیز در خاطر دارد و اینک مشغول مرور آنهاست از آخرین خاطرات ساحل ، فردی از ارتفاع ۱۰ متری بدلیل جدا شدن از چتر و همچنین مرگ مهندسی از زنجان که صرفا بدلیل تکمیل نبودن کادر غواصی اتفاق افتاده بود و خاطرات ریز و درشت دیگری ، گردشگران با اعتماد باینکه شرکت مذکور یا سایر شرکتهای ورزش هوایی و دریایی مستقر در جزیره بلحاظ داشتن استانداردهای لازم پیوسته مورد ارزیابی قرار می کیرند و تحت نظارت و کنترل امور دریایی یا ورزشهای هوایی سازمان عمران کیش قرار دارند و کنترل می شوند، برای غواصی یا ورزشهای هوایی مراجعه می کنند اما نظارت و کنترل و به روز کردن استانداردها، کافی نیست و پیوسته وقایع ناخوشایند و مرگبار در حال تکرار است.
مریم اولین قربانی جزیره نبود اما می تواند آخرین قربانی بی تدبیری و ندانم کاری مسئولین شرکتهای ورزشی هوایی باشد، تا کنون بارها اتفاقهایی از این دست، جان هموطنان ما را در جزیره گرفته اما مسئولین سازمان عمران کیش و نهادهای تابعه برای جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از انعکاس اخبار و با لاپوشانی رخدادها، شرایط تکرار فجایع را برای دیگران مهیا کرده اند اما واقعیت موجود است. در جزیره یا هرجای دیگری که مسئولین بایستی استانداردهای لازم را در صدور مجوز فعالیت ها و همچنین سرکشی و نظارتهای دوره ای به عمل بیاورند اما تاکنون در انجام وظایف کوتاهی کرده اند.
فرزندان، در سایه این آرامش، به شهربازیها مراجعه می کنند که همه چیز از قبل کنترل شده و سازمان نظارتی
وظایف خویش را به انجام رسانیده اند، اما بی توجهی به تخصص و تکمیل نبودن تجهیزات و تنها در ورزشهایی با درصد ریسک بالا موجبات نقص عضو و مرگ و میر را افزایش داده، چنانچه در اولین اتفاق مسئولین جزیره و سازمانهای مرتبط بجای جلوگیری از درز اخبار به بیرون ، بفکر انجام وظایف قانونی خویش بودند ، قطعا در کاهش میزان رخدادهای نامیمون موثر واقع می شد. اینک شرکت نامبرده از سوی مراجع زیربط پلمپ شده، تجهیزات و چتری که در حادثه استفاده شده در اختیار مسئولین انتظامی قرار دارد. امکان کالبد شکافی این واقعه کاملا مهیاست ، بررسی دقیق و همه جانبه این ماجرا سلامت را برای سایر گردشگران در پی دارد. این انتظار بازماندگان مریم عزیزی که دل بر خاک نهاد ، انتظار زیادی نیست. همچنانکه در تماس تلفنی آقای دریجانی با بغض می گوید:
برما گذشت نیک و بد اما تو روزگار
فکری بحال خویش بکن این روزگارنیست
و مریم چه خوب میدانست و فامیل بزرگش را شناخت و وصیت نمود که کجا به سینه خاک سپرده شود تا مردم موطنش به رسم همیشگی شان و اعتقادشان، هر گاه گذری به آنجا کنند بر مزارش فاتحه ای قرائت نمایند آنچنانکه در تشییع او حضور عظیم و با شکوه مردمان آن دیار، کم سابقه و نمایان بود.

*خانواده سردار شهید ذبیح الله دریجانی

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس