تاریخ انتشار: ۲۰ ارد ۱۳۹۵

نوذر شفیعی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دربارۀ نشست امروز با عضو تیم هسته ای توضیح داد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای تاکید کرد که وزارت امور خارجه با رصد تعهدات طرف مقابل در برجام، هر جایی که نقصی پیش بیاید فورا وارد عمل شده و از ۱+۵ بازخواست می کند.

دکتر نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه امروز -دوشنبه- این کمیسیون به سخنان بعیدی نژاد عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اشاره و این مطلب را بیان کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: بعیدی نژاد برجام را حاوی دو مقوله دانست که یکی تعهدات ایران و دیگری تعهدات ۱+۵ است که در این زمینه ما تعهدات خود را در چارچوب اجرا می کنیم و خواستار این هستیم که طرف مقابل نیز تعهدات خود را اجرا کند، لذا وزارت امور خارجه با رصد تعهدات طرف مقابل، در هر جایی که نقصی پیش بیاید فورا وارد عمل شده و از ۱+۵ بازخواست می کند.

شفیعی در ادامه افزود: این جلسه با حضور ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی، بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، خسرو تاج معاون امور اقتصادی و تجاری وزارت صنعت و معدن و کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی جهت بررسی گزارش وزارت امور خارجه به کمیسیون و همچنین بررسی روند اجرای برجام تشکیل شد.

*امکان ورود به حوزه صادرات از موضع یک کشور بی‌نیاز

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معاون وزیر صنعت در این جلسه اظهار داشت برجام به ایجاد فرصت های جدید برای صادرات ایران منجر شد و در عرصه واردات نیز واردات مشروط به انتقال دانش، سرمایه گذاری مشترک، دستیابی به تکنولوژی نوین و در نهایت صادرات مشترک است که در بخش سرمایه گذاری خارجی ۲٫۵ میلیارد دلار حجم مجوزهایی بود که سازمان سرمایه گذاری برای سرمایه گذاری های خارجی صادر کرده است.
وی در ادامه با بیان اینکه امروز در پرتو برجام آزادی عمل پیدا کرده ایم که می توانیم شرکای تجاری خود را انتخاب کنیم، گفت: معاون وزیر صنعت معتقد بود امروز با کشورهای دیگر نه از لحاظ یک کشور نیازمند بلکه به عنوان یک کشور بی نیاز وارد تعامل شده و لذا در حوزه بخش دولتی برجام باعث شکل گیری یک فضای جدیدی در بخش صنعت تجارت شده ایم.

*امکان هزینه ۶٫۵ میلیارد دلار وجه آزادشده در بانک‌های خارجی
شفیعی در ادامه به اظهارات معاون ارزی بانک مرکزی در جلسه کمیسیون امنیت اشاره کرد و یادآور شد: معاون بانک مرکزی عنوان داشت که در حال حاضر بانک های ایرانی ۳۴۹ حساب نزد بانک های مختلف خارجی افتتاح کرده اند و برای مثال امروز کره جنوبی آماده است به میزان ۸ میلیارد دلار فاینانس داشته باشد ضمن اینکه ۴ میلیارد دلار با روسیه یادداشت تفاهم جهت فاینناس امضا کرده و با اگزیم بانک هند، اگزیم بانک کره جنوبی و بانک های ایتالیایی رقم های قابل توجهی قرارداد فاینانس منعقد کرده ایم.
این عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم در ادامه عنوان کرد: معاون ارزی بانک مرکزی در ادامه خبر از آزادسازی ۶٫۵ میلیارد دلار وجوه داد که مربوط به بانک های امارات، ترکیه، سوئیس و بانک مرکزی آلمان بود و البته این میزان به بانک های داخلی وارد نشده اند بلکه اکنون ما می توانیم این پول ها را در بانک های دیگر هزینه کنیم و اکنون دیگر مانعی در هزینه کرد آن نداریم و علاوه بر این میزان، مبالغ مهم دیگری نیز از بانک های ژاپن و بانک های کره ای آزاد شده است.

*سیستم بانکی ضعیف ایران باعث عدم اجرای سوئیفت شده است
وی در ادامه همچنین به اظهارات سیف در این جلسه اشاره و تصریح کرد: رئیس بانک مرکزی معتقد است بانک های داخلی ما از استانداردهای بین المللی عقب هستند مثلا در قانون مبارزه با پولشویی همچنین ایران در همکاری بانکی بین المللی به عنوان کشور «غیرهمکار» قلمداد شده که این مهم خود یکی از موانع همکاری بین بانکی است از طرفی صورتحساب بانک های داخلی علامت امیدوارکننده ای برای بانک های خارجی مخابره نمی کند و مسائلی از این قبیل عملا ارتباطات بانکی ما با بانک های خارجی را با مشکل مواجه می کند.

شفیعی ادامه داد: در مجموع سیف معتقد بود روی کاغذ هیچ محدودیتی در خصوص سوئیفت وجود ندارد اما در عمل انجام این مهم نیازمند دو شرط است که اول آماده سازی بانک های داخلی از نظر سخت افزای و نرم افزاری و دیگری برقراری شبکه ها و ارتباطات کارگزاری گسترده که در این خصوص باید گفت قبل از تحریم ها هزاران شبکه کارگزاری بین کشور ما و دنیای خارج وجود داشته که پس از تحریم ها کاملا راکد شده و اکنون پس از برجام فقط ۳۴۹ رابطه کارگزاری برقرار شده که این رقم باید به بیش از اینها افزایش یابد.
وی ادامه داد: البته نباید فراموش کرد در کنار این محدودیت ها نگرانی بانک های بزرگ از جریمه شدن توسط آمریکا بزرگ ترین مانع در برقراری ارتباطات بانکی است از این رو امروزه ارتباطات بانکی ما با بانک های کوچک خارجی است و بانک های بزرگ اغلب تحت تأثیر تحریم های اولیه آمریکا حاضر به برقراری ارتباط نیستند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس