تاریخ انتشار: ۲۴ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با انتقاد از شیوه آماردهی مراکز آماری گفته دستگاه‌های تخصصی، آمار مرکز آمار را قبول ندارند؛ چون گاهی در آمارها دستکاری می‌شود. اما رئیس مرکز آمار می‌گوید دستوری برای دستکاری در آمار نرسیده است. به گزارش اقتصادنیوز اخیرا شیوه آماردهی دولت یازدهم مورد انتقاد برخی رسانه‌ها و همچنین شماری […]

[ad_1]


رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با انتقاد از شیوه آماردهی مراکز آماری گفته دستگاه‌های تخصصی، آمار مرکز آمار را قبول ندارند؛ چون گاهی در آمارها دستکاری می‌شود. اما رئیس مرکز آمار می‌گوید دستوری برای دستکاری در آمار نرسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز اخیرا شیوه آماردهی دولت یازدهم مورد انتقاد برخی رسانه‌ها و همچنین شماری از نهادهای پژوهشی قرار گرفته است. مرکز پژوهش‌های مجلس در یکی از آخرین گزارش‌های خود اعلام کرده که نرخ رشد اقتصادی سال ۹۴ منفی ۰٫۴ درصد بوده. این در حالی است که مرکز آمار نرخ رشد سال ۹۴ را مثبت یک درصد اعلام کرده بود. اگرچه مرکز آمار به این گزارش واکنش نشان نداده، اما تنها چند روز بعد از انتشار این گزارش، از تعدیل نرخ رشد اقتصادی سال ۹۴ خبر داده و نرخ نهایی رشد اقتصادی پارسال را ۰٫۹ درصد اعلام کرده است. خبری که شاید به طور غیرمستقیم بر بخشی از گزارش مرکز پژوهش‌ها صحه گذاشته باشد.

چنین اتفاقاتی منجر به بروز برخی از واکنش‌ها در خصوص نظام آماردهی دولت شده است. از آن جمله رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفته دستگاه‌های تخصصی، آمار مرکز آمار را قبول ندارند. کاظم جلالی تاکید کرده که بسیاری از آمارهای دولت قبل نقد می‌شد، آیا اکنون اتفاقی در مرکز آمار افتاده است که آمارهای دولت یازدهم درست است و نقد نمی‌شود؟ امید علی پارسا، رئیس جدید این مرکز اما دستکاری آماری را رد کرده و گفته است: دستوری برای دستکاری در آمارها به مرکز آمار نرسیده و کارشناسان این مرکز هم چنین مسئله‌ای را نمی‌پذیرند.

البته پیش از این هم، سکوت بانک مرکزی و تاخیر مرکز آمار در ارائه گزارش نرخ رشد اقتصادی انتقاداتی را به شیوه آماردهی دولت وارد کرده بود. اما اکنون این انتقادات نه تنها از جانب رسانه‌ها، که از جانب مسئولان عنوان می‌شود و همان نقدهایی که در دولت قبل به نحوه آماردهی وارد بود، گریبان دولت یازدهم را هم گرفته است.

کاظم جلالی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به نقد تند سیاست‌های آماری پرداخته و گفته است: گاهی آمارها نادرست و گاهی در آنها دستکاری و اعمال نفوذ می‌شود. دستگاه‌های تخصصی هم آمار مرکز آمار را قبول ندارند. وی به آمارهای متفاوت مراکز آماری اشاره کرده و گفته: «مرکز پژوهش‌ها رشد اقتصادی سال ۹۱ را منفی ۳،۵ درصد اعلام کرد، اما دولت یازدهم رشد اقتصادی در این سال را منفی ۶،۸ درصد، مرکز آمار منفی ۵،۴ درصد و بانک مرکزی منفی ۵،۸ درصد اعلام کرده است.» وی گفته: هیچ مرکزی آمار مرکز دیگر را نمی‌پذیرد و این وضع باید اصلاح شود.

جلالی همچنین از نگاه سیاسی به آمار انتقاد کرده و گفته است: در اعلام برخی آمارها نگاه سیاسی وجود دارد و اعلام برخی آمارها نیز میان مرکز آمار و بانک مرکزی تقسیم شده است. نباید دولت به دولت آمار را سنجید و گفت مرکز آمار در زمان یک دولت اشتباه کرده است و در دولتی نیز به طور مطلق اشتباهی وجود ندارد. بسیاری از آمارهای دولت قبل نقد می‌شد آیا اکنون اتفاقی در مرکز آمار افتاده است که ادعا می‌شود آمارهای دولت یازدهم درست است و نقد نمی‌شود؟!

جلالی گفت: به‌عنوان نمونه وزارت جهاد کشاورزی دولت یازدهم گزارش‌های رویایی از برخی آمارها اعلام کرده بود که مرکز پژوهش‌های مجلس با دعوت از آقای حجتی و تشریح این آمار برای وی مشخص کرد که اشتباه‌های فاحشی در آمارهای این وزارتخانه وجود دارد.

جلالی مشخص نبودن سال پایه آماری، موازی کاری دستگاه‌ها و نبود شفافیت در آمار را از مشکلات کیفی آماردهی در کشور برشمرده است.

جلالی توصیه کرده که در قانون مرکز آمار تجدید نظر شود و این مرکز فراقوه‌ای شود یا دست‌کم خارج از زیرمجموعه قوه مجریه قرار گیرد و به طور مستقل فعالیت کند.

دفاعیات رئیس جدید از عملکرد مرکز آمار
علی‌رغم این انتقاداتی که به فعالیت‌های مرکز آمار وارد شده، اما رئیس جدید این مرکز می‌گوید: هیچ دستوری برای دستکاری در آمارها به مرکز آمار نرسیده است و کارشناسان این مرکز نیز چنین مسئله ای را نمی‌پذیرند.

پارسا به برخی مشکلات در زمینه آماردهی اشاره کرده و گفته: بسیاری از آمارها در اختیار مرکز آمار قرار نمی گیرد که این مسئله باید اصلاح شود. زیرا مرکز آمار محرمانگی اطلاعات را حفظ کرده است.

همچنین وی در پاسخ به این نقد که چرا سال پایه مراکز آماردهی متفاوت است؟ گفته: پایه آماری مرکز آمار و بانک مرکزی در حال رسیدن به سال ۹۰ است.

اگرچه پارسا از شیوه آماردهی و استقلال مرکز تحت مدیریتش دفاع می‌کند اما مشخص نیست، چرا دقیقا چند روز بعد از انتشار گزارش مرکز پژوهش‌ها در خصوص نرخ رشد اقتصادی منفی سال ۹۴، گزارش خود را تعدیل کرده و از رسیدن رشد اقتصادی سال گذشته به ۰٫۹ درصد خبر داده است؟

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس