تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۴

این توافق به مدد تلاش‌های “اوباما” و همتای ایرانی‌اش “روحانی” امکان‌پذیر شد. در نهایت آن که موفقیت توافق و اجرای آن به حسن نیت هر دو طرف بستگی خواهد داشت. شبکه خبری “الجزیره” در سرمقاله اصلی خود با اشاره به توافق هسته‌ای اخیر حاصل‌شده میان ایران و کشورهای عضو ۱+۵ اشاره می‌کند که نتیجه این […]

این توافق به مدد تلاش‌های “اوباما” و همتای ایرانی‌اش “روحانی” امکان‌پذیر شد. در نهایت آن که موفقیت توافق و اجرای آن به حسن نیت هر دو طرف بستگی خواهد داشت.
ظریف
شبکه خبری “الجزیره” در سرمقاله اصلی خود با اشاره به توافق هسته‌ای اخیر حاصل‌شده میان ایران و کشورهای عضو ۱+۵ اشاره می‌کند که نتیجه این توافق اقدامات جسورانه‌تر ایران، ارائه چهره‌ای زیباتر از امریکا و انزوای بیشتر اسرائیل خواهد بود. این شبکه خبری همچنین اشاره می‌کند که توافق هسته‌ای سبب خواهد شد تا سیاست خارجی امریکا از زیر تاثیر و نفوذ پیشین اسرائیل خارج شود.

به گزارش گذارنیوز  این شبکه خبری در ادامه می‌نویسد:”در اولین اظهارنظر درباره برنامه هسته‌ای ، “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران گفت که این توافق برای تمامی طرفین مهم است. خوب است که به اظهارات او بیفزاییم که توافق اخیر بر تمامی روابط کشورهای خاورمیانه و غرب در منطقه تاثیرگذار خواهد بود. برخی نسبت به این توافق با روی گشاده و برخی دیگر از شدت ناراحتی واکنشی هیستریک نشان داده‌اند. با این حال، به هیچ‌وجه نمی‌توان اهمیت تاریخی این توافق را نادیده گرفت. اکنون دهه‌ها نفرت‌پراکنی و خصومت پایان یافته است. این توافق به مدد تلاش‌های “باراک اوباما” رییس‌جمهوری امریکا و همتای ایرانی‌اش “حسن روحانی” که مورد حمایت مقام معظم رهبری ایران نیز بوده و با حمایت جامعه ایران و امریکا امکان‌پذیر شد. در نهایت آن که موفقیت توافق و اجرای آن به حسن نیت هر دو طرف بستگی خواهد داشت. این که ایران نخواهد از توافق برای توسعه برنامه هسته‌ای‌اش استفاده کند و امریکا نیز درصدد تضعیف موقعیت و جایگاه ایران نباشد. باید گفت که نتیجه مذاکرات به انزوای بیش تر اسرائیل، تشویق بیش تر ایران و جسارت آن کشور و همچنین ارائه چهره‌ای زیباتر از امریکا خواهد انجامید. این توافق همچنین بر نوسانات بازارهای انرژی و امنیت منطقه نیز تاثیرگذار خواهد بود.”

الجزیره در ادامه اشاره می‌کند که مهمترین نتیجه توافق خارج شدن سیاست خارجی امریکا از زیر یوغ محدودیت‌ها و تاثیرگذاری اسرائیل خواهد بود که در طول سال‌های گذشته حاکم بوده است.”

شبکه خبری الجزیره در ادامه اشاره می‌کند که کشورهای عربی از قدرت ایران هسته‌ای می‌هراسند در حالی که خطر اصلی اسرائیل است و در این باره می‌نویسد: “اسرائیل بیش از ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد و اراضی فلسطینی ار اشغال کرده است. این در حالیست که اکنون اسرائیلی‌ها غرب را به دلیل توافق با ایران نکوهش می‌کنند و از توافق به عنوان تسلیم تاریخی یاد می‌کنند.”

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس