تاریخ انتشار: ۰۵ اسف ۱۳۹۴

بر اساس اعلام تیم اقتصادی دولت اصلاح ساختار تامین مالی یکی از مهم ترین اهداف برنامه ششم توسعه است.

به گزارش “گذارنیوز” برنامه ششم توسعه همزمان با لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و طبق برنامه اقتصاد ایران از سال آینده باید مطابق با اهداف مندرج در برنامه ششم حرکت کند.

در همین راستا روز گذشته تیم اقتصادی دولت در همایشی اهداف برنامه ششم توسعه و مسیر اقتصاد ایران را تبیین کردند. در این همایش تاکید شد اقتصاد ایران همزمان با اجرای این برنامه به رونق باز می گردد.

بر اساس اعلام تیم اقتصادی دولت اصلاح ساختار تامین مالی یکی از مهم ترین اهداف برنامه ششم توسعه است.  بر همین اساس از جمله راهبردها برای تحقق این مهم گسترش و تعمیق بازار سرمایه، اصلاح کارکرد نهادهای دولتی، تامین مالی خارجی، ارتقا بازار پول، تامین مالی پایدار دولت و تخصیص بهینه منابع ناشی از نفت و گاز است.

علاوه بر این ساماندهی بدهی های دولت یکی دیگر از اهداف تدوین شده در برنامه ششم توسعه است. بر اساس اعلام تیم اقتصادی دولت بدهی ها برای دولت یک ظرفیت است که باید از آن استفاده کرد، به عبارت دیگر بدهی به تنهایی مضر نیست، چیزی که مضر است بدهکار بد بودن و بد حساب بودن است.

تیم اقتصادی دولت معتقد است رقم بدهی های دولت چندان بالا نیست که مشکل ساز باشد اما آنچه که باعث مشکل شده روند افزایش بدهی ها در دولت قبل و ترکیب آن است. با احصا، کنترل و ساماندهی بدهی های دولت آن را از یک چالش به فرصت تبدیل خواهیم کرد.

همچنین به گفته مسئولان در این برنامه همچینین برای سواحل مکران با توجه به سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری باید اقداماتی انجام دهیم .

توجه به محیط کسب و کار هم اولویت دیگر برنامه ششم توسعه است. به اعتقاد تیم اقتصادی دولت اگر فضای کسب و کار بهبود نیابد نمی توانیم از صفی که برای سرمایه گذاری خارجی پس از تلاش هایی که در مذاکرات و اجرایی شدن برجام صورت گرفته، به نحو شایسته استفاده کنیم.

علاوه بر این در این برنامه متوسط رشد اقتصادی سالانه ٨ درصد، که یک سوم آن از محل ارتقا بهره وری محقق خواهد شد.

همچنین کاهش نرخ تورم از ١٢.٨ درصد سال ٩۴ به ٨.٩ درصد در پایان برنامه ششم و همچنین نرخ بیکاری از ١٠.٧ درصد به ٧ درصد برنامه های دیگر برنامه ششم توسعه است. خواهد رسید.

علاوه بر این افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی، مثبت شدن تراز عملیاتی و همچنین افزایش نسبت درآمد به اعتبارات هزینه‌ای از دیگر ویژگی‌های برنامه ششم توسعه است.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس