تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۴

ایالات متحده در حال باخت جنگ ۳۶ ساله با ایران است. در آینده مورخان به کارزار ایران علیه امریکا نگاه خواهند کرد و به این نتیجه خواهند رسید که قدرت امریکا تا چه اندازه ضعیف‌تر شده بود و دیگر همچون گذشته امریکایی‌ها توان مانور قاطعانه را نداشته‌اند. همزمان با نزدیک‌شدن به آخرین ساعات ماراتن نفس‌گیر […]

ایالات متحده در حال باخت جنگ ۳۶ ساله با ایران است. در آینده مورخان به کارزار ایران علیه امریکا نگاه خواهند کرد و به این نتیجه خواهند رسید که قدرت امریکا تا چه اندازه ضعیف‌تر شده بود و دیگر همچون گذشته امریکایی‌ها توان مانور قاطعانه را نداشته‌اند.

مذاکرات

همزمان با نزدیک‌شدن به آخرین ساعات ماراتن نفس‌گیر هسته‌ای میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ خبرگزاری “آسوشیتدپرس” به بخشی از جزئیات مفاد توافق احتمالی هسته‌ای اشاره کرده است. آن‌گونه که این خبرگزاری گزارش داده امتیازات قابل توجهی از سوی امریکا به ایران ارائه شده است.

به گزارش گذار نیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره نوشته است: یک دیپلمات ارشد اعلام کرده که مفاد جزئیات توافق احتمالی هسته‌ای شامل مصالحه و توافق میان ایران و امریکا بر سر بازرسی بازرسان سازمان ملل متحد از تاسیسات نظامی ایران به عنوان بخشی از تعهدات اجرایی بازرسان است. با این حال، در این متن تاکید شده که بازرسی‌ها در وهله نخست الزامی نخواهد بود و می‌تواند تحت شرایطی و با اعلام نظر ایران به تعویق بیفتد. تحت مفاد این توافق نامه ایران حق خواهد داشت تا درخواست سازمان ملل متحد را به چالش بکشد.”

اعلام همین خبر کافی بود تا انتقاد جمهوریخواهان از توافق احتمالی هسته‌ای و موضع دولت اوباما اعلام شود. در این میان “تام کاتن” از نمایندگان جمهوریخواه و پیشتاز در ارسال نامه ۴۷ امضایی سناتورها به مقام‌های ایرانی که همواره حامی جنگ علیه ایران بوده در اظهارنظر تازه خود گفته است که توافق احتمالی هسته‌ای به ضرر منافع ملی امریکا و به ضرر جهان خواهد بود.  همچنین سناتور “میچ مک کانل” تاکید کرده که هرگونه توافق هسته‌ای در مسیری دشوار در کنگره امریکا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. او با اشاره‌ای ضمنی به مسئله برقراری روابط امریکا و کوبا به عمد اشاره کرده که پس از برقراری روابط نشانه‌ای از عزم کوبا برای تغییر رفتارشان دیده نمی‌شود.

انتقاد از توافق هسته‌ای میان ایران و امریکا صرفا محدود به سیاستمداران جمهوریخواه کنونی امریکا نبوده است. “نیوت گینگریچ” رهبر پیشین مجلس نمایندگان امریکا در دهه ۹۰ میلادی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ میلادی با انتشار مقاله‌ای در روزنامه “واشنگتن تایمز” تا جایی از توافق احتمالی هسته‌ای میان ایران و امریکا انتقاد کرده که آن شکست امریکا در جنگ ۳۶ ساله با ایران خوانده است. گینگریچ در این باره می‌نویسد:”ارزیابی منطقی نشان می‌دهد که ایالات متحده در حال باخت جنگ ۳۶ ساله با جمهوری اسلامی ایران است. در آینده مورخان به کارزار ایران علیه امریکا نگاه خواهند کرد و به این نتیجه خواهند رسید که قدرت امریکا تا چه اندازه ضعیف‌تر شده بود و دیگر همچون گذشته امریکایی‌ها توان مانور قاطعانه را نداشته‌اند.”

نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ادامه این مقاله افزوده است:”یک توافق هسته‌ای با ایران سبب می‌شود تا ایران به عنوان قدرت مسلط منطقه‌ای برسمیت شناخته شود و با پول ناشی از رفع تحریم‌ها اهداف منطقه‌ای خود را ادامه دهد. باید گفت که این مسیر باعث می‌شود تا ایران در جنگ علیه امریکا بزرگترین پیروز باشد.”

“دیوید ایگناتیوس” سرمقاله‌نویس مشهور واشنگتن‌پست نیز در مطلب تازه خود اعلام که موافقت دولت امریکا با رفع تحریم‌های تسلیحاتی وضع شده علیه ایران از دید متحدان منطقه‌ای امریکا در خاورمیانه به عنوان یک “کاپیتولاسیون بزرگ” قلمداد خواهد شد.  او در این باره گفته است:”اسرائیل به طور مستقیم با تهدید مواجه خواهد شد. عرب‌های سنی نیز می‌گویند که ما امتیازات بزرگی را می‌بینیم که از سوی امیکا به ایران داده شده است. او این موضوع را پیام وحشتناک امریکا به متحدانش در منطقه خواند.

رسانه‌های عربی نیز همصدا با جمهوریخواهان به انتقاد از توافق هسته‌ای احتمالی پرداختند. “محمد فهد الحرثی” مدیر مسئول نشریه “الجمیله” و همکار نشریه “الشرق الاوسط” در یادداشت تازه خود تحت عنوان “آقای اوباما، صد‌میلیارد دلار برای ایران” که در سایت شبکه خبری “العربیه” منتنشر شده با انتقاد شدید از مواضع دولت اوباما در قبال ایران در مذاکرات هسته‌ای و متهم کردن واشنگتن به ضعف بیش از اندازه در مقابل ایران، می‌نویسد:”لغو تحریم‌های وضع شده علیه ایران بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پول از آن ایران خواهد کرد و سبب ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری به آن کشور خواهد شد.”

این روزنامه‌نگار عرب در ادامه مدعی شده است که توافق هسته‌ای تنها باعث توقف تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ظرف مدت ۱۰ سال خواهد شد اما موضوع آن است که ایران تمام راکتورهایش را حفظ خواهد کرد. او در پایان معتقد است که امریکا دچار خطای محاسباتی شده که گمان می‌کند ایران پس از توافق رفتار مسالمت‌جویانه‌تری در قبال امریکا و توجه به منافع آن کشور از خود نشان خواهد داد.

در کنار انتقادات مطرح شده از توافق احتمالی هسته‌ای از سوی اعراب و نئومحافظه‌کاران امریکایی، بخش عمده‌ای از مطالب و تحلیل‌های منتشر شده درباره تاثیر توافق هسته‌ای بر قیمت نفت بوده‌اند. شبکه خبری “سی ان بی سی” امریکا با انتشار گزارشی نوشت که “آیا توافق هسته‌ای باید زمانی برای نگرانی درباره قیمت نفت باشد؟”

این شبکه خبری امریکایی اشاره می‌کند که شکست مذاکرات بدان معنی خواهد بود که تحریم‌ها حفظ خواهند شد و توانایی ایران برای صادرات بیشتر نفت محدودتر خواهد بود. با این حال، این شبکه خبری اشاره می‌کند که پس از توافق توانایی ایران به طور چشمگیری برای صادرات نفت افزایش می‌یابد و در این باره به نقل از “حلیمه کرافت” رییس بخش استراتژیک بازار مکالی “آر بی سی” می‌نویسد:”شش تا هشت ماه پس از توافق مسیر ایران برای بازگشت به بازارهای نفتی تسهیل خواهد شد. در آن زمان است که حجم وسیعی از نفت ایران وارد بازار خواهد شد.”

 

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس