تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۴
جدیدترین وضعیت فضای کسب و کار در ایران;

جدیدترین ارزیابی ۲۸۱ تشکل اقتصادی سراسر از ۲۱ مولفه ملی محیط کسب و کار ایران در بهار ۱۳۹۴ ، نمره ۵/۸۷ از ۱۰ (۱۰ بدترین ارزیابی) بوده است که اندکی مناسب تر از ارزیابی زمستان ۱۳۹۳ (با میانگین ۶/۰۱) است.

به گزارش “گذارخبر” ، مؤلفه های محیط کسب وکار، عواملی هستند که به طور مشترک بر اداره و عملکرد همه بنگاهها در جامعه مورد مطالعه اثر می گذارند، اما تقریباً خارج از کنترل مدیران بنگاهها هستند. محیط کسب وکار عمدتاً در حوزه بنگاههای کوچک و متوسط بررسی و مطالعه می شود، زیرا بنگاههای بزرگ تا حدودی می توانند با صرف هزینه هایی مانند تبلیغات برای تغییر فرهنگ مصرفی و لابی کردن در محافل سیاستگذاری، عوامل خارجی مؤثر بر اداره و عملکرد بنگاههایشان را مهار کنند، اما بنگاههای کوچک و متوسط چنین قابلیتی ندارند و به همین دلیل بهبود محیط کسب وکار برای بنگاههای کوچک و متوسط اهمیت زیادی دارد.

در این شرایط جدیدترین ارزیابی ۲۸۱ تشکل اقتصادی سراسر از ۲۱ مولفه ملی محیط کسب و کار ایران در بهار ۱۳۹۴ ، نمره ۵/۸۷ از ۱۰ (۱۰ بدترین ارزیابی) بوده است که اندکی مناسب تر از ارزیابی زمستان ۱۳۹۳ (با میانگین ۶/۰۱) است.

بررسی ها نشان می دهد همچنین تشکل های مشارکت کننده در این پیمایش، محیط کسب و کار ایران در بهار ۱۳۹۴ را در مقابسه با فصل مشابه سال قبل (بهار ۱۳۹۳ با میانگین ۵/۹۷ از ۱۰) نیز اندکی مساعدتر ارزیابی کرده اند.

یافته های مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد برآیند ارزیابی مولفه های ملی محیط کسب و کار در ایران طی بهار ۱۳۹۴ همچنان در وضعیت نامساعد (۵/۸۷ از ۱۰) قرار داشته است.

در گزارشی که از سوی مرکز پژوهش های مجلس منتشر شده است به ترتیب سه مولفه «مشکل دریافت تسهیلات از بانک ها» ، «ضعف بازار سرمایه در تامین مالی تولید و نرخ بالای تامین سرمایه از بازار غیررسمی» و «اعمال تحریم های بین المللی علیه کشورمان» نامناسب تر از بقیه مولفه ها ارزیابی شده اند و مولفه های «ضعف زیرساخت های تامین برق» ، «ضعف نظام توزیع و مشکلات رساندن محصول به دست مصرف کننده» و «ضعف زیرساخت های حمل و نقل» نسبت به به سایر مولفه ها در بهار ۱۳۹۴ مساعدتر ارزیابی شده اند.

بخشی از این گزارش به تاثیر توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ بر فضای کسب و کار مربوط می شود. بررسی ها نشان می دهد که از میان تشکل های اقتصادی مشارکت کننده که معتقد بودند توافق هسته ای در کوتاه مدت بر کسب وکارشان تأثیر دارد به ترتیب ۸۱ درصد حوزه مبادلات ارزی، ۸۳ درصد حوزه واردات مواد اولیه و تجهیزات، ۶۲ درصد حوزه صادرات و ۱۱ درصد حوزه اخذ تسهیلات و ۹۵ درصد سایر حوزه ها) مانند انتقال تکنولوژی و تعامل با بازارهای بین المللی، حمل و نقل بین المللی، سرمایه گذاری خارجی( را به عنوان حوزه های اثرگذاری توافق هسته ای برشمردند.

جدیدترین وضعیت فضای کسب و کار در ایران/ فعالان اقتصادی با چه مشکلاتی مواجه هستند؟+ اینفوگرافیک

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس