تاریخ انتشار: ۲۱ شهر ۱۳۹۴
غرویان:

افرادی مانند آقای لاریجانی شخصیت ودیدگاه جهانی دارند و درارتباطات ملاحظات جهان را درنظر گرفته و مصالح کشور را با اشل جهانی می‌سنجند. اما در طرف مقابل نگاه جبهه پایداری به دنیا، نگاهی محدود ومحصوراست.

به گزارش “گذارخبر” برای شناخت بیشتر افرادی که در جبهه پایداری حضور دارند وبیشتر تفکر آنها از موسسه امام‌خمینی(س) که متعلق به پدر معنوی آنها یعنی آیت‌الله مصابح است سرچشمه می‌گیرد باید به سراغ کسی می‌رفتیم که سال‌ها عمر خود را در این مکان صرف کرده است.مردی که خوب می‌دانند موسسه آیت الله مصباح چه تفکری را پیش‌ می‌برد و افرادی که از نزدیکان مصباح هستند، چه رویکردی را نسبت به نظام،انقلاب و جامعه دارند. آیت الله محسن غرویان از علمای حوزه و دانشگاه که عمری در کنار افرادی که بزرگ شده مکتب پایداری هستند، زندگی کرده‌است و در نهایت با شناختی که از افراد حاضر در مدرسه پدر معنوی پایداری‌ها پیدا کرد آنها را ترک کرد. این استاد حوزه و دانشگاه اندیشه و تفکر پایداری ها را افراطی می داند و می‌گوید:این جریان در فکر دارد تا محافل سیاسی را در اختیار خود درآورده و افکار رادیکال را در آنها اجرایی کنند.

مشروح‌گفت‌وگوی هفته نامه «طلوع صبح» با این استاد حوزه و اعضای سابق موسسه پژوهشی امام‌خمینی‌(س) را در زیر پی‌می‌گیریم:

جبهه پایداری با چه هدفی وارد عرصه سیاسی شده است ؟

جبهه پایداری از همان ابتدای روی کار آمدن با اعلام مواضعی که داشت و آنچه ازسابقه تشکیل این جبهه مشخص است هدف گرفتن قدرت سیاسی کشور را در برنامه‌های خود دارند.پایداری با روش و منشی که دارد تلاش می‌کند تا شاید بتواند نیروهای خود را که با تفکر و رویکرد آن همخوانی دارد را وارد عرصه سیاست کنند. این جریان برنامه‌های خود را برای کشور طراحی کرده تا محافل سیاسی ایران مانندخبرگان،دولت و مجلس را در اختیار بگیرد و با حضورشان بتوانند اندیشه‌های افراطی و رادیکالی که در ذهن دارند را به نتیجه برسانند.

به نظر شما جبهه پایداری به اهدافی و تفکرهایی که بیان می کردند،اعتقاد دارند؟

این طبیعی است که به اهدافی که بیان می‌کنند اعتقاد داشته باشند اما اینکه درعمل چقدر التزام براهدافشان داشته باشند،مهم است. این نکته را همواره برخاطر داشته باشید که رفتاربرخی از افراد درسیاست متناقض با اهدافشان است.این امر برای افراد حاضر در جبهه پایداری نیز صدق‌ می‌کند. برخی افراد درجبهه پایداری به اصطلاح با غرب درحال ستیزهستند درحالی که درآنجا زندگی وتحصیل کرده اند، آرمان‌های غرب گرایانه را مطرح وتعقیب می‌کنند.کمی در اعمال و گفتار این جریان که تامل کنید،خواهید یافت این جریان بین رفتار وعقایدشان تناقض‌های فراوانی‌ وجود دارد.

از ابتدای روی‌کار آمدن این‌حزب در عالم سیاسی ایران،ماشاهد آن هستیم که اعضای پایداری با چهره‌های اصلی و بزرگ اصولگرا مانند علی لاریجانی مشکلات مبنایی فراوانی دارند، به نظر شما دلیل این تضاد چیست؟

افرادی مانند آقای لاریجانی شخصیت ودیدگاه جهانی دارند و درارتباطات ملاحظات جهان را درنظر گرفته و مصالح کشور را با اشل جهانی می‌سنجند. اما در طرف مقابل نگاه جبهه پایداری به دنیا، نگاهی محدود ومحصوراست. این افراد آرمانگرانه وافراطی صحبت می کنند و درواقعیت این آرمان‌هایی که اعضای پایداری از آن سخن به میان‌ می‌آورند، قابل تحقق نیست‌. این نکته مهم باید در راهبرد سیاسی افراد در عرصه کشورداری باشد که سیاست ومدیریت کشور باید براساس واقعیت‌ها باشد و در آن جامعه ،مردم ،علم وتکنولوژی درنظر گرفته شود.اینکه فقط از آرمان‌هایی سخن گفته شود که از واقعیت به دور هستند کار صحیح و سنجیده ای نیست برای همین ما شاهد آن هستیم که شخصیتی مانند آقای لاریجانی که‌فردی متعادل وفراجناحی هستند، مورد غضب پایداری‌ها قرار می گیرند و در مسائل مختلف کشور با برخی افراطیون مثل جبهه پایداری واصولگرایانی که یا محدودیت‌ فکرمی‌کنند ودید بین المللی وجهانی ندارند زوایه پیدا می‌کند.

بعد از حوادثی که در دولت احمدی‌نژاد پیش آمد و رئیس دولت‌های نهم و دهم اسفندیار رحیم مشایی را بر برخی ترجیح داد، ماشاهد جبهه گیری جریان پایداری‌ علیه او شدیم به نظر شما این افتراق و مخالفت ها حقیقی است یا جنبه تظاهر دارد؟

بله همانطور هست که شما می‌گویید.اختلاف میان جبهه پایداری و رئیس دولت‌های نهم ودهم ظاهری است. این افراد و شخصیت‌ها درباطن به دیدگاه‌ها، افکاروعقاید احمدی‌‌نژاد اعتقاد دارند.اعضای جبهه پایداری و مسئولان آن اگر روزی احمدی‌نژاد بازهم به قدرت برسد، همان سیاست های او را پیگری و اجرا می‌کنند. اینکه شما شاهد آن هستید امروزه پایداری ها مواضع و ژست‌های ضد احمدی‌نژادی می‌گیرند در واقع یک نوع ترفند سیاسی را اجرا می‌کنند تا در عالم سیاست ایران به کار خود ادامه دهند.

چرا افرادی مانند رسایی ،کوچک زاده وحسینیان که چهره‌های افراطی و تندرو در عالم سیاست ایران به حساب می‌ایند یکی پس از دیگری از این حزب اعلام برائت و جداشدند؟

این اقدامات و جدا شدن چهره‌های افراطی از این جبهه نیز در راستای همان تفکر و ترفند سیاسی است که قبلا گفتم. این افراد قابل اعتماد نیستند زیرا جوهر و ذات آنها و فکرشان همان تفکر جریان پایداری است.این چهره‌ها اندیشه و نگاه‌های تند و افراطی دارند که جبهه پایداری نیز از همان جنس است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس