تاریخ انتشار: ۰۱ بهم ۱۳۹۴
آیت الله مکارم شیرازی:

قم – یکی از مراجع تقلید با انتقاد از وجود آمار بالای فساد در جامعه، گفت: آمارهای زیادی از فساد در رسانه داده می‌شود و جای تعجب است که چرا جلوی این فساد‌ها گرفته نمی‌شود.

به گزارش “گذارنیوز”  به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح پنج‌شنبه در دیدار کاروان زیارتی فرهنگی اساتید حوزه علمیه البرز که در مدرسه علمیه امیر المؤمنین(ع) قم برگزار شد، ضمن تسلیت رحلت حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: حضرت امام صادق(ع) فرموده «روز قیامت ترازوهای سنجش برای هر نوع عملی نصب می‌شود و در این ترازو هم خون‌های شهیدان را در یک کفه و علم و قلم علما را در کفه دیگر می‌سنجند، همه می‌بینند که عظمت قلم عالم بالا‌تر از خون شهید است».

وی عنوان کرد: اگر چه مقام شهید خیلی بالا است ولی در عین حال ارزش مرکب و ابزار عالم بالا‌تر از خون شهید است.

استاد برجسته حوزه ادامه داد: اگرچه خون مایه حیات است ولی مرکب عالم مردم را به تفکر و منطق باز می‌دارد و حیات دوباره به آن‌ها می‌بخشد و مهم‌تر اینکه به سمت نورانیت، هدایت و رهنمود می‌کند.

وی بیان داشت: اگر مرکب علما نبود، خون شهدا کربلا فراموش می‌شد و کسی از عظمت و حرکت شهدا با خبر نمی‌شد.

آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: شهید با قدرت دشمن را می‌کوبد، ولی قلم علما با افکار و عقائد سروکار دارد و عالم با قلم و تفکر، دشمن را می‌کوبد، این برکات باعث تفاوت قلم و جایگاه اهل علم از خون شهید شده است.

وی بیان داشت: این برکات زمانی نصیب عالم می‌شود که او برکات علم خود را در اختیار جامعه قرار دهد، اگر محدثین نبودند و این همه کتب روایی را نمی‌نوشتند چگونه مردم از برکات اسلام با خبر می‌شدند؛ این‌ها همه بیانگر اهمیت قلم عالم در اسلام است.

اهمیت جهاد علمی

مرجع تقلید شیعیان گفت: جهاد علما از نظر اسلام بسیار با ارزش است، چون هدف علما تربیت طلابی است که در آینده می‌توانند در جامعه تأثیرگذار باشند، و این وظیفه سنگینی است که بر عهده مسئولان حوزه است.

وی عنوان کرد: در بین حوزویان جوانان با استعداد و خوش استعداد زیادی وجود دارد، یکی از وظیفه مهم پرورش و تربیت و شناسایی این‌گونه استعداد‌ها و ساخت وسائل نشر اسلام در حوزه است.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: وظیفه مسئولان حوزه برای هدایت حتی یک نفر بسیار سنگین است چه برسد به چندین نفر که بعد‌ها هر کدام از این‌ها خود یک منبع هدایت و وسیله نشر در اسلام هستند.

امروزه گناه از در و دیوار می‌ریزد

این مفسر قرآن کریم عنوان کرد: در زمانی زندگی می‌کنیم که ابزار گناه فراوان است و از در و دیوار فساد می‌ریزد و آمارهای زیادی از فساد در رسانه داده می‌شود، جای تعجب است که چرا جلوی این فساد‌ها گرفته نمی‌شود.

وی بیان و قلم را دو سلاح مهم و تأثیرگذار طلاب برشمرد و گفت: طلاب با استفاده از این دو سلاح قوی به میدان پاسخ به شبهات بیایند و البته وظیفه مسئولان حوزه این است که نحوه پاسخگویی به شبهات زمان را به طلاب بیاموزند تا طلاب بتوانند با تسلط بر ادبیات و مبانی دینی پاسخگوی آنان باشند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس