تاریخ انتشار: ۲۴ ارد ۱۳۹۵

در دو هفته گذشته ۴ نفر در تهران ملاعام خودکشی کردند و همین موجب نگرانی‌هایی شده است. حتی وزیر بهداشت هشدار داد مبادا خودکشی اپیدمی شود، اما آیا واقعا آمار خودکشی در ایران به میزان خطرناکی رسیده است؟ این آمار در کشور های دیگر چگونه است؟

به گزارش “گذارنیوز”  «هیچکس برای اینکه می خواهد بمیرد خودکشی نمی کند، پس چرا آنها این کار را می کنند؟ چون آنها می خواهند جلوی دردی را بگیرند.» این جمله از تیفانی بارتولو نویسنده آمریکایی-ایتالیایی این روزها با خودکشی‌های علنی در ایران بسیار مرتبط است.

در دو هفته اخیر در ایران چهار نفر در ملا عام خودکشی کرده اند؛ از مردی که از پل عابری در خیابان میرداماد خود را حلق آویز کرد و مرد دیگری که در بیمارستان میلاد خودکشی کرد تا خودکشی تا دختر ۱۳ ساله در اتوبان نیایش. اخری هم پسر ۲۸ ساله ای بود که در میدان رسالت خودکشی نافرجامی داشت. این اتفاق ها همگی نگرانی ها را در رابطه با آمار خودکشی در ایران افزایش داد و حتی وزیر بهداشت در رابطه با اپیدمی شدن خودکشی هشدار داد!

بر اساس آخرین آماری که سازمان جهانی بهداشت منتشر کرده است، هر ۴۰ ثانیه یک نفر به علت خودکشی کشته می شود، این یعنی سالی حدود ۸۰۰ هزار نفر ! از این آمار ۴۰۶۹ نفر را ایرانی ها تشکیل می دهند، طبق این آمار که ایران را صد بیستم جهان می کند، روزانه حدود ۱۱ نفر در ایران خودکشی می کنند.

آمار ۱۰ کشور اول در خودکشی

رتبه نام کشور آمار خودکشی در سال ۲۰۱۲ از هر ۱۰۰ هزار نفر
۱ گویان ۴۴٫۲
۲ کره جنوبی ۲۸٫۹
۳ سری لانکا ۲۸٫۸
۴ لیتوانی ۲۸٫۲
۵ سورینام ۲۷٫۸
۶ موزامبیک ۲۷٫۴
۷ تانزانیا و نپال ۲۴٫۹
۹ قززاقستان ۲۳٫۸
۱۰ بروندی ۲۳٫۱

اما در خودکشی ایران با وجود میزان روزانه حدود ۱۰ خودکشی رتبه مناسبی دارد، هر هفته حدود ۷۷  در ایران خودکشی می کند که شاید نشان دهد خودکشی ۴ نفر در هفته‌های اخیر آمار نگران کننده ای نباشد. البته آخرین آماری که پزشکی قانوتی درباره آمار خودکشی در ایران ارائه کرده، کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می دهد؛ مرگ ۴۰۲۰ نفر در سال ۹۴ با عنوان خودکشی ثبت شده است.

آمار ایران در رابطه با خودکشی

رتبه نام کشور آمار خودکشی در سال ۲۰۱۲ از هر ۱۰۰ هزار نفر
۱۱۵ توگو، هندوراس ۵٫۵
۱۱۷ کلمبیا، سنگال ۵٫۴
۱۱۹ مراکش ۵٫۳
۱۲۰ مقدونیه، ایران ۵٫۲
۱۲۲ اسپانیا ۵٫۱
۱۲۳ ویتنام، گامبیا ۵

خودکشی در ملا عام

خودکشی کردن انسان ها دلایل مختلفی دارد، از افسردگی تا مشکلات روانی و … اما به گفته روان شناس ها اینکه انسان در ملاعام خودکشی کند پیامی با خود دارد.  این اتفاق اغلب یک پیام  سیاسی یا اجتماعی دارد اما در بعضی از مواقع ممکن است نتیجه یک اختلال روانی هم باشد.

برای مثال در سال ۲۰۰۳ مردی علاقه خود به ترور کندی را با خودکشی در همان جایی که او کشته شده بود نشان داد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس