تاریخ انتشار: ۰۵ مرد ۱۳۹۵

[ad_1]  وزیر خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) در کنفرانسی خبری با وزیر خارجه آمریکا در لائوس عنوان داشت که مذاکرات سوریه باید در سریع‌ترین زمان ممکن از سرگرفته شود. به گزارش ایسنا به نقل از  شبکه خبری روسیا الیوم، سرگئی لاوروف،‌ وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و استفان دی […]

[ad_1]

 وزیر خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) در کنفرانسی خبری با وزیر خارجه آمریکا در لائوس عنوان داشت که مذاکرات سوریه باید در سریع‌ترین زمان ممکن از سرگرفته شود.

به گزارش ایسنا به نقل از  شبکه خبری روسیا الیوم، سرگئی لاوروف،‌ وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و استفان دی میستورا در لائوس گفت: واشنگتن بر توانایی خود برای جدا کردن مخالفان سوری از گروه‌های تروریستی تاکید دارد و این علی رغم آن است که آمریکا تاکنون در این امر شکست خورده است.

وی تصریح کرد: ما امیدواریم که هماهنگی در مواضع مشترک در قبال حل و فصل بحران سوریه در جریان دیدار قریب الوقوع ژنو صورت بگیرد.

لاوروف گفت: من با کری در مورد گام‌هایی که با هدف اجرای توافق‌های پیرامون سوریه است، گفت‌وگو کردم.

لاوروف با بیان اینکه باید مذاکرات سوریه در سریع‌ترین زمان ممکن از سر گرفته شود، گفت: استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه تاکنون نتوانسته است تمامی طرف‌های تاثیرگذار را در میز مذاکرات جمع کند.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: هیات عالی مذاکرات (مخالفان مورد حمایت عربستان سعودی) بر سر راه از سرگیری مذاکرات ژنو سنگ اندازی می‌کند.

در همین حال وزیر خارجه آمریکابعد از نشست سه جانبه با همتای روسی خود و استفان دی میستورا در لائوس گفت: ما به دلیل ترس‌ها و انتقادها طرحی را با روسیه پیرامون سوریه اعلام نکردیم.

کری افزود: من و لاوروف در نشست‌های آتی برای بررسی نگرانی‌ها نسبت به طرح سوریه دیدار خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا عنوان داشت: ممکن است که ما در اوایل اوت طرح مهمی را در مورد سوریه اعلام کنیم و من امروز نشست مهمی را با لاوروف پیرامون سوریه برگزار کردم.

وزیر خارجه روسیه با همتای آمریکایی خود امروز در حاشیه نشست‌های وزارتی کشورهای آ سه آن در لائوس در خصوص وضعیت در سوریه و گام‌ها برای حل و فصل بحران در این کشور گفت‌وگو کرد.

رسانه‌های روسی نیز گزارش دادند که در مذاکرات میان لاوروف و کری، روابط دو جانبه میان دو کشور نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در همین حال سخنگوی فرستاده سازمان ملل به سوریه اعلام کرد که استفان دی میستورا امروز در ژنو با دو نماینده ارشد از روسیه و آمریکا دیدار می‌کند که این دیدار با هدف به جریان انداختن مذاکرات صلح سوریه صورت می‌گیرد.

جسی شاهین، سخنگوی دی میستورا در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه، با بیان اینکه دیدار امروز در ژنو برگزار خواهد شد گفت: دی میستورا با مایکل راتنی فرستاده آمریکا در امور سوریه وگنادی گاتیلوف معاون وزیر خارجه روسیه دیدار خواهد کرد.

پیشتر نیز دی میستورا گفته بود که تصمیم دارد مذاکرات را از سر بگیرد.

وی در ۲۲ ژوئیه در برلین گفت: سه هفته آتی اهمیت بسیاری دارد تا به ما فرصتی را برای مذاکرات میان سوری‌ها بدهد و همچنین امکان کاهش خشونت‌ها در سوریه را فراهم کند.

همزمان هیات عالی مذاکرات که مخالفان مورد حمایت عربستان سعودی هستند، باز ساز مخالف زد و اعلام کرد: واشنگتن توضیحاتی پیرامون توافق روسیه و آمریکا در مورد سوریه داده است که در آن اطمینان بخشی‌های ناچیزی وجود دارد که هیچ موضعی بر مبنای آن پیرامون آینده روند سیاسی بنا نشده است.

هیات عالی مذاکرات اعلام کرد که چشم اندازهای راه‌حل سیاسی کمرنگ است و امیدی برای از سرگیری دور جدیدی از مذاکرات در آینده نزدیک وجود ندارد.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس