تاریخ انتشار: ۱۴ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] وزیر کشور در دیدار معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: بار اصلی کنترل و مدیریت بحران در ایران بر دوش مردم است. به گزارش ایلنا، رحمانی فضلی وزیر کشور پیش از ظهر یکشنبه در دیدار استفان اوبراین معاون دبیرکل سازمان ملل در هماهنگی امور انساندوستانه با تاکید بر اینکه بار اصلی کنترل و مدیریت […]

[ad_1]

وزیر کشور در دیدار معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: بار اصلی کنترل و مدیریت بحران در ایران بر دوش مردم است.

به گزارش ایلنا، رحمانی فضلی وزیر کشور پیش از ظهر یکشنبه در دیدار استفان اوبراین معاون دبیرکل سازمان ملل در هماهنگی امور انساندوستانه با تاکید بر اینکه بار اصلی کنترل و مدیریت بحران در ایران بر دوش مردم است به تشریح وضعیت سازمان‌های دولتی و غیردولتی امدادرسان در کشور پرداخت و گفت: وظیفه اصلی سازمان‌های امدادرسان در کشور در درجه اول پیش بینی و پیشگیری از حوادث و در صورت بروز حوادث غیرمترقبه، سرعت عمل و ارائه خدمات به موقع امدادرسانی به حادثه دیدگان است.


وزیر کشور با بیان نقش مهم سازمان ملل در موضوع همکاری‌های بین‌المللی در مواقع بروز بحران‌های طبیعی و انسانی بر لزوم انتقال تجربیات بین کشورها و سازمان‌ها، کمک به ارتقاء کیفی وسایل و تجهیزات پیش‌بینی و پیشگیری و هماهنگی در فعالیت‌های میدانی تاکید کرد و افزود: یکی از بحران‌های جدید که حل آن مستلزم همکاری‌های گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی است موضوع ریزگردها به عنوان بحران بزرگ منطقه‌ای با توجه به روند بارندگی و خشکسالی‌ها و عدم اقدامات پیشگیرانه در کشورهای منشاء ریزگردها به دلیل شرایط ناپایدار امنیتی است.


رحمانی‌فضلی با اشاره به حضور ۳ میلیون مهاجر افغانستانی در کشورمان گفت: هرچند کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان همکاری مستمر و خوبی با کشورمان دارد اما کمک‌های اعطائی کافی نیست و به ۲ درصد هزینه‌ها هم نمی‌رسد، بویژه آنکه ۳۵۰ هزار نفر دانش آموز و ۱۱ هزار دانشجوی افغانستانی در ایران تحصیل می‌کنند.


وزیر کشور گفت: نگاه ما به موضوع پناهندگان افغانستانی که تنها حدود ۳ درصد آنها در اردوگاه‌های مهاجرین سکونت دارند نگاهی انسانی است اما جامعه جهانی باید شرایط بازگشت مهاجران افغانستانی را فراهم کند.


رحمانی‌فضلی با بیان اینکه تامین معیشت و کشت جایگزین می‌تواند به بهبود شرایط جامعه افغانستان و کاهش تولید و قاچاق مواد مخدر کمک کند، افزود: اگر همکاری‌های بین‌المللی در این زمینه صورت نگیرد خطر پیوند تروریسم و قاچاق مواد مخدر با توجه به گردش مالی ۶۰ میلیارد دلاری قاچاق مواد مخدر برای منطقه و جهان وجود دارد.


استفان اوبراین معاون دبیرکل سازمان ملل در هماهنگی امور انساندوستانه نیز در این دیدار با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران به خاطر پذیرش مهاجران افغانستانی گفت: مهمان‌نوازی تاریخی ایران از ۳ میلیون مهاجر بزرگترین مهمان‌نوازی و پذیرش پناهندگان در کل جهان است.


استفان اوبراین با ابراز خرسندی از دیدار با رحمانی فضلی وزیر کشور، حادثه اخیر سیل و طوفان در شمال کشور و جان باختن ۴ تن از هموطنانمان در این حوادث را تسلیت گفت و افزود: خوشحالم که روابط خوبی بین سازمان ملل و سازمان مدیریت بحران در ایران وجود دارد و وزارت کشور دارای نقشی کلیدی در این زمینه است.


معاون دبیرکل سازمان ملل در هماهنگی امور انساندوستانه افزود: جمهوری اسلامی ایران در موضوع مقابله با حوادث طبیعی و بحران‌ها دارای تجربه فراوانی است و جامعه جهانی بر این باور است که باید از تجربه و ظرفیت بالای ایران در این زمینه استفاده کرد.


استفان اوبراین همچنین بر تلفیق علم، تجربه و فناوری برای کاهش آسیب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی و انسانی در منطقه تاکید کرد.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس