تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴

جاده اقتصاد ایران در سال‌جاری بسیار پرتردد بود و هیأت‌های تجاری خارجی به بهانه لغو تحریم‌ها به ایران سفر کردند.

به گزارش “گذارخبر”  جاده اقتصاد ایران در ۹ ماهه سال جاری بسیار پرتردد بود بطوری که بنا به اعلام معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت در مدت یاد شده ۱۴۵ هیأت تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری به همراه ۳ هزار و ۷۶۳ نفر هیات همراه از ۴۸ کشور به ایران سفر کردند.
شاید بتوان رفع تحریم‌ها را یکی از دلایل هجوم خارجی‌ها برای شناسایی بازار کشور دانست تا بلافاصله بعد از رفع تحریم ها سهمی از این بازار استراتژیک کشورمان را به دست آورند.بر اساس آماراعلام شده در ۹ ماهه سال‌جاری کشور آلمان با اعزام ۱۲ هیات تجاری به کشورمان رکورد دیگر کشورها را در این خصوص شکسته است.

براساس این گزارش بررسی آمار تجارت خارجی ایران در سال ۹۳ حاکی ازآن است که در این سال آلمان چهاردهمین مقصد کالاهای صادراتی ایران بود و ۸۷ هزار و ۶۳۱ تن کالا به ارزش ۳۷۱ میلیون و ۸۹۳ هزار و ۳۶ دلار از ایران به آلمان صادر شده است که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۴۷٫۸۷ درصد و از نظر ارزشی ۱۰٫۵۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
این در حالی است که در سال ۹۳، آلمان ششمین صادرکننده کالا به ایران بود و یک میلیون و ۳۶۹ هزار و ۷۲۶ تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار و ۷۹۶ هزار دلار از آلمان به ایران وارد شده است که این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۳۴٫۵۴ درصد و از نظر ارزشی ۶٫۹۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
** امید ایران به مهم‌ترین بازار صادراتی منطقه

اما کشور عراق با اعزام ۱۱ هیأت تجاری در ۹ ماهه سال‌جاری در رتبه دوم درخواست همکاری های بیشتر تجاری با کشورمان قرار گرفته است این درحالی است که بررسی آمار گمرکی نشان می‌دهد که در سال ۹۳ عراق دومین مقصد کالاهای صادراتی ایران بوده  و ۶ میلیارد و ۴۸۵ میلیون و ۳۵۵ هزار دلار کالا از ایران به این کشور صادر شد.
البته عراق سهم ناچیزی از بازار کالاهای وارداتی ایران دارد و در سال ۹۳ تنها ۶۱ میلیون و ۲۱۵ هزار دلار کالا از عراق به ایران وارد شد.
** رتبه سوم از آن چهل و هفتمین کالاهای صادراتی

در رتبه سوم کشورهایی که هیأت تجاری به ایران اعزام کردند ژاپن با هشت هیأت تجاری قرار گرفته است ، سفر این هشت هیأت تجاری در حالی است که سال گذشته ژاپن چهل و هفتمین مقصد کالاهای صادراتی ایران بوده و تنها ۳۴ میلیون و ۷۲۰ هزار دلار کالا از ایران به ژاپن صادر شده است.
همچنین آمار تجارت خارجی حاکی از آن است که واردات از ژاپن نیز کاهش یافته و ۲۳۹ میلیون و ۸۰۷ هزار دلار کالا از ژاپن به ایران وارد شد.
** چین قافیه را باخت

کشور چین با وجود آنکه از اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران محسوب می‌شود تنها به اعزام هفت هیأت اکتفا کرده و در رتبه چهارم کشورهای اعزام‌کننده هیأ‌ت‌های تجاری قرار گرفت این در حالی است که در سال گذشته چین اولین مقصد کالاهای صادراتی ایران بود و ۹ میلیارد و ۳۸۸ میلیون و ۹۰۸ هزار دلار کالا به چین صادر شد.
لازم به ذکر است که چین اولین مقصد کالاهای وارداتی نیز بوده و در مدت یاد شده ۱۲ میلیارد و ۷۳۲ میلیون دلار کالا از چین به ایران وارد شد.
** خیز جهان برای حضور در ایران

لبنان و عمان نیز از جمله کشورهای اعزام‌کننده هیأت‌های تجاری به ایران بودند که در ۹ ماهه سال‌جاری شش هیأت تجاری به ایران اعزام کردند این در حالی است که در سال گذشته ۷۹ میلیون و ۱۱۹ هزار و ۳۰۹ دلار کالا از ایران به این کشور صادر شد و آمارها حاکی از آن است که این کشورها سهمی از بازار کالاهای وارداتی ایران نداشته اند.
آمار گمرک نیز حاکی از صادرات ۳۰۳ میلیون دلاری ایران به عمان و واردات ۱۵۴ میلیون دلاری از این کشور است.
** لزوم توجه به کارنامه سال‌های تحریم

بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت، ایتالیا، ترکیه، صربستان و ونزوئلا هر کدام پنج هیأت، انگلستان، آفریقای جنوبی قزاقستان و هندوستان هر کدام چهار هیأت، روسیه، هلند، اندونزی، برزیل، کره جنوبی، لهستان، تایلند، جمهوری چک هر کدام با سه هیأت، پاکستان، سوئیس، فرانسه، مجارستان، آذربایجان و تونس هر کدام دو هیأت و بلژیک، بنگلادش، سریلانکا، سوئد، کرواسی، کنیا، گینه استوایی، لیتوانی، مالزی، نیوزیلند، نیجر، نروژ، ارمنستان، افغانستان، الجزایر، اتریش، اوکراین، اوگاندا و اسپانیا هر کدام با یک هیأت در جایگاه بعدی قرار دارند.
این گزارش می‌افزاید کشور ایتالیا در حالی بزرگ‌ترین هیأت را به ایران اعزام کرده است که آمار نشان دهنده حجم تجارت خارجی ایران به این کشور است.
اگر چه اقتصاد ایران به امید جذب سرمایه‌گذار خارجی و دستیابی به بازارهای صادراتی پس از رفع تحریم‌ها است اما باید مسئولان در جذب سرمایه‌های خارجی و نیز اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری به حجم مبادلات تجاری توجه کنند و نیز نیم نگاهی هم به کارنامه سال‌های تحریم کشورها بیاندازند تا تجربه تلخ سال‌های تحریم مجددا تکرار نشود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس