تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۴
در جلسه رئیس سازمان حج با سعودی‌ها;

در جلسه امشب با سعودی‌ها این موضوع را دنبال می‌کنیم که چه تعداد از مفقودین ما در میان ۴۵۰ جسد دفن شده در عربستان هستند و با معلوم شدن این تعداد، وضعیت دیگر مفقودین ایرانی فاجعه منا را که در میان ۴۵۰ جسد دفن شده نیستند، دنبال خواهیم کرد.

به گزارش “گذارخبر” به نقل از ایسنا رئیس سازمان حج و زیارت از پایان فعالیت ستاد مکه مکرمه در حج خبر داد و گفت: هم اکنون هیچ زائر ایرانی در مکه مکرمه نداریم و فعالیت ستاد مکه به پایان رسیده و همه نیروهای ستادی مکه به ایران برگشته اند و تنها بنده و معاونان سازمان و گروه‌های شناسایی و تفحص اجساد در اینجا حضور داریم.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه کار شناسایی و تفحص چهره به چهره ما با مراجعه حضوری به سردخانه‌ها تقریباً پایان یافته و با توجه به وضعیت اجساد در سردخانه‌ها که شرایط فیزیکی آنها کاملا تغییر کرده، کار با مشکل جدی مواجه شده است که پیشنهاد اولیه پزشکی قانونی عربستان این است که از طریق آزمایش‌های تخصصی‌تر پزشکی باید این کار پیگیری شود.

رئیس سازمان حج اظهار داشت: ساعت ۷ و نیم امشب جلسه‌ای با مجموعه مسئولین پزشکی قانونی عربستان و پلیس آن کشور خواهیم داشت که دو موضوع دستور این جلسه خواهد بود.

وی ادامه داد: موضوع اول پیگیری پیکرهای عزیزانی است که احتمالا در بین ۴۵۰ نفری که با حکم حکومتی و به دلیل شرایط بهداشتی دفن شده‌اند که به نظر می‌آید تعدادی از عزیزان جان‌باخته ما نیز در میان آنها باشند که این موضوع امشب مشخص خواهد شد و خواسته دقیق ما این است که امیدواریم به نتیجه برسیم.

رئیس سازمان حج در ادامه گفت: موضوع دوم ما در این جلسه این است که با تعیین وضعیت شدن مطلب اول، بحث پیگیری باقیمانده عزیزان است که اگر عدد دفن‌شدگان ما در میان ۴۵۰ نفر مشخص شود، می‌توانیم ادعا و خواسته شفاف و روشن خودمان را اعلام کنیم که باید وضعیت باقیمانده این عزیزان هم روشن شود.

اوحدی در گفتگو با خبر ساعت ۱۳ شبکه خبر تأکید کرد: قطعاً برای پیگیری موضوع دوم نیازمند حضور جدی دستگاه دیپلماسی کشور و همچنین حضور جدی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده هستیم که ان‌شاءالله بتوانیم در رابطه با تعیین وضعیت مفقودان به نتیجه مشخص برسیم.

رئیس سازمان حج بیان کرد: در جلسه‌ای که امشب با سعودی‌ها خواهیم داشت تعداد جان‌باختگانی که توسط (دولت عربستان) این‌ها دفن شده مشخص خواهد شد. البته پیگیری موضوع دوم نیازمند مساعدت جدی دستگاه دیپلماسی کشور است، به دلیل اینکه وظیفه روشن کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و دستگاه دیپلماسی کشور پیگیری امور حقوقی اتباع ایرانی در دیگر کشورها است که امیدواریم با همکاری این عزیزان حتما موضوع دوم هم بصورت جدی یک روال و راهکار تخصصی را در دستگاه دیپلماسی طی کند تا ان‌شاءالله به نتیجه برسیم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر ۶۵ زائر مفقودی ما در میان ۴۵۰ زائر دفن شده در عربستان باشند، چه اقدامی صورت خواهد گرفت، اعلام کرد: در توافقی که با حضور دکتر هاشمی، وزیر محترم بهداشت کشورمان با سعودی ها داشتیم سعودی ها اعلام کردند که از این ۴۵۰ نفر اثر انگشت گرفته شده، همچنین ناخن آنها برای آزمایش DNA برداشته شده و تأکید کردند که محل دفن اینها با مشخصات‌شان معلوم است که حتما در جلسه امشب هم ما این موضوع را مطرح می‌کنیم.

وی ادامه داد: اگر مشخص شود که چه تعدادی از عزیزان ایرانی در میان دفن‌شدگان هستند، مطمئناً قدم بعدی ما دریافت DNA از کشور هست که نیازمند یاری متخصصین وزارت بهداشت و از آن مهم‌تر پشتیبانی دستگاه دیپلماسی کشور است که همه ظرفیت و امکانات خود را برای تسریع در این امر بکار گیرد.

رئیس سازمان حج اظهار داشت: سعودی‌ها هم قول دادند اگر نتیجه امروز مشخص شود، آمادگی دارند در خصوص هرگونه کمک و تقاضایی حتی در خصوص انتقال پیکرهای دفن شده به ایران همکاری داشته باشند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس