تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۴
آیت الله غرویان:

آیت الله غرویان معتقد است که عدم روی گردانی ظریف از اوباما در هنگام مواجهه با او مطابق با فقه اسلامی بوده است.

به گزارش “گذارخبر”  آیت الله محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه در رابطه به توهین روز گذشته یکی از نمایندگان به وزیر خارجه به خبرنگار «انتخاب» گفت: دادستان کل کشور می بایست این اقدام را به طور جدی پیگیری کرده و به آن ورود پیدا کند. با توجه به اعتمادی که مقام معظم رهبری به تیم مذاکره کننده دارد این قبیل رفتارها تشویش اذهان عمومی است و باید قوه قضاییه وارد عمل شود و با آن برخورد کند.

وی افزود: از زمانی که دکتر روحانی در آن انتخابات تاریخ ساز به پیروزی رسیدند بعضی از افراطیون که در آن انتخابات از جانب مردم ناکام شدند اقدام به سلسله حرکت هایی می کنند که صرفا به جهت عقده گشایی  و  زیر سؤال بردن عملکرد مطلوب دکتر روحانی و تیم مذاکره کننده بلاخص آقای ظریف بوده و متأسفانه چیز جدیدی نیست.

غرویان ادامه داد: دست دادن آقایان ظریف و اوباما دو صورت دارد، اگر از جانب آقایان کری و اوباما از قبل برنامه ریزی شده باشد این اقتدار ایران است که رییس جمهور آمریکا حاضر شده با وزیر خارجه ما دیدار کند و از قبل برای آن برنامه ریزی کرده است.

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: همانطور که می دانید در عرف دیپلماتیک، دیدار رئیس جمهور  با فردی غیر هم سطح رایج نیست، بنابراین به نظر می رسد این مصافحه از قبل برنامه ریزی شده نبوده، با این حال اگر چنین باشد، برخورد آقای ظریف کاملا منطبق بر فقه اسلامی بوده است، چرا که رعایت ادب، از بدیهیات دین اسلام است.

وی تصریح کرد: افرادی که به آقای ظریف توهین می کنند کاملا از فقه اسلامی بی خبر هستند. مبانی فقهی ما درهیچ کجا اجازه بی ادبی نمی دهد و برخورد آقای ظریف کاملا نشأت گرفته بر ادب اسلامی است.

غرویان در ادامه افزود: امام حسین (ع) در واقعه عاشورا نماینده ای به جهت مذاکره و دیدار با عمر سعد فرستادند و با آنها مذاکره کردند، این از منطق و عقلانیت اسلام است. بنابراین رفتار آقای ظریف کاملا نشان دهنده اخلاق اسلامی و فرهنگ ایرانی است.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: دکتر ظریف منطقشان را در این ۲سال مذاکره نشان داده و هرگز از حقوق ملت ایران عدول نکردند و هیچ گاه سرتعظیم مقابل استکبار جهانی خم نکردند.

وی در پایان با بیان اینکه دشمنی ایران با آمریکا دشمنی با ملت آمریکا نیست، گفت: خصومت تهران با واشنگتن به دلیل این است که در دهه های اخیر کاخ سفید به صورت گرگ و میش رفتار کرده است.

لازم به ذکر است که بهرام بیراوند روز گذشته خطاب به وزیر خارجه گفت: «آقای ظریف غلط زیادی کرده که به عنوان وزیر خارجه چنین کاری کرده و دلش خواسته با رئیس جمهور آمریکا دست بدهد! ای کاش اندازه یک جوجه خروس غیرت دینی داشتند.»

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس