تاریخ انتشار: ۲۱ شهر ۱۳۹۴

نهادهای آمریکایی به تازگی دو کتاب با مضامین ایران‌هراسانه به چاپ رسانده‌اند. یکی از این کتاب‌ها علیه بسیج تدوین شده است.

نهادهای آمریکایی به تازگی دو کتاب با مضامین ایران‌هراسانه به چاپ رسانده‌اند. یکی از این کتاب‌ها علیه بسیج تدوین است که در آن با هدف دامن زدن به تبلیغات منفی در خارج از کشور علیه این نهاد مردمی، ادعاهای دروغی مطرح شده است.

به گزارش “گذارخبر” این کتاب توسط سعید گلکار نوشته شده که فارغ‌التحصیل دکترای علوم سیاسی از دانشگاه تهران است و از سال ۲۰۱۰ برای گذراندن دوره فوق دکترا به دانشگاه استانفورد آمریکا مسافرت کرده است.

گاردین در رابطه با این کتاب نوشته است: کتاب جدیدی که به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که تندروهای ایران چگونه کشور را در بند نگاه داشته‌اند

وی تجربیات، مطالعات نشریات بسیج و مصاحبه‌های خود با اعضای بسیج را جمع‌آوری کرده و در قالب یک کتاب درآورده است که توسط انتشارات دانشگاه کلمبیا و مرکز وودرو ویلسون به چاپ رسیده است.

اغراض نویسنده در توصیف بسیج، در عنوانی که برای کتابش در نظر گرفته، هویدا است: «جامعه‌ی در بند: شبه نظامیان بسیج و کنترل اجتماعی در ایران». Saeid Golkar, Captive Society: The Basij Militia and Social Control in Iran, Woodrow Wilson Center Press/Columbia University Press,۲۰۱۵

نویسنده در کتاب به نقش بسیج در سرکوب آنچه که اعتراضات مردمی در سال ۱۳۸۸ خوانده (فتنه سبز) اشاره کرده است. در این کتاب، ادعا شده که یک سوم دانشجویان دانشگاه‌های ایران عضو بسیج هستند زیرا دانشگاه‌ها موظفند ۴۰ درصد ظرفیت پذیرش خود را به اعضای بسیج اختصاص دهند! همچنین عنوان شده که ۶۵ درصد کارمندان دولتی عضو بسیج هستند.

در این کتاب، ادعا شده که یک سوم دانشجویان دانشگاه‌های ایران عضو بسیج هستند زیرا دانشگاه‌ها موظفند ۴۰ درصد ظرفیت پذیرش خود را به اعضای بسیج اختصاص دهند!

نویسنده مدعی شده که زنان و دختران مناطق فقیرنشین ایران با هدف یافتن شغل یا شوهر، به عضویت بسیج درمی‌آیند.

نویسنده بسیج را با حزب رستاخیز رژیم پهلوی مقایسه کرده و نوشته است: شاه تلاش کرد با تأسیس حزب رستاخیز برای خود پایگاه اجتماعی ایجاد کرده و در جامعه نفوذ کند. اما جمهوری اسلامی این کار را با شیوه هوشمندانه‌تری انجام داد.

وی با ادعای این که «بسیج نسخه به‌روز شده رستاخیز است»، ادعا کرده است: بسیج همان کارکرد سیاسی حزب رستاخیز را دارد با این تفاوت که بسیج بخشی از سپاه است، یعنی کارکرد نظامی هم دارد.

گلکار بسیج را به حزب بعث عراق هم تشبیه کرده و استدلال او هم حضور امام خمینی (ره) در دوران تبعید در عراق است.

وی همچنین عنوان کرده که سران فتنه (موسوی و کروبی) را نیروهای بسیج با هماهنگی مستقیم با دفتر رهبری دستگیر کرده‌اند. وی ترور سعید حجاریان و قتل‌های زنجیره‌ای را نیز به طور احتمالی به بسیج نسبت داده است.

نویسنده مدعی است اعضای بسیج، شستشوی مغزی داده شده و به همین دلیل ضداصلاح‌طلبان هستند.

کتاب دیگر نیز که علیه ایران به چاپ رسیده، «نیت مرگبار ایران: تقلای جمهوری اسلامی برای قدرت جهانی» نام دارد.

Iran’s Deadly Ambition: The Islamic Republic’s Quest for Global Power

این کتاب توسط فردی به نام ایلان برمن Ilan Berman تالیف شده است.

نویسنده مدعی شده که ایران بر خلاف رویکرد ظاهرا صلح‌طلبش، به علت ماهیت انقلابی آن، با همزیستی دموکراسی و صلح، در تعارض است.

اغراق درباره نقش سپاه در اقتصاد ایران، دیگر هدف این کتاب است و نتیجه‌ای که از این گزاره نادرست به خواننده القا می‌شود این است که با توجه به تسلط سپاه بر اقتصاد ایران، تخفیف قریب‌الوقوع تحریم‌ها موجب تقویت اهداف نظامی ایران می‌شود.

نویسنده سه راهبرد اصلی ایران را توسعه جغرافیایی شیعه، رقابت با عربستان و شیخ‌نشین‌های خلیج فارس بر سر رهبری گروه‌های اسلام‌گرا و جلوه دادن خود به عنوان رابین هود منطقه عنوان کرده است.

 

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس