تاریخ انتشار: ۱۴ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه علم و صنعت ایران موفق شد نمونه های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی دستگاه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا را در داخل کشور به تولید برساند. به گزارش ایسکانیوز، صادق صادق زاده، مدیر پروژه ساخت دستگاه مبدل انرژی امواج و استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران در […]

[ad_1]

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه علم و صنعت ایران موفق شد نمونه های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی دستگاه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا را در داخل کشور به تولید برساند.

به گزارش ایسکانیوز، صادق صادق زاده، مدیر پروژه ساخت دستگاه مبدل انرژی امواج و استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران در این مورد بیان کرد: توسعه نیروگاه‌ها به منظور تأمین برق با توجه به پتانسیل های موجود در هر منطقه و نیاز ساکنان، صنایع و مصرف‌کنندگان ارزیابی و برآورد شده و یک یا چند گزینه به‌عنوان اولویت‌های تأمین انرژی موردنیاز معرفی می‌شود.
وی افزود:اجرای پروژه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا در مقیاس صنعتی در دانشگاه علم و صنعت ایران از سال ۹۳ و با رویکرد توسعه دانش فنی ساخت نیروگاه‌های تجدید پذیر آغاز گردیده است. سامانه تولید برق از امواج دریا که تحت عنوان پلتفرم هیدرولیکی نیز شناخته می‌شود در نزدیکی ساحل نصب می شود. این مبدل جزء مبدل‌های کمتر پیچیده بوده و به نسبت سایر مبدل‌ها، دارای ابعاد کوچک‌تری است. اما نصب تجهیزات و سامانه‌های وابسته در ساحل، هزینه تولید انرژی را در مقایسه با سامانه‌های دورتر از خط ساحلی کاهش می دهد. همچنین دسترسی به این سامانه برای بازدید و تعمیرات راحت تر است.
به گفته دکتر روح الله احمدی، استادیاردانشگاه علم وصنعت ایران و همکار بخش تبدیل انرژی، مهمترین ویژگی این پروژه ماهیت هیبریدی آن و بهینه سازی سیستم برای رسیدن به بازدهی بسیار بالاست. به همین منظور، با توجه به شرایط محدوده امواج خلیج ‌فارس و دریای عمان، طراحی نمونه آزمایشگاهی مبدل انرژی با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی آغاز شد و پس از تحلیل مقدماتی، نمونه آزمایشگاهی در مقیاس ۱۰وات ساخته و با موفقیت آزمایش شد. سپس جهت تولید نمونه نیمه‌ صنعتی آن برنامه‌ریزی صورت پذیرفت. درسال ۱۳۹۴ طراحی و ساخت مبدل انرژی در مقیاس متوسط با توان نامی۱ کیلو وات آغاز در تیرماه سال ۱۳۹۵ با موفقیت آزمایش شد.

به گزارش ایسکانیوز، برخی مزایای اجرای این طرح عبارتند از: رفع نیاز نیروهای نظامی و صنعتی به برق و آب شیرین ، تحقق اهداف اقتصادمقاومتی در مناطق کمتر توسعه یافته جنوب کشور، کاهش مصرف سوخت های فسیلی ،تأمین بخشی از انرژی لازم جهت تولید آب شیرین موردنیاز کشور در سال های آینده، حذف هزینه حمل و نقل سوخت برای تأمین انرژی مناطق ساحلی، آماده سازی بستر برای طراحی و ساخت نیروگاه امواج با ظرفیت بالاتر، بومی سازی طراحی و ساخت نیروگاه‌های امواج در کشور، افزایش امنیت انرژی برای مناطق جنوب کشور ، کمک به صنعت کشاورزی و اشتغال زایی در مناطق جنوب کشور، احیای زمین های بایر جهت کشت محصولات کشاورزی.
همچنین گفتنی است، هم‌اکنون با دستیابی به فناوری ساخت دستگاه پیشرفته تولید برق و آب شیرین از امواج دریا، مسئولین دانشگاه علم وصنعت ایران، در صدد ساخت نمونه صنعتی آن هستند و بدین منظور با صنایع مربوطه مذاکراتی را صورت داده‌اند. بنا به گفته مسئولین، احداث نیروگاههای امواج در مقیاس صنعتی در قالب یک شرکت دانش‌بنیان وابسته به دانشگاه علم و صنعت ایران در دستور کار است.
لازم به ذکر است که فناوری ساخت دستگاه مبدل انرژی امواج، تنها در اختیار چند کشور معدود مانند دانمارک، چین، انگلستان، ژاپن، ایالات‌متحده آمریکا و رژیم اشغالگر قدس است.روابط عمومی دانشگاه این موفقیت بزرگ را به دکتر صادق زاده و همکاران این پروژه تبریک گفته و موفقیت های روزافزون را برای این گروه از خداوند منان خواستار است.
۲۰۱۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس