تاریخ انتشار: ۱۵ شهر ۱۳۹۴
نشریه ایتالیایی ایل جورناله:

به عقیدۀ برخی افراد، ممانعت از نمایش فیلم رستاخیز فقط «یک مانور سیاسی علیه گشایش های روحانی است.»

نشریه ایتالیایی ایل جورناله نوشت:  به عقیدۀ برخی افراد، ممانعت از نمایش فیلم رستاخیز  فقط «یک مانور سیاسی علیه گشایش های روحانی است.»

به گزارش “گذارخبر” ، انتقادات متعدد مانع پخش فیلم «رستاخیز» در ایران می شوند. سازمان سینمایی ایران که تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند، به اعلام این موضوع پرداخت.

این فیلم که توسط احمد رضا درویش، کارگردان مشهور ایرانی ساخته شد، به روایت زندگی [امام] حسین [ع] نوۀ [حضرت] محمد [ص] می پردازد.

[امام] حسین [ع] سومین امام شیعیان است. انتقاداتی که بر این فیلم شده است، در مورد نمایش چهرۀ [حضرت] عباس [ع]، برادر ناتنی [امام] حسین [ع] است. یعنی روی این مسأله که چهرۀ یک هنرپیشه به [حضرت] عباس [ع] داده شده است. در واقع، فقه شیعه باز تولید چهرۀ دوازده امام و بستگان آنان را ممنوع کرده است.
بعد از آغاز نمایش فیلم «رستاخیز» در باغ موزۀ دفاع مقدس در تهران در تاریخ ۱۳ ژوئیۀ گذشته، قرار بود که این فیلم در روز ۱۵ ژوئیه در سراسر کشور به پرده برود. اما در آن روز صدها تظاهرکننده در مقابل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سینمایی در میدان شهدای تهران تجمع کردند. بدین ترتیب اولین خبر مربوط به اولین توقف رسمی نمایش این فیلم از سوی این وزارتخانه دریافت گردید.
بر اساس آنچه یکی از کارکنان این سینما روایت نمود، «تعداد تظاهرکنندگان بسیار بود، آنان خشمگین بودند و شعار سر می دادند. آنها حتی می خواستند وارد سینما شوند اما پلیس مانع این کار گردید. به راستی وحشتناک بود.» برای تولید این فیلم ۱۲۰ میلیارد ریال، معادل ۳،۵۳۰،۰۰۰ دلار هزینه گردید. در واقع صحبت از یکی از پر هزینه ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران است که موفق به کسب هشت جایزه گردید و در جشنوارۀ فیلم فجر، که مهم ترین رویداد سینمایی کشور به شمار می آید، عنوان بهترین فیلم را کسب کرد.
به همین دلیل بسیارند کسانی که معتقدند که ورای بحث و جدل ها در مخالفت با فیلم «رستاخیز»، مانوری با هدف سنگ اندازی در برنامۀ اجتماعی و فرهنگی حسن روحانی، رئیس جمهور کشور که بر عکس نسبت به این فیلم روی خوش نشان داده است، نهفته است.
یک تحلیلگر سیاسی معتقد است که «بسیاری از افراد معتقدند که روحانی بعد از امضای توافق هسته ای با شش قدرت جهان، در نظر دارد اصلاحات مهمی را در حوزۀ فرهنگی پیاده کند. تصور می کنم که ورای این اعتراضات این پیام محکم افراط گرایان نهفته باشد: با چنین اصلاحاتی کنار نخواهیم آمد.»

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس