تاریخ انتشار: ۳۰ آبا ۱۳۹۴

دوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی لحظاتی قبل به پایان رسید.

به گزارش “گذارخبر”  دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی دقایقی پیش با قرائت آیاتی از قرآن کریم و به دستور قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به صورت علنی آغاز شد.
بنابراین گزارش تا کنون ۱۱ جلسه از دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی برگزار شده است که طی آن ۳ جلسه به قرائت کیفر خواست متهمان توسط نماینده دادستان ، یک جلسه به قرائت کیفر خواست وکیل شرکت نفتی Hk از بابک زنجانی و ۶ جلسه به قرائت دفاعیات بابک زنجانی اختصاص پیدا کرده است.
گفتنی است؛ در این جلسه دادگاه،بابک زنجانی به قرائت ۱۵ صفحه انتهایی از لایحه ۲۰۰ صفحه ای دفاعیات خود می پردازد.
مشروح جلسه دادگاه
در ابتدای این جلسه قاضی صلواتی پس از قرائت تذکرات قانونی از زنجانی سوال کرد نحوه خرید بانک FIIB و افزایش سرمایه این بانک را توضیح دهد که متهم در پاسخ گفت: برای خرید بانکی به مالزی مراجعه کردیم و طبق بررسی‌های صورت گرفته به ما بانک FIIB را پیشنهاد دادند اما باید یک مجموعه بزرگ مانند یک بانک دیگر سهام‌دار آن می‌شد.
وی ادامه داد: برای این کار به تاجیکستان رفتم و مجموعه ارزش را خریداری کردم. مجموعه ارزش باید ۳ سال کار می‌کرد تا به سودآوری برسد و بعد تبدیل به بانک شود.
زنجانی افزود:‌ بعد از انجام کارهای اولیه از رئیس‌جمهور تاجیکستان اجازه گرفتیم و گفتیم می‌خواهیم در این کشور سرمایه‌گذاری کنیم. اجازه داده شد و ما سال ۸۸ شروع به سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی مجموعه‌های مختلف از جمله اتوبوسرانی شهری کردیم.
متهم اصلی پرونده نفتی اضافه کرد: بعد از اینکه اجازه دادند بانک کنت شکل بگیرد، به منطقه لاب وان رفتیم و بانک FIIB را خریدیم.
وی توضیح داد:‌ بانک FIIB را به ۴ میلیون دلار سرمایه اولیه خریداری کردم و پس از آن شروع به خرید ساختمان و راه‌اندازی‌های اولیه کردیم.
زنجانی افزود: اینکه می‌گویند این بانک فقط ۳ اتاق داشته درست نیست، چرا که بیش از ۴۰ اتاق دارد و منطقه لاب وان نیز یکی از امن‌ترین شهرهای مالزی است.
متهم اصلی پرونده نفتی توضیح داد: به محض شکل‌گیری سهام بانک را از ۴ میلیون دلار به ۱۰۴ میلیون دلار واریز شده افزایش دادیم و چون سهامدار، بانک کنت بود مجبور بودیم سرمایه کنت‌بانک تاجیکستان را هم افزایش دهیم.
بابک زنجانی در ادامه توضیحات خود در خصوص نحوه خرید ملک ایران‌زمین اظهار کرد: پس از پاس کردن ۲ چک متعلق به خرید ملک ایران‌زمین، یک چک آن برای سال ۹۲ بود و موعدش نیز هنوز نرسیده بود. در این هنگام آقایان وزارت نفت از من خواستند که مجموعه ایران‌زمین را به نام‌شان بزنم.
زنجانی افزود: در این خصوص با بانک انصار صحبت کردم اما چون هنوز چک سوم پاس نشده بود حاضر نبودند ملک را به نام من بزنند تا بتوانم به وزارت نفت منتقل کنم.
متهم اصلی پرونده نفتی گفت: قرار شد وزارت نفت چک سوم را پاس کند و برای این کار یک حساب سپرده در بانک انصار افتتاح شد و مبلغ ۸۰٫۵  میلیارد تومان به این حساب واریز و ملک به نام من زده شد.
قاضی صلواتی در ادامه برخلاف ادعای بابک زنجانی که اعلام کرده بود هر ۳ چک خرید ملک ایران‌زمین را پاس کرده است، گفت: حساب شما با بانک صفر نشده است و بانک انصار چک را به اجرا گذاشته است.
در این خصوص زنجانی پاسخ داد این موضوع به خاطر چک‌های خرید ملک ایران‌زمین نیست بلکه ما با بانک انصار پروژه‌های انقلاب و ملک ایران زمین را داشتیم و ۸۰ میلیارد تومان در آن بانک گذاشتیم و در مقابل یکی از ملک‌های ونک را انتقال سند دادیم و هیچ ربطی به ایران زمین ندارد.
رئیس دادگاه گفت: در حال حاضر بانک انصار چک سوم را برگشت زده و علیه مسئولان دادسرا که مسئول اموال شما هستند، دادخواست داده‌اند.
ادامه دارد. . .
دوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی لحظاتی قبل به پایان رسید. جلسه بعدی به فردا ساعت ۹ صبح موکول شد.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس