تاریخ انتشار: ۰۵ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) در توضیح تخریب عمارت ملکه توران اعلام کرد: این ملک در فهرست آثار ملی ثبت نشده است. در پی انتشار خبر تخریب خانه ‘قمر الملوک امیرسلیمانی’ طی هفته گذشته در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه های تخصصی کشور که با حساسیت و دلسوزی معماران و فعالان […]

[ad_1]

روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) در توضیح تخریب عمارت ملکه توران اعلام کرد: این ملک در فهرست آثار ملی ثبت نشده است.

در پی انتشار خبر تخریب خانه ‘قمر الملوک امیرسلیمانی’ طی هفته گذشته در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه های تخصصی کشور که با حساسیت و دلسوزی معماران و فعالان حوزه شهری همراه بود، روابط عمومی کمیته امداد با هدف تنویر افکار عمومی، اطلاعیه ای صادر کرد.

توضیحات کمیته امداد درباره عمارت ملکه توران: تا تعیین تکلیف وضعیت حقوقی و قانونی این ملک اقدامی  صورت نخواهد

به گزارش ایرنا، در این اطلاعیه آمده است: 

مجتمع اقتصادی کمیته امداد با هدف ایجاد منابع مالی برای انجام ماموریتهای کمیته امداد و کمک به خانواده های محروم و ایجاد شغل برای مددجویان و ساخت خانه های مورد نیاز قشر نیازمند تحت پوشش و در چارچوب قانون تجارت کشور و در حوزه مسکن، کشاورزی و دامداری و معدن فعالیت نموده و در سال گذشته در آمدهای این مجتمع بخشی از منابع مالی کمیته را تشکیل داده است و البته ذکر این نکته مهم است که این مجتمع تمامی عوارض و مالیاتها و حقوق قانونی تعریف شده فعالیتهای خود را همانند دیگر بنگاههای اقتصادی پرداخت می نماید.

در بخش دیگر این اطلاعیه آمده است، با عنایت به هبه و واگذاری بسیاری از املاک و مستغلات در سراسر کشور به کمیته امداد امام(ره) از سوی مردم نیکوکار و خیراندیش جهت کمک به محرومان، مجتمع اقتصادی کمیته امداد با هدف اجابت انتظارات خیران نسبت به تبدیل وضعیت این املاک و خرید و فروش آن اقدام می کند که به عنوان مثال می توان به هبه یک واحد مسکونی در یکی از محلات معروف شهر تهران برای کمک به نیازمندان بشاگردی در طول هفته های گذشته اشاره کرد.

در بخش دیگر این اطلاعیه آمده است، آنکه خانه معروف به قمرالملوک امیر سلیمانی در طول سالهای گذشته به عنوان لکه فرهنگی در فهرست آثار ملی و یا دارای ارزش ثبت نشده (به استناد مصاحبه مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی استان تهران در تاریخ ۳۱ تیرماه) و هیچگونه مراجعه ای نیز تا بعدازظهر روز تخریب ساختمان جهت بررسی وضعیت ملک مورد نظر به عمل نیامده و عملیات ساختمانی اجرای پروژه ساختمانی در محل ملک مورد نظر با کسب تمامی مجوزهای قانونی از شهرداری و پرداخت هزینه های مربوطه صورت گرفته و حتی مجوز تخریب ملک نیز دریافت شده است.

کمیته امداد دربخش دیگر این بیانیه تاکید کرده است، با توجه به دستور ریاست محترم کمیته امداد، توجه به هویت تاریخی و فرهنگی املاک در اختیار این نهاد به عنوان یک خط قرمز در فعالیتها مورد توجه و شاهد مثال آن وجود چند پلاک ثبتی فرهنگی است که به دلیل ثبت در فهرست آثار میراث فرهنگی هیچگونه اقدامی در خصوص ساخت و ساز و یا اجرای عملیات عمرانی در آنها صورت نخواهد گرفت.

 بدیهی است در خصوص ساختمان پسیان نیز تا تعیین تکلیف وضعیت حقوقی و قانونی این ملک اقدامی از سوی همکاران مجتمع اقتصادی صورت نخواهد گرفت و عمل به نص قانون سرلوحه فعالیتها خواهد بود.

بیان این نکته نیز ضروری است که در طول سالهای گذشته به دلیل متروکه بودن ملک مذکور برخی از افراد سودجو و دلال با جعل سند نسبت به تصرف آن اقدام کرده بودند که با انجام اقدامات حقوقی نسبت به استیفای حقوق قانونی اقدام شده است و واضح است که عدم تعیین تکلیف حقوقی و نیز عدم ورود به موقع نهادهای ذیربط در ثبت ساختمانهای با ارزش تاریخی و فرهنگی، امکان سوء استفاده برای سودجویان و زمین خواران را فراهم می کند.

این عمارت که متعلق به «ملکه توران» (همسر سوم رضاشاه) در ضلع جنوب غربی تقاطع خیابان پسیان و کوچه اسماعیلی در منطقه زعفرانیه واقع شده و مساحت آن حدود پنج هزار متر مربع که در مالکیت کمیته امداد بوده است، یک شنبه (سوم مرداد ماه) تخریب شد.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس