تاریخ انتشار: ۱۰ خرد ۱۳۹۴

مذاکرات باید تا هر زمان نیاز است، ادامه داشته باشد حتی اگر این به معنای ادامه یافتن آن پس از سی ام ژوئن باشد. به گزارش گذارنیوز بوستون گلوب نوشت جان کری به نهایی کردن معامله هسته ای ایران می اندیشد. این نشریه در مطلبی با این عنوان به قلم مایکل گوردن نوشت، در حالیکه […]

مذاکرات باید تا هر زمان نیاز است، ادامه داشته باشد حتی اگر این به معنای ادامه یافتن آن پس از سی ام ژوئن باشد.

ظریف

به گزارش گذارنیوز بوستون گلوب نوشت جان کری به نهایی کردن معامله هسته ای ایران می اندیشد.
این نشریه در مطلبی با این عنوان به قلم مایکل گوردن نوشت، در حالیکه فقط یک ماه تا ضرب الاجل نهایی شدن توافق هسته ای ایران باقیست، جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه تلاشی جدی را برای نهایی کردن این توافق شروع کرد.
کری و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز شنبه در هتلی در ژنو باهم ملاقات کردند.
این اولین دور مذاکرات بلندپایه پس از آن بود که دو طرف در لوزان سوئیس، چارچوب توافق را تعیین کردند.
مشخص نیست کری و ظریف پیش از آنکه هیات ایرانی ژنو را ترک کند، تا چه حد پیشرفت داشتند. مقامات رده پایین تر قرار است هفته آینده در وین مجددا باهم ملاقات کنند.
با توجه به اینکه مسائل مهمی همچنان حل نشده است ، تحلیل گران به تدریج منطق محدود شدن مذاکرات تا این ضرب الاجل را با تردید مواجه می کنند و می گویند این ضرب الاجل با تحت فشار گذاشتن آمریکا و شرکای مذاکره کننده اش برای امتیاز دادن ، ممکن است به نفع ایران عمل کند.
رابرت اینهورن که تا سال دو هزار و سیزده در هیات مذاکره کننده آمریکا با ایران حضور داشت، گفت: «فهرست بلندی از اقداماتی که باید تا پیش از پایان ژوئن انجام شوند، برای آنها وجود دارد، به ویژه درباره تهیه ضمایم فنی با جزئیات کافی برای پرهیز از مشکلات اجرایی.
مذاکرات باید تا هر زمان نیاز است، ادامه داشته باشد حتی اگر این به معنای ادامه یافتن آن پس از سی ام ژوئن باشد.»
گری سیمور که در دور اول ریاست جمهوری اوباما به عنوان مقام ارشد شورای امنیت ملی و متخصص در حوزه تسلیحات کشتار جمعی ، فعالیت کرده است ، گفت مقامات آمریکایی باید آماده باشند در طول تابستان نیز مذاکره کنند.
سیمور که عضو گروه «متحد علیه ایران هسته ای» است، گفت: «از نظر فنی بهتر است مذاکرات را تمدید کنیم تا نشان دهیم که ما برای رسیدن به یک معامله به هر قیمتی، ناگزیر نیستیم.»
با این حال کری همواره از اهمیت ضرب الاجل ها صحبت کرده است و می گوید ضرب الاجل ها تنها راه برای واداشتن مقامات دو طرف به اتخاذ تصمیمات سختی هستند که برای امضای توافق به آنها نیاز است.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش مطرح نشود، گفت: «ما اغلب در طول این مذاکرات شاهد آن بوده ایم که ضرب الاجل ها به عنوان سازوکارهای وادارکننده عمل کرده اند.
ما همچنان باور داریم می توانیم تا سی ام ژوئن به این معامله برسیم.»
این مقام گفت کری بیشتر فرصت های ژوئن خود را برای این مذاکرات خالی کرده است.
به منظور شتاب بخشیدن به مذاکرات ، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، که نقشی اساسی در مذاکرات قبلی در لوزان داشت، بنا به درخواست کری به ژنو رفت.
موانع باقیمانده شامل توافق بر سر اقدامات راستی آزمایی موثر، برنامه زمانی لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران و اینکه در این کشور چه فعالیت تحقیق و توسعه ای بر روی سانتریفوژهای پیشرفته مجاز است، خواهد بود.
روشن شدن این مسائل به تعیین اینکه برنامه هسته ای ایران، در نقطه پایان اعتبار این توافق، تا چه حد پیشرفته خواهد بود، کمک خواهد کرد.

توافق هسته ای میان ایران و آمریکا دور از دسترس است
بی بی سی عربی دستیابی به توافق میان ایران و آمریکا بر سر برنامه هسته ای ایران را دور از دسترس توصیف کرد.
شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی گزارش داد دور جدیدی از مذاکرات ایران و غرب برسر برنامه هسته ای ایران در ژنو آغاز شد. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی او در این مذاکرات با یکدیگر دیدار کرده اند. این دیدار درحالی برگزار می شود که حدود یک ماه به مهلت نهائی تعیین شده توسط طرف های مذاکره کننده برای دستیابی به توافقنامه نهائی یعنی سی ام ژوئن باقی مانده است.
سُها زین الدین گزارشگر این گفت: جان کری در توصیف مذاکرات هسته ای با همتای ایرانی اش و دو تیم مذاکره کننده فقط یک کلمه گفت و آن «خیلی خوب» بود. اما عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران سخن دیگری داشت. وی گفت: ما مجدداً مسائل را بررسی کردیم اما اختلافات همچنان پابرجاست. این مذاکرات هفته آینده در وین در سطح معاونان و کارشناسان از سرگرفته خواهد شد.
بی بی سی افزود: کری و ظریف با حضور اعضای دو هیئت و هلگا اشمیت نماینده دستگاه دیپلماسی اروپا در یکی از هتل های ژنو حوالی شش ساعت مذاکره کردند.
شرکت کنندگان در این مذاکرات تلاش می کنند به اختلافات بر سر جزئیات فنی مربوط به توافقنامه تاریخی درباره برنامه هسته ای ایران پیش از ۳۰ ژوئن پایان دهند. از جمله موضوعات حل نشده مربوط به خواسته قدرتهای بزرگ برای اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی ایران توسط هیئت های بازرسی بین المللی و مصاحبه با کارشناسان هسته ای است.
واشنگتن با امضای توافقنامه ای که شامل بازرسی از تاسیسات نظامی نشود مخالف است. یکی دیگر از نقاط اختلافی خواسته ایران برای لغو تحریم ها به محض امضای توافقنامه است. این درحالیست که کشورهای قدرتمند جهان می گویند لغو تحریم ها فقط به صورت تدریجی و به موازات پایبندی تهران به مفاد توافقنامه امکان پذیر است. واشنگتن با تمدید مذاکرات مخالفت کرده است اما فرانسه که خواستار اعمال محدودیت های بیشتر بر ایرانی ها است از احتمال تمدید مذاکرات و تداوم یافتن آن پس از ژوئن آینده سخن گفته است.
نبیل میخایل استاد دانشگاه جرج واشنگتن در این خصوص گفت: اختلافات برسر فراگیری این توافقنامه خواهد بود. مثلاً آیا دارائی های مسدود شده ایران در بسیاری از بانکها آزاد خواهد شد؟ طبعاً مسئله بازرسی ها و مسئله میزان غنی سازی مسائل پیچیده ای هستند اما این مسائل مانع از اجرای توافقنامه نخواهند بود. زیرا بازرسان به بازرسی های خود ادامه می دهند و اوضاع به مانند دهه ۱۹۹۰ خواهد بود.
این شبکه افزود: کارشناسان می گویند این دو رقیب هنوز از موضوع سازش فاصله زیادی دارند و همچنان به مذاکرات محرمانه بر سر مناقشات منطقه ای نظیر جنگ با گروه دولت اسلامی ادامه خواهند داد.

ایران حق دارد از حقوق هسته ای خود کوتاه نیاید
گلوبال ریسرچ نوشت : اگر واشنگتن مطالبات خود را در مذاکرات هسته ای همچنان بالا ببرد ، ایران حق دارد از حقوق خود کوتاه نیاید.
این نشریه در مطلبی به قلم استفن لندمن نوشت، کشورهای پنج بعلاوه یک و ایران توافق کردند تا ضرب الاجل سی ام ژوئن، مفاد توافق نهایی را تکمیل کنند. روز شنبه جواد ظریف وزیر خارجه ایران برای ادامه مذاکرات از جمله با جان کری وزیر خارجه آمریکا وارد ژنو شد.

اختلاف نظرهای مهمی باقیست

روز چهارشنبه سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفت مذاکرات باید پس از پایان ژوئن ادامه یابد.
وی توضیح داد: «در این دور از مذاکرات همه موضوعات در دستورکار قرار دارند و ما به طور همزمان به آنها رسیدگی خواهیم کرد.»
در این میان واشنگتن مطالبات خود را افزایش داده است. واشنگتن می خواهد به مراکز نظامی ایران دسترسی داشته باشد.
چند روز قبل ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «اگر ما تضمین هایی را که برای دسترسی به مراکز مرتبط با ابعاد یا فعالیت های نظامی احتمالی لازم است ، نداشته باشیم ، این مسئله برای ما مشکل ساز خواهد شد… ما با ایران توافق کرده ایم به ابعاد نظامی احتمالی (کارهای هسته ای گذشته) رسیدگی کنیم و بخشی از این رسیدگی دسترسی است… بر اساس پروتکل الحاقی… که ایران آن را اجرا خواهد کرد و گفته است که آن را به عنوان بخشی از این معامله اجرا خواهد کرد ، آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دسترسی دارد… اگر ما در نقطه آخر نتوانیم درباره چیزی توافق کنیم که خواسته اساسی ما را برآورده کند و ما آنچه را برای دسترسی لازم است، دریافت نکنیم ، معامله نهایی را امضا نخواهیم کرد و این موضوعی است که ما درباره آن خیلی خیلی صریح بوده ایم.»
سخنان هارف به دنبال اظهارات آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم ایران مطرح شد که گفت ایران اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نخواهد داد و در مفاد توافق مقدماتی هرگز چنین خواسته ای مطرح نشده است.
آیت الله خامنه ای به دنبال مطرح شدن خواسته های جدید آمریکا گفت: «آنها دارند نظرهای جدیدی را در مذاکرات طرح می کنند… درخصوص بازرسی ها، ما گفته ایم که اجازه نخواهیم داد خارجی ها از مراکز نظامی ما بازدید کنند… دشمنان باید بدانند که ملت ایران و مقامات آن به هیچ وجه در برابر زیاده خواهی ها و زورگویی تسلیم نخواهند شد.»
ظریف وزیر خارجه ایران نیز در اوایل مه گفت «ایران هیچ خواسته اضافه ای را تحمل نخواهد کرد.»
وی گفت: «مولفه های توافق شده، همان های هستند که دو طرف آن را در لوزان تایید کردند و این مولفه ها باید با اقدام ایران و پنج بعلاوه یک، به صورت یک توافق مکتوب درآید.»
عراقچی معاون وزارت خارجه ایران گفت: «مصاحبه با دانشمندان و بازرسی از مراکز نظامی کاملا مردود است، اما مذاکرات در چارچوب رویه هایی که در پروتکل الحاقی لحاظ شده است ، ادامه می یابد.»
این پروتکل دسترسی به مراکز نظامی را میسر می کند اما بازرسی های نامحدود یا مصاحبه با دانشمندان ایرانی را فراهم نمی کند.
عراقچی گفت بحث ها درباره اینکه پروتکل الحاقی چطور باید اجرا شود، ادامه دارد.
این پروتکل بازرسی سرزده از مراکز هسته ای و دسترسی محدود به مراکز نظامی را فقط در شرایطی که توجیه شده باشد ، فراهم می کند.
لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت: «فرانسه معامله ای را که روشن نکرده باشد بازرسی ها می توانند در همه تاسیسات ایران از جمله مراکز نظامی صورت گیرند ، قبول نخواهد کرد.»
آیا مخاطب او دولت خودش بود، یا واشنگتن و/یا اسرائیل؟
او گفت: «به توافق بله می گوییم اما نه به توافقی که ایران را قادر خواهد ساخت بمب اتمی بسازد.
این موضع فرانسه است.»
ماه گذشته علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت هیچ عبارتی در پروتکل الحاقی، بازرسی از مراکز غیرهسته ای را مجاز نمی کند – فقط به «اطراف» آنها اشاره شده است.
او افزود هر کسی تفسیرهای خود را دارد.
ایران تاکنون بیشتر از آنچه طرف مقابل جلو آمده است، به جلو قدم برداشته است.
اگر واشنگتن غیرمسئولانه مطالبات خود را بالا ببرد ، شاید هیچ معامله ای امکان پذیر نباشد.
موجه است که ایران از خواسته های مشروع خود چشم پوشی نخواهد کرد و نباید چنین کند.

هدف اصلی دیپلماسی هسته‌ای آمریکا
اسپوتنیک: هدف اصلی دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران فروش تسلیحات آمریکایی است
خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی به قلم فینیان کانینگهام نوشت:دیپلماسی هسته‌ای باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران موجب شده است بسیاری از مفسران درباره اهداف واقعی دولت آمریکا از پیگیری این پرونده متحیر بمانند.
آیا هدف تلاشی حقیقی است برای پایان‌دادن به چند دهه بی‌اعتمادی میان غرب و جمهوری اسلامی؟ آیا آرام‌کردن تنش‌های منطقه‌ای است؟ آیا اوباما دغدغه میراث ریاست‌جمهوری خود را دارد؟ یا اینکه غرب و خصوصا آمریکا تلاش دارند بعد از چند سال انزوای اعمال‌شده توسط غرب، بازار پرسودی بر سر ایران راه بیندازند؟
تعامل دیپلماتیک با ایران که حدود یک سال و اندی پیش و ظاهرا با ابتکار اوباما شروع شد بسیاری از ناظران را غافلگیر کرد.
مذاکرات قرار است ماه آینده به اوج خود برسد و خصومت هسته‌ای دیرینه احتمالا حل‌وفصل شود.
پیش‌بینی می‌شود حل‌وفصل این خصومت همراه بشود با پذیرش محدودیت‌های شدید توسط ایران بر برنامه هسته‌ای خود که راه هرگونه تلاشی را برای ساخت بمب اتمی می‌بندد.
ایران پیوسته گفته است بلندپروازی‌های هسته‌ای این کشور حول کاربردهای صلح‌آمیز می‌گردد و اخلاقا به ساخت هیچ گونه بمب اتمی دلبستگی ندارد.
برداشتن تحریم‌های غرب علیه این کشور جایزه بزرگی است. اما واشنگتن درباره این مساله موضعی رک و پوست‌کنده ندارد و می‌گوید معامله هسته‌ای صرفا به کاهش تدریجی تحریم‌ها منجر خواهد شد که احتمالا در یک بازه زمانی ده‌ساله روی خواهد داد.
تاکید اوباما بر کاهش تدریجی تحریم‌ها موجب خشم تهران شده است که می‌گوید هر چیزی غیر از لغو کامل و یکباره تحریم بر این کشور موجب عدم حصول توافق خواهد شد.
پس اکنون چه اتفاق دارد می‌افتد؟ آیا دولت اوباما درباره یافتن راه‌حلی برای معامله هسته‌ای با ایران جدی است؟
در عین حال، دولت اوباما در پیگیری دیپلماسی هسته‌ای باایران دچار دردسرهایی نیز شده است، نخست از جانب کنگره که در کنترل اعضای حزب جمهوری‌خواهان است و تهدید کرده است توافق هسته‌ای را وتو خواهد کرد. در ثانی، کاخ سفید به نظر موجب فراری‌دادن متحدان خارجی خود در اسراییل و کشورهای عرب خلیج فارس و خصوصا عربستان شده است که حاکمان آن ایران را تهدید منطقه‌ای می‌دانند.
لذا به نظر می‌رسد دردسر دیپلماسی هسته‌ای با ایران در حاکمیت اوباما بیش از نفع آن بوده است خصوصا با فرض این مساله که این تعامل منافع روشن و عملی برای آمریکا و نیز تعهدی روشن از جانب دولت اوباما درباره هدفش از چنین توافق در بر نداشته است.
با این حال، یک منفعت حقیقی در این ماجرا وجود دارد و آن این که میلیاردها دلار تسلیحات آمریکایی به کشورهای منطقه خاورمیانه فروخته شده است.
به عبارت دیگر، توافق قطعی با ایران هدف اصلی نیست. توافق واقعی «منافع جانبی» است که حین فرایند مذاکره با ایران به دست می‌آید و بسیار هم منافع بزرگی است.
میزان فروش جت‌های جنگی، بالگردها، موشک‌ها و سایر مهمات در بازاری منطقه‌ای که از تسلیحات آمریکایی اشباع شده سر به فلک کشیده و همه اینها به پشتوانه ناامنی حاصل از دیپلماسی ظاهری با ایران روی داده است.
واشنگتن در صف معاملات دفاعی خود اکنون اسراییل، عربستان و سایر کشورهای عرب خلیج فارس را به صف کرده و همه اینها به پشتوانه ترس این کشورها از حل‌وفصل هسته‌ای احتمالی با ایران روی داده است.
اوایل ماه جاری میلادی، وقتی اوباما میزبان مقامات کشورهای عرب خلیج فارس در واشنگتن شد، دستور کار اصلی از بین‌بردن ترس اعراب از توافق هسته‌ای با ایران بود.
در کنفرانس کمپ‌دیوید، اوباما به این کشورها اطمینان داد مذاکرات هسته‌ای با ایران هیچ تهدید امنیتی برای آنها ندارد.
وی همچنین وعده داد مقادیر بیشتری تسلیحات پیشرفته به آنها بفروشد و البته همه اینها تحت عنوان «کمک» به «دفاع» آنها صورت گرفت.
اکنون آمریکا قرار است هواپیماهای اف۳۵، بمب‌های سنگرکوب، بالگردهای سیهاک، موشک‌های هدایت‌شونده، موشک‌های دفاعی و سامانه‌های راداری مربوطه را به کشورهای سلطنتی خلیج فارس بفروشد.
دیپلماسی هسته‌ای اوباما با ایران در واقع هدفش ایجاد بازار پرسودی از صادرات تسلیحاتی به منطقه تحت عناوین و بهانه‌هایی چون «کمک» و «دفاع» است.
افراد عاقل این ماجرا را دور باطلی خواهند دید که ناامنی، درگیری و جنگ‌های بیشتری را در منطقه‌ای که همین حالا درگیر خشونت و خرابی است به همراه خواهد داشت.

مذاکرات برای نهایی کردن توافق هسته ای
نشریه نیویورک تایمز در مطلبی به قلم مایکل گوردون(MICHAEL R. GORDON )نوشت: مذاکرات برای نهایی کردن توافق هسته ای با ایران آغاز شده است.
به گزارش  پایگاه اینترنتی نشریه نیویورک تایمز،با اینکه تنها یک ماه تا ضرب الاجل نهایی کردن توافق اتمی با ایران باقیمانده است،جان کری وزیر خارجه آمریکا تلاشی گسترده را روز شنبه برای به نتیجه رساندن این توافق آغاز کرد.کری و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز شنبه به مدت شش ساعت در هتلی مجلل در ژنو با هم گفتگو کردند.این نخستین دیدار طرفین در سطح مقامات ارشد از زمان توافق لوزان در دوم آوریل در سوئیس محسوب می شود.
یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا این جلسه را کامل و جامع توصیف کرد و گفت که مذاکره کنندگان متعهد شده بودند که این جلسه برگزار شود.با این وجود کارشناسان مسائل سیاسی این سوال را مطرح می کنند که آیا عاقلانه است که با وجود نزدیک شدن به ضرب الاجل سی ام ژوئن به مذاکرات ادامه بدهیم یا نه؟زیرا بسیاری از مسائل مهم هنوز لاینحل باقیمانده اند.عجله برای رسیدن به توافق ممکن است سبب برتری ایران و فشار این کشور بر آمریکا و متحدانش برای عقب نشینی از مواضعشان باشد.
از زمانی که آمریکا و متحدانش در ماه آوریل بر سر چارچوب توافق با ایران به توافق رسیدند،عربستان سعودی اعلام کرد که بایستی توانایی اتمی ایران را بررسی کند.رهبر معظم ایران با هرگونه بازرسی از مراکز نظامی این کشور و مصاحبه با دانشمندان هسته ای کشورش مخالفت کرده است.فرانسه اعلام کرد که بازرسی ها برای رسیدن به توافق ضروری هستند.وندی شرمن رئیس تیم مذاکره کننده آمریکا در این مذاکرات اعلام کرد که قصد دارد پس از ضرب الاجل سی ام ژوئن از مقامش کناره گیری کند.ایران هم محاکمه جیسون رضائیان خبرنگار نشریه واشنگتن پست را به اتهام جاسوسی آغاز کرده است که شاید این به منزله اهرمی در مذاکرات باشد.گری سیمور مقام ارشد پیشین شورای امنیت ملی آمریکا هم اعلام کرد که مقامات آمریکایی باید آماده باشند سرتاسر تابستان به مذاکرات ادامه دهند.وی گفت:از نظر تاکتیکی بهتر است که مذاکرات را برای نشان دادن این موضوع که ما برای رسیدن به توافق به هر قیمتی عاجز نیستیم؛تمدید کنیم.
جان کری بارها درباره اهمیت ضرب الاجلها و اینکه آنها تنها راهی هستند که سبب می شوند که مقامات طرفین تصمیمات دشوار را اتخاذ کنند و به توافق برسند،تاکید داشته است.
در این حال یک مقام وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت:ما اغلب شاهد این موضوع هستیم که در این مذاکرات ،ضرب الاجل ها به منزله ساز و کارهای فشار آور هستند.ما معتقدیم که تا سی ام ژوئن می توانیم این کار را به سرانجام برسانیم.
موانع باقیمانده برای رسیدن به توافق شامل نیاز به توافق بر روی معیارهای راستی آزمایی موثر ،رفع تحریم های اقتصادی ایران بر اساس یک برنامه زمان بندی شده و توافق بر سر آن چیزی است که از آن به عنوان تحقیق و توسعه یاد می شود و در آن باید اورانیوم با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته غنی سازی شود.پاسخ این سوالات به معلوم کردن این موضوع که زمانی که توافق منقضی خواهد شد،برنامه اتمی ایران تا چه پیشرفته خواهد شد،کمک خواهد کرد.
استنباط دولت اوباما این است که مذاکرات با ایران باید زمان گریز هسته ای ایران یعنی زمانی را که برای تهیه مواد لازم برای تولید بمب اتمی به آن نیاز دارد که هم اکنون دو تاسه ماه است به یکسال افزایش دهد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس