تاریخ انتشار: ۰۹ شهر ۱۳۹۴

درحالی که تورم میانگین ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه امسال ۱۵٫۶ درصد توسط بانک مرکزی اعلام شد، تورم کالاهای غیرقابل تجارت به ۱۹٫۹ درصد رسیده است.

به گزارش “گذار”، بانک مرکزی در یک تقسیم‌بندی کالاهای قابل تجارت و غیرقابل تجارت را به تفکیک مورد محاسبه قرار داده و تورم هر گروه را جداگانه محاسبه کرده است.
در یک دسته بندی کلی می‌توان اقلام مصرفی در بخش خانوارهای هر کشور را به اقلام قابل تجارت و غیرقابل تجارت تقسیم کرد. اقلام قابل تجارت اقلامی هستند که می‌توانند در مکانی دیگر و دورتر از جایی که تولید شده‌اند، به فروش برسد، بنابراین این اقلام بالقوه دارای ویژگی صادرات یا واردات هستند.
عمده کالاهای صنعتی، کشاورزی و نیز بخشی از خدمات، در دسته کالاهای قابل تجارت جای دارند و مسکن و نیز بخشی از خدمات در بخش تولیدات غیرقابل تجارت جای می‌گیرند.

بر اساس این گزارش تورم گروه قابل تجارت نسبت به ماه گذشته منفی و ۱٫۵ درصد کاهش نشان می‌دهد ولی کالاهای غیرقابل تجارت یک درصد رشد نسبت به خرداد داشته است، همچنین تورم نقطه به نقطه این دو گروه یعنی کالاهای قابل تجارت و غیرقابل تجارت به ترتیب ۱۱٫۷ و ۱۷٫۳ درصد گزارش شده است.
کالاهای غیرقابل تجارت که معمولا شامل املاک و مستغلات است، در ایران همواره با رشد بیشتری از سایر کالاها مواجه بوده است. این یکی از علائم بیماری اقتصادی است که نخستین بار در هلند دیده شد و به بیماری هلندی شهرت یافت. اقتصاد ایران نیز سال‌هاست درگیر بیماری هلندی بوده که نشات گرفته از درآمدهای نفتی است.

 

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس