تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴
ابتکار:

خانم ابتکار در گفت و گو با “فارین پالسی” اشاره کرد که باز شدن فضای اجتماعی و سیاسی بخشی جدایی ناپذیر از روند اصلاحات و اعتدال است و دولت به کاستی ها در این زمینه توجه دارد. او معتقد است که همه طرفین به جز تندروها از توافق بهره مند خواهند شد. او تاکید کرد که میانه رو، اصلاح طلبان و دولت روحانی نشان دادند که در مذاکرات هسته ای با موفقیت عمل کردند. او در این باره گفت:”آنان توانستند مذاکرات را به پیش ببرند و به نظرم این بسیار مهم است.”

نشریه “فارین پالسی” اشاره می کند که “معصومه ابتکار” و “حسین شیخ الاسلام” دو تن از دانشجویانی بودند که در اشغال سفارت پیشین امریکا در تهران در سال ۱۹۷۹ میلادی شرکت داشتند. این نشریه در ادامه اشاره می کند که اما پس از سه دهه آنها به رقبای سیاسی یکدیگر تبدیل شده اند و تفکرشان در دو خط جداگانه قرار دارد. رقابتی که به گمان خبرنگار “فارین پالسی” برای آینده نظام سیاسی ایران سرنوشت ساز و کلیدی خواهد بود.

به گزارش “گذارخبر”  خبرنگار “فارین پالسی” اشاره می کند زمانی که در تابستان سال جاری با “معصومه ابتکار” معاون رییس جمهوری به گفت و گو نشست انتظار داشت که او شعارهای تند سر دهد اما از دید او این مصاحبه تبدیل به یکی از “بنیادین ترین” و “صادقانه ترین” گفت و گوها با یکی از چهره های کلیدی سیاسی در خاورمیانه بود.

خبرنگار فارین پالسی در این باره می نویسد:”نتیجه دو انتخابات آینده برای اصلاح طلبان مهم خواهد بود و این موضوع را تعیین خواهد کرد که ایا آنان قادر خواهند بود تلاش برای پیشرفت و تحول در ایران را به سرانجام برسانند یا آن که تندروها دستاوردهای آنان را در روندی معکوس از بین خواهند برد.”

خبرنگار “فارین پالسی” در ادامه اشاره می کند که پرسش اصلی مطرح شده برای او این بود که در انتخابات پارلمانی آینده ایران در ماه فوریه کدام جناح پیشتاز خواهد بود ؟ او در ادامه گزارش به گفت و گوی خود با خانم ابتکار اشاره کرده و می نویسد::چادر بر سر داشت، روسری ابی پوشیده بود و همراه با لبخند پاسخ پرسش هایم را می داد. البته او در چارچوب سیاست های تعریف شده در ایران سخن می گفت. گفت و گوی ما نیم ساعت به طول انجامید. او معتقد است که همه طرفین به جز تندروها از توافق بهره مند خواهند شد. او تاکید کرد که میانه رو، اصلاح طلبان و دولت روحانی نشان دادند که در مذاکرات هسته ای با موفقیت عمل کردند. او در این باره گفت:”آنان توانستند مذاکرات را به پیش ببرند و به نظرم این بسیار مهم است.”

فارین پالسی در ادامه از خانم ابتکار درباره روابط ایران و امریکا می پرسد و او می گوید که در سال های گذشته ایرانیان سال ها به امریکا اعتماد نداشته اند و لت اصلی آن نیز اقدامات امریکایی ها در قبال دولت مصدق و مشارکت در کودتا بوده است. او درباره بحران اشغال سفارت پیشین امریکا می گوید:”دانشجویان فکر نمی کردند بحران تا این اندازه ادامه یابد. در رابطه با غرب و امریکا، دانشحویان به طور مستقیم هیچ دخالتی نداشتند. در نهایت برخی از آنان درباره سیاست اتخاذ شده در آن سال ها انتقاد کردند.”

خبرنگار فارین پالسی در ادامه اشاره می کند که همین خودانتقادی خانم ابتکار درباره اقدامات شان در آن روزهاست که سبب شده تا اصولگرایان آنان را عدول کننده از مواضع قبلی خود بدانند. خانم ابتکار در ادامه اشاره کرده که باز شدن فضای سیاسی و اجتماعی به طور تدریجی بخشی جدایی ناپذیر از روند اصلاحات و اعتدال است و دولت قطعا به کاستی های موجود در این زمینه توجه خواهد داشت.

 

خبرنگار “فارین پالسی” در ادامه گزارش خود به سراغ “حسین شیخ الاسلام” در دفتر کمیته حمایت از اتفاضه فلسطین که او دبیرکلی اش را بر عهده دارد رفته و می نویسد:”او پیش معاون وزیر امور خارجه در امور عربی و سفیر ایران در دمشق بود. او نقش کلیدی در ارتباط با دولت اسد در سوریه و حفظ او داشته است. او یکی از دانشجویانی بوده که در جریان اشغال سفارت نقش داشته است. خبرنگار فارین پالسی از او درباره رابطه ایران و امریکا می پرسد و شیخ الاسلام پاسخ می دهد:”قطعا می توانیم با امریکا روابط اقتصادی، تجاری و مبادلات داشته باشیم اما فکر نمی کنم بتوانیم روابط سیاسی داشته باشیم چرا که ایران و امریکا دیدگاه های کاملا متفاوتی در قبال مسائل منطقه با یکدیگر دارند.”

آقای شیخ الاسلام در پاسخ به این پرسش که مردم زیادی در خیابان ها برای شادی توافق هسته ای به خیابان ها آمدند با بی اعتنایی پاسخ داد و گفت که موضوع چندان مهمی نبوده و مردم برای پیروزی تیم فوتبال هم به خیابان ها می آیند. او گفت که در نهایت مجلس در این باره رای خواهد داد و اگر نمایندگان رای مثبت دهند این به معنای تایید توافق از سوی اکثریت است. شیخ الاسلام در بخش دیگری از مصاحبه اشاره کرد که اکنون بحثی جدی در مجلس درباره برجام در جریان است.

خبرنگار فارین پالسی در پایان اشاره می کند که اصلاح طلبانی که در جبهه مقابل تفکر آقای شیخ الاسلام قرار دارند به هیچ وجه خواهان تغییر نظام سیاسی در ایران نیستند بلکه معتقد به ایجاد فضایی بازتر و فراگیر و اعمال محدودیت های کمتر هستند.

فارین پالسی در انتها نوشت که خانم ابتکار و آقای شیخ الاسلام هر دو در سال ۱۹۷۹ میلادی در اشغال سفارت پیشین امریکا در تهران نقش داشتند اما اکنون هر یک راه جداگانه ای را می روند و دو نماد از چهره دوگانه ایران مدرن هستند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس